Tisztelt Címzett!
2014.09.11-én ajándékozás útján testvérem és az én részemre került az ingatlan 2/4 része 4750.000 ft forgalmi értéken (1/4-1/4 arányban -anyai rész). Az apai rész (édesapám halála 2010.01.28-án került örökléssel a tulajdonunkba).Az ingatlan eladásra került 2014. december hónapban 10.200.000,- értékben. Adóbevallásban milyen értékben kell feltüntetni és mi az adóvonzata, mennyi szja-t kell megfizetni utána. Köszönöm válaszát előre is! Jné Gabi
Szüksége van egy sürgős kölcsön, hogy megoldja a pénzügyi probléma, és azt is, hogy indítsa el az üzleti vagy növelni az üzleti lehetőségek? Ha igen, forduljon hozzánk e-mailben: greatuniversalloancompany1@gmail.com
Tisztelt Szakértő Asszony!
2013-ban örököltem egy lakást, amit most eladtam.Az akkori forgalmi értéket nem tudom, nem kaptam róla fizetési meghagyást, mert illetékmentes volt.Ki igazolja le nekem, hogy 2013 évben mennyi volt a lakás forgalmi értéke. Szíves válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: L.Tamás
Tisztelt Szakértő!
2012 -ben ajándékozás útján,egy családi ház fele a nevemre került,5.800.000ft értékben.Az ingatlan 2014 végén eladásra került ,én 6millió ft-ot kaptam a részemért.2015-ben vásároltam,egy 10millióft-os ingatlant.A kérdésem,az lenne hogy szja-t kell fizetnem az eladás után,és kb mennyit ? Köszönöm
2014-ben vásároltam az eladott házunk árából + hitelből egy másik házat 23,5 millióért. Sajnos az idén el kell adnom és kisebb lakásra cserélnem. A vásárláskor a teljes vételár/hitellel együtt!/ és az eladott ingatlan ára közötti különbözet után adóztam. Ha eladom a házat, akkor hogyan kell számítani a hitelt /hiszen azt vissza kell az eladási árból fizetnem/, le lehet-e vonni az eladott ház árából és csak a maradék után adózni?
Üdvözlettel és köszönettel Magdi
Kerdesem a kovetkezo : nagyapam 10 eve halt meg.nagymamam meg eletben van.A nagyapai reszt 4 en orokoltuk az unokatestvereimmel.en kulfoldon tartozkodom es nem tudok nagymamamon segiteni pedig sok segitsegre szorul mert mar nem tud evek ota magarol,es vannak olyan napjai hogy senkit nem ismer es azt se tudja magarol hogy o kicsoda.az unokatesverem es az unokatestverem anyja beirtak magukat erre a lakcimre.es az az erzesem hogy valami orokosodesi papirt is alairattak vele egy olyan alkalommal amikor nagyanyam nem tudott magarol.ettol fuggetlenul nem foglalkoznak nagyival az egyetlen aki ot apolja az a szomszedasszony.Engem ez nagyon idegesit hogy mindenki csak hasznot var es azt hogy nagyanyam meghaljon.Az en reszemrol a legjobb lenne egy eltartasi szerzodest kotni a szomszedasszonnyal aki foz,takarit es orvoshoz jar vele. en hajlando lennek lemondani a nagyapai reszemrol de hogy lehet egy olyan eltartasi szerzodest irni hogy a tobbiek szinten lemondjanak az o reszukrol.merges vagyok a gondolattol is hogy ha nagymamam meghal majd akkor megjellennek pofatlanul,amikor eddig ra se nyitottak az ajtot.
2o14 márciusban elhunyt férjem után ha az ingatlant eladom a közeljövőben,tehát 2o15áprilisában akkor kell e adóznom.67 éves vagyok a falutól l,5 km lakom gyalogosan járok,és csak ezért szeretném eladni. Köszönettel:Siklósné
Ha a hagyatéki értéknél magasabb áron értékesíti az ingatlant, akkor jövedelme keletkezik, amely adóköteles. A hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után kell SZJA-át fizetnie. Amennyiben még a 2015-ös évben adja el az ingatlan, akkor a különbözet 100%-nak a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetnie.
