Új fejlemény, hogy 2010 augusztus 14-étől, az ingatlanörökléssel kapcsolatos "haláladó"-ként elhíresült, örökösödési - más néven öröklési - és ajándékozási illetéket NEM kell fizetni az egyenesági (szülők, gyermekek, nagyszülők, unokák, függetlenül attól, hogy a kapcsolat az örökhagyóval, ajándékozóval vér szerinti vagy örökbefogadáson alapul) rokonoknak - a hatályba lépett 2010. évi XC. törvény szerint.
Az ingatlanszerzési (ún. vagyonátruházási illeték) illetékek mértéke már év elejétől megváltozott!
Ez a változás nem érintette az öröklési illetéket!
Köztudott, hogy eddig, ha egy családban bekövetkezett tragédia esetén, az örökösöknek "nem volt elég" a helyzet feldolgozásával foglalkozni, az elhúnyt családtag nevén lévő ingatlan(ok) megöröklésekor, számolnia kellett azzal a furcsa kényszerhelyzettel, hogy akár jelentős örökösödési (vagyonszerzési) illetéket kellett fizetnie!
Nyilván, volt olyan helyzet, amikor a megörökölt ingatlant értékesíteni tudták az örökösök, és abból (ha más lehetőségük nem volt), ki tudták ezt fizetni...
Természetesen jött a jelzálog, kamat, stb ... Ezen a helyzeten, ill. következményeken módosított az Országgyűlés!
Röviden összefoglalva:
Az örökösödési illeték mértékét a rokonsági fok és - az öröklési illeték alapjául szolgáló - vagyon értéke alapján határozzák megT
(szülők, gyermekek, nagyszülők, unokák, függetlenül attól, hogy a kapcsolat az örökhagyóval, ajándékozóval vér szerinti vagy örökbefogadáson alapul)
Az örökösödési illeték alapjának kiszámításánál le kell vonni a hagyatékot terhelő költségeket
(ilyen például az örökölt ingatlanon fennmaradt tartozást, a hagyatéki eljárás során felmerülő költséget stb.)
A teljes illetékmentesség nem terjed ki a házastársra, az oldalági rokonokra - többek között a testvérekre -, valamint a mostoha- és a nevelt gyermekekre, a mostoha- és nevelőszülőkre, akik azonban továbbra is élhetnek a már meglévő kedvezményekkel - például a lakóingatlanra vonatkozó özvegyi illetékmentességgel, a személyenkénti 20 millió forintos örökrészig terjedő illetékalap-mentességgel, illetve a hatályban maradt kedvezőbb illetékmérték lehetőségével.
Az új szabályoknak megfelelően a belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező cégben fennálló vagyoni betétnek a kapcsolt vállalkozások közötti átruházása is mentesül az illetékfizetés alól.
A termőfölddel kapcsolatos változás lényege, hogy mentes lett az ajándékozási illeték alól a termőföldről szóló törvény 3. paragrafusában meghatározott mezőgazdasági termelők - egyéni vállalkozó, őstermelő, családi gazdálkodó - által gazdaságátadási támogatás igénybevétele érdekében a közeli hozzátartozóval megkötött szerződésben a termőföld, a tanya és a mezőgazdasági termelő tevékenységhez szükséges művelés alól kivett terület, építmény (magtár, istálló stb.) tulajdonának, illetve vagyoni értékű jognak a megszerzése.
forrás: www.adoforum.hu
Kapcsolódó cikkeink:
2015, február 21 - 18:59
az elhúnyt öcsém után engem is beidéztek a közjegyzöhöz, hogy vigyek magammal ötvenvalahány ezer ft-ot.,holott semmi közöm az örökséghez/ház amit ő épített özvegy édesanyánkkal, mivel nem nősült meg, így családja nem lévén.Ő még meg sem született, amikor apánk meghalt sajnos balesetben.Édesanyánk szülei telkére épültek anno.Azt nem tudom,hogy én mit keresek a történetben?
tisztelettel...