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vettem egy lakást 8,2 M Ft-ért, (svájci frankos hitelre, melyet végtörlesztéssel kiváltottam, a veszteség kb. 2-3 M Ft volt). 2014. februárban elcseréltem a lakást egy másikra, a csereszerződésben 7,5 M Ft értéket jelöltünk meg. Az új lakást minimális felújítás után 2014. novemberi szerződéssel 7,9 M Ft-ért eladtam. A kérdésem, kell-e a második eladással keletkezett 400.000.- Ft "nyereség" után SZJA-t fizetnem. A felújítási munkálatok saját kezűleg készültek. Köszönöm!
Igen sajnos kell SZJA-t fizetnie. A jövedelem (400.000,-Ft) 100%-nak a 16%-át kell megfizetnie. Költségként levonhatja pl.: lakásvásárlási illetéket, ügyvédi munkadíjat, közvetítési díjat. Olyan költséget tud elszámolni, melyeket számlával tud igazolni.
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vásároltam egy lakóingatlant 10.M Ft.értékben.2014-ben eladtam 7.200.000.-Ft. értékben, majd vásároltam ebben az évben egy másik lakóingatlant 3.700.000.-Ft. értékben,+ egyéb kiadások kb. 1 millió Ft.
Kérdésem:kell e adót fizetnem? Köszönettel:Elna
Érdeklődni szeretnék a gyerekeim örököltek egyenes ágon és az örökölt ingatlanok eladásra kerülnek és ebből származó bevételből saját ingatlan szeretnének vásárolni részükre és ilyenkor kell fizetni valamiit : Zsduzsanna
Új építésű házat vennék 30 M Ft-ért. Egy éven belül a tulajdonomban lévő 32 M Ft forgalmi értékű lakásomat szüleimnek ajándékoztam. Az illeték alapja csökkenthető-e az elajándékozott lakás forgalmi értékével? Kell-e így illetéket fizetni a ház vásárlás után?
Válaszát előre is köszönöm.
2013-ban örököltem egy lakást,melyet 2014-ben eladtam 2.300.000.-Ft-ért. Még 2014-ben vásároltam az ingatlan árából egy másik lakást, 3.000.000Ft-ért. Kell-e adóznom? (Az illeték már rendben). Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Fórum!
Kérném segítségüket a következő probléma megoldá-
sában.Társaságunk el szeretné adni
ingatlanát ,mert szükség lenne a kapott összegre.
Hogyan lehetne minél kevesebb adózási és illeték veszteséggel a felhasználható összeget maximalizálni ?
Segítségüket tisztelettel megköszönve: S. István.
Tájékoztatni szeretném, hogy irodánk lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik, ezért az ezzel kapcsolatos adózási és illeték fizetési kérdésekben tudunk segítséget nyújtani. Az ingatlan besorolásáról és a vásárlási körülményeiről nem írt információkat, ezért csak általánosságban tudok Önnek információkat nyújtani.
Ingatlan értékesítése esetén csak adófizetési kötelezettségük léphet fel, illeték fizetése ingatlan vásárlásakor a vevőnek keletkezik.
Mivel az ingatlan, ha jól értelmezem a fent írtakat, akkor cég tulajdonban van, ezért azt javaslom, hogy vegyék fel a kapcsolatot cégük könyvelőjével esetleg egy adószakértővel. Véleményem szerint az értékesítés során, amennyiben a lehetséges akár ingatlan, akár cég eladás is szóba jöhet.
Tulajdonomban lévő építési telkemet elcserélem egy zártkeri nyaralóra azonos összegben. Cserealap a nyaraló, plussz készpénz. Az építési telek 2 éve az enyém, 4 éven belül nem tudok rá építeni lakóházat. Illetékmentességem megszűnik.
Érdeklődni szeretnék, hogy az eladott építési telek után mennyi illetéket kell befizetnem, azaz a késedelmi kamat összege mennyi lesz? A csere telek és készpénz után kell illetéket fizetnem és adóznom? Várom válaszát. Tisztelettel: Dorci
A tulajdonában lévő építési telek illeték vonzata a vásárlási érték 4%-a. A kamat összegét az illetékhivatal fogja meghatározni. Esetleg próbáljon meg méltányosságot kérni, hogy a kamatot ne kelljen megfizetnie a kialakult és nem tervezett helyzet miatt... Mivel nem lakóingatlant cserél lakóingatlanra, ezért a cserével megszerzett ingatlan forgalmi érték után kell 4% illetéket fizetnie.
Tisztelt Szakértő!
8 éve vettünk egy nyaralót, amit tavaly átminősítettünk lakóingatlanná. Remélem a szerzés éve ilyenkor nem az átminősítés időpontja. Ha most eladjuk kell érte adózni?
üdv, Kata
Az adózás főszabálya szerint amennyiben 2007 december 31.-ét követően történt építés, bővítés, meglévő helyett újjáépítés, abban az esetben magánszemély a szerzési időpontot két módszer alapján választhatja meg.
1. A legutolsó építmény módosításhoz kapcsolódó használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének időpontja.
2. Egy számítás, amely a bevételt a ráépítés létesítés megszerzésére fordított időarányos kiszámítása. Ez csak, akkor működik, ha az ingatlanon 2008 január 1 előtt volt épület. Ez egy bonyolult számolás, amelyhez mindenképp adószakértő segítségét ajánljuk.
Tisztelet Szakértő!
Érdeklődnék,hogyha előbb vásárolok egy lakást annak az illetékét le lehet-e vonni a később eladott családi házam illetékéből /kb 6 hónap lenne a két ingatlan adás-vétele között/ Üdv Ildikó
A családi háza érékesítése után nem illetékfizetése keletkezik, hanem adófizetési kötelezettsége keletkezhet, ez nem vonható le a vásárolandó ingatlan illetékéből. Azonban illeték kedvezménnyel tud élni, akkor ha a meglévő lakóingatlanát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja. Ilyen estben a két ingatlan pozitív különbözete után kell csak megfizetni a 4% illetéket. Amennyiben a vásárolandó ingatlant olcsóbban vásárolja meg, mint az eladó ingatlan eladási ára, abban az esetben nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége.
Üdvözöljük Jennifer Dawson hitel cég cég (személyi szolgáltatások minden pénzügyi igényeit) Beszállítói vagyunk liberális befektetési cég kínál hitelek nagyon alacsony kamatláb 2% kínálunk alkalmazottak kölcsönt, adósság konszolidációs hitelek, kockázati tőke, üzleti hitelek, Credit Oktatás, lakáshitelek, és a Credit bármilyen okból, és sürgősen! . maximális időtartama 30 év. Voltál már elutasította a bank? A rossz hitel? Van kifizetetlen számlák? A tartozást? Mit kell kezdeni az üzleti? ne aggódj sokat, mert mi vagyunk itt, hogy alacsony kamatozású hitelek. Változik a hitel 5000 $ USD (ötezer dollárt dollár) $ 000,000.00 50. (ötven millió). is nyújtanak az euró és az amerikai dollár az USA, így kapcsolatba velünk ma e-mailben, jenniferdawsonloanfirm @ gmail.com, MRS Jennifer
2014-ben eladtam egy gazdasági épületet, majd ugyan abban az évben vásároltam egy lakóingatlant,azonos értékben. Kérdésem, kell e illetéket fizetnem?
Köszönöm válaszát!
Ingatlan eladás esetén adófizetési kötelezettsége keletkezhet. Illeték fizetés ingatlan vásárlásakor keletkezik. A pontos válasz megadásához további részletekre van szükség. A vásárlás éve, vásárlási értéke és az ingatlan eladási árára. Lakóingatlan esetén a vásárlástól számított 5 év az adófizetési kötelezettség, amennyiben a vásárlási ártól magasabban áron értékesíti az ingatlant, tehát az eladásból bevétele keletkezik. A vásárlás éve és az azt követő első évben a bevétel 100%-nak a 16%, a 2-3-4 évben pedig a 90-60-30%-nak a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetni. Az 5. évtől adómentes az eladás.
2014.01.20-i szerződéskötéssel vásároltam lakást. 2015. január 10-i szerződéskötéssel sikerült eladnom a korábbi lakásomat, viszont a vevő csak a foglalót tudja szerződéskötéskor kifizetni, a vételár fennmaradó részét március 31-ig tudja vállalni. Nekem az egy év 2015. január 20-án lejár. Kérdésem, hogy az illeték különbözetet vissza tudom-e így igényelni, a szerződéskötés dátuma, a teljesítés vagy a földhivatali tulajdonjog bejegyzés dátuma számít ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm!
Ön még szüksége sürgős hitelt? Mit kell semmiféle hitelt a vállalkozások létrehozásához? Szüksége van egy kölcsönt, hogy vesz egy házat vagy egy autót? Vagy van szüksége a kölcsönt fizetni a számlákat, vagy, hogy vigyázzon a saját? Ha igen, írjon nekünk ma (excelservices.managementonline@gmail.com) és kap a hitel ..
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vettem egy lakást 8,2 M Ft-ért, (svájci frankos hitelre, melyet végtörlesztéssel kiváltottam, a veszteség kb. 2-3 M Ft volt). 2014. februárban elcseréltem a lakást egy másikra, a csereszerződésben 7,5 M Ft értéket jelöltünk meg. Az új lakást minimális felújítás után 2014. novemberi szerződéssel 7,9 M Ft-ért eladtam. A kérdésem, kell-e a második eladással keletkezett 400.000.- Ft "nyereség" után SZJA-t fizetnem. A felújítási munkálatok saját kezűleg készültek. Kösözönöm!
Tisztelt Tamás Mónika!
Köszönöm a gyors választ, még az lenne a kérdésem, hogy az adóból levonható-e a 2002-ben kifizetett illeték költsége? Üdvözlettel
Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni. Édesanyám kárpótláson kapott egy termőföldet, amit 2002. évben nekem ajándékozott. Akkor a föld forgalmi értéke 1.318.000 Ft volt, melyre 76.500 Ft illetéket fizettem. Most eladnám a földet 6 MFt-ért, kérdezném mennyi adót kell fizetnem?
Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel
Tisztelt Szakértő!
2014 Márciusában lakást örököltem a testvéremmel fele-fele arányban.A közjegyzői határozatban az ingatlan becsült forgalmi értéke 5M Forint,de jelenleg csak 4M Forintért lehetne értékesíteni.Kérdésem a következő lenne:
ha az egyik fél kivásárolná a másik tulajdonrészét mekkora mértékű lenne az illeték résztulajdon vásárlása esetén,valamint hogy terheli-e az eladót adózási kötelezettség ha nyeresége nem keletkezik?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel
A lakásvásárlási illeték mértéke a vételár 4%-a.
Amennyiben a résztulajdonos a tulajdoni hányadát kevesebb összegért értékesíti, mint az öröklési értéke, akkor abban az esetben nem terheli adófizetés.
Szüksége van hitel indítani egy vállalkozást? Én ügyvezetője Anderson cég, kínálunk mindenféle hitel, vállalati hitel, személyi kölcsön, diákhitel, és az üzleti hitel, Ha érdekli a kölcsön van, írjon nekünk e-mailben :: :(georgeanderson.loanfirm255@gmail.com).
2012 márciusában vásároltam egy lakást 11.5 millió Forintért. Most kénytelen vagyok eladni. Másikat vásárolni nem tudok. Mekkora adót kell fizetnem?
Köszönettel: K.Mihály
Amennyiben drágábban adja el az ingatlant, mint amennyiért vásárolta, akkor a bevétel 90%-ának a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetnie. Ha olcsóbban adja el az ingatlant, akkor nem keletezik adófizetési kötelezettsége.
Szüksége van egy gyors hitel, hogy megoldja a pénzügyi igényeit, kínálunk
hitelek kezdve bármely összeget, amit keres, mi megbízható,
hatékony, gyors és dinamikus, 100% -os garantált, mi is ad ki
hitelek bármilyen pénznemben. Az alkalmazott kamatláb 2%, ha érdekel, hogy vissza hozzánk e-mailben (loanfirmarena@gmail.com).
Töltse fel a következő adatokat:
Az Ön teljes neve ......................
Az Ön országa ...................
Az Ön címe ..................
Az Age .......................
Személyi szám ................
A foglalkozás ................
A családi állapot ...........
Szex ............................
Összeg szükséges ..................
Havi jövedelem .................
Szüksége van egy gyors hitel, hogy megoldja a pénzügyi igényeit, kínálunk
hitelek kezdve bármely összeget, amit keres, mi megbízható,
hatékony, gyors és dinamikus, 100% -os garantált, mi is ad ki
hitelek bármilyen pénznemben. Az alkalmazott kamatláb 2%, ha érdekel, hogy vissza hozzánk e-mailben (loanfirmarena@gmail.com).
Töltse fel a következő adatokat:
Az Ön teljes neve ......................
Az Ön országa ...................
Az Ön címe ..................
Az Age .......................
Személyi szám ................
A foglalkozás ................
A családi állapot ...........
Szex ............................
Összeg szükséges ..................
Havi jövedelem .................
Eladtunk egy ingatlant és vásároltunk egy 10 millió Ft-tal drágább ingatlant. Érdeklődnék, hogy mikor és kinek kell illetéket fizetni?
köszönettel
Németh Brigitta
Az APEH Illeték Főosztálya fogja kiszabni az illetéket, kb. a vásárlástól számított 3-4 hónapon belül. Amennyiben a vásárlástól számított 1 éven belül értékesítették az ingatlanukat, akkor abban az esetben csak a 10M Ft után kell 4% illetéket fizetniük.
Tisztelt Szakértő.
2006-ban örököltem egy házat, mondjuk 5 millió az értéke, most 2014-ben eladom 8 millióért. Kell e adóznom utána?
Ugyan ennyi pénzből, 8 millióból vásárolók házat. Mennyi illetéket kell fizetnem?
Szeretnék vásárolni egy zártkerti ingatlant, ami xy település külterületén hétvégi ház és kert-ként szerepel. Szeretném tudni, hogy az átíráskor 4%, vagy 10 % -os illeték megfizetésével számoljak-e.
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Szakértő!
Lenne egy elég összetett kérdésem. Van egy CHF frankos lakáshitelem. A lakást el szeretném adni,és venni szeretnék egy másik HASZNÁLT lakást.( Ugye jelzálog van a lakásomon) Lehetséges-e az hogy egy másik banktol veszek fel kifejezetten használt lakáshitelt(nem kiváltást,nem szabad felhasználásut) és akkor átíratni a jelzálogot az uj használt lakásra?ha
Szorul sürgős hitel?
* Nagyon gyors és sürgős átutalás a bankszámlájára
* Törlesztés kezdődik nyolc hónappal azután, hogy a pénzt a bankszámláján
* Alacsony kamatláb 2%
* Hosszú távú visszafizetés (1-30 év) időtartamú
* Rugalmas hitelfeltételek és a havi fizetés
*. Mennyi idő kell ahhoz, hogy finanszírozni? Benyújtását követően a hitel alkalmazás, akkor számíthat arra, hogy az előzetes válasz kevesebb, mint 24 óra és a finanszírozás belül 72-96 órán belül megkapta az információt, amire szükséged van, hogy.
Kapcsolat törvényes és engedélyezett hitel cég authourised
hogy a pénzügyi támogatás más országokban.
További információ és a hitelkérelmi nyomtatvány Kapcsolatot teremteni e-mailben: cashfirmarena@gmail.com
SIR EVA DEMETER
főigazgató
CASHFIRMARENA társaság
LONDON
Helló,
Be kell, készpénz hitelek egyének között, hogy megbirkózzon
pénzügyi nehézségek, hogy végre megtörni a patthelyzet okozó
Bankok által a jelentkezésük elutasítására vonatkozó fájlok hitelek? vagyok
egy adott pénzügyi szakemberek képesek arra, hogy hitelt
5000-800 000 € egy kamatláb 2-3% az összes ember
tud fizetni, és a feltételek, hogy az élet könnyebb. bármilyen
személy sürgősen fel velem a kapcsolatot közvetlenül dorisrandy58@gmail.com
Helló,
Be kell, készpénz hitelek egyének között, hogy megbirkózzon
pénzügyi nehézségek, hogy végre megtörni a patthelyzet okozó
Bankok által a jelentkezésük elutasítására vonatkozó fájlok hitelek? vagyok
egy adott pénzügyi szakemberek képesek arra, hogy hitelt
5000-800 000 € egy kamatláb 2-3% az összes ember
tud fizetni, és a feltételek, hogy az élet könnyebb. bármilyen
személy sürgősen fel velem a kapcsolatot közvetlenül henryloanfirmscompany@gmail.com
A kérdésem ingatlan eladásával kapcsolatos! az ingatlant 1997-ben vettem és 2015-ben adom el.Úgy tudom adózni nem kell utána,de milyen más fizetési kötelezettségem van még ezen felül? Nincs szándékomban másik lakást venni!Köszönöm válaszát üdv Gyulainé
Tisztelt Szakértő!
2008-ban életjáradéki szerződéssel megszereztem egy garázst. Most,2014-ben eladtam 1.000.000 Ft-ért. Kell utána SZJA-t fizetnem? Úgy tudom ez adómentes, azaz nincs SZJA kötelezettségem a garázs eladásból származó bevétel tekintetében, hiszen az életjáradékkal megszerzett ingatlan eladás adómentes.
Igazam van ?
Köszönöm válaszát előre is .
Tulajdonomban van egy vendéglő és azt Lakóházként szeretném átiratni, ill. alakítani. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen lehetőségeim vannak és mik a teendők vagy az első lépések.
Válaszokat előre is köszönöm!
üdv. WP
Tisztelt Címzett !
Az alábbi adás-vételben szeretném a segítségét kérni: Eladom a házamat, (melyet 7 éve örököltem) 16 mFt-ért, és veszünk a feleségemmel 15 mFt-ért egy másikat, melyet fele-fele arányban vásárolunk. A feleségem 1 éve (már elmult) adott el egy ingatlant 2 mFt-ért. Kinek és mennyi illetéket ill. adót kell fizetnie ?
Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Vass
Önnek amennyiben lakóingatlan eladásáról van szó már nem kell adót fizetnie, valamint a vásárlás esetén illetéket sem, mivel alacsonyabb áron vásárolja meg az új ingatlant. A felesége sajnos már nem tud illeték kedvezménnyel élni, mert kicsúszott az 1 évből. Neki a vásárlási érték rá eső része után 4 % illetéket kell majd megfizetnie.
Üdvözlet!
Egy házat szerettem volna megvásárolni Valkón.
10 hónapja tartott a szerződés-ek irogatása-módosítása!
A házat részben hitelből vettem volna!
1 millió forint foglalót elkértek!
3 szerződés van ugyan arról az ingatlanról kissebb változatásokkal. Az eredeti vételár ami szóban lett kialkudva 6 millió forint,a harmadik szerződésben már 7,5 millióra ugrottunk,hogy megkapjuk az igényelni kívánt hitelt a házhoz!
2 bank is elutasította a kérelmet!
Ez már fiktív pénzmozgás?
A szerződések közül melyik van érvényben?
Ha ugyanarról az ingatlanról szól,de mások a foglaló és vételár összegek?
A, ,vételár rész,, vissza jár?
Köszönettel!
Kriszta
Kerdesem fele-fele aranyban, testverek kozott orokolt haz eladasaval kapcsolatos. En mar nem lakom ott, de a batyam igen, es nem birja fenntartani a hazat a koltsegek miatt. Mar mindketten raforditottunk temerdek penzt, es a batyam hajthatatlan, nem akarja a felbecsult ar alatt eladni a hazat, pedig mar muszaj lenne. Kerdesem az, hogy ebbol a helyzetbol milyen megoldasok vannak, ha a masik fel hajthatatlan? Belekenyszerithetem az eladasba, ha talalok vevot? Vagy mindenkepp pereskednem kellene? Valaszat elore is koszonom.
Amennyiben a társtulajdonos felnőtt korú és cselekvőképes akkor mindenképpen meg kell vele egyezni, vagy eladhatja Ön a saját részét - abba nem szólhat bele csupán osztatlan közös tulajdon esetén elővásárlási joga van azonban az azt jelenti, hogy ha nem tudja a külsős vevő ajánlatát vagy annál jobbat adni akkor lemond az elővásárlásról, így Ön függetlenedhet. Ügyvéd segítségével jogi megoldás is születhet.
Tisztelt Tamás Mónika!
Az volna a kérdésem, hogy az idén azaz, 2014-ben adok el egy házat, ami a saját tulajdonom. Ha nem akarok egyenlőre másikat venni, akkor mikor, s mennyit kell fizetni adó ként. Vagyis kell e egy bizonyos év után adót fizetni. Én mondjuk olyan 5 évről tudok,hogy addig ha valaki nem vásárol másik ingatlant, akkor ezen idő alatt nem kell adót fizetnie? Vagyis lekötheti bármelyik pénzintézetben.
TISZTELT TAMÁS MÓNIKA
KÉRDÉSEM AZ LENNE HOGY INGATLANT SZERETNÉK CSERÉLNI A FIAMMAL MI A TEENDŐNK ÉS MIK A KÖLTSÉGEK? tehermentes ingatlanokról van szó.
A csereszerződés lebonyolításához ügyvédi közreműködésre lesz szükségük. A legjobb tudomásom szerint egyenesági rokonok lakóingatlan cseréjénél nem kell lakásvásárlási illetéket fizetni. Adót abban az esetben kell fizetnie annak a félnek, akinek magasabb értékű az ingatlana és kevesebb, mint 5 éve (lakóingatlan esetén) van az ingatlan a tulajdonában.
A kérdésem az lenne, hogy jogilag mit jelent, hogy az ingatlan zártkertnek van minősítve, de kivett lakóháznak és szőlőnek van bejegyezve? Ebben az esetben az ingatlan lehet állandó tartózkodási hely, jár hozzá állandó lakcím? Az illeték hogyan alakul ez után? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Nagy Izabella
Tájékoztatni szeretném, hogy irodánk lakóingatlanok közvetítésével foglalkozik, ezért a lakóingatlanokkal kapcsolatos témákban tudunk segíteni. A legjobb tudomásom szerint, ha lakóház besorolása van, akkor állandó lakcímként be lehet jelentkezni az ingatlanba, azonban érdemes lenne az illetékes okmányirodát megkérdezni erről. Az ingatlan vételárának a 4%-át kell illetékként megfizetnie.
Fiam 2013.szeptember 16-án elhunyt. A harkányi Tenkes Társasüdülő 1/4-ed részét törvényes öröklés utján két kiskoru gyermeke örökölte meg , édesanyjuk haszonélvezetével terhelten.Mint tudvalevő az ilyen üdüléknek /több mint 100 lakrészbl áll/ közös költségeik vannak, amelyeket a tulajdonostársaknak fizetniük kell. / közös képv. dija, könyvelő dija , közös vizdij, villanydij, biztositás, felujitási dijstb./ Van az üdülőrészben villanyóra felszerelve, ezt külön fizetem a szolgáltatónak. A vizdijat pedig a lakásben felszerelt vizóra alapján vizetem, ami a közös költségnél külön sorban van feltüntetve. A menyem most az alábbiakat közölte velem. Idézem: Kiskoru gyermekeim helyett ,mint édesanyjuk fizetem az általuk megörökölt harkányi üdülőrész és garázsrész közös költségét.Az üdülő tulajdoni és használati jogunkról lemondunk, a gyermekek nagykoruságáig nem kivánjuk az üdülőhöz és garázshoz fűződő tulajdoni és használati jogunkat gyakorolni, az üdülő és garázs használati jogunkat pedig kifejezetten átengedjük a tulajdonos társaknak,erre tekintettel az üdülő és garázs semminemú használati költségeit sem kivánjuk viselni. Itt ugy gondolom, hogyha nem használják akkor használati dijuk sem merül fel,/viz,villany/ csak a közös költséget kell fizetniük, ami a szabályzat szerint minden tulajdonosnak kötelessége. Tisztelt Ügyvéd Úr! Erre szeretnék ha lehet gyors választ kérnem, hogy nekem el kell-e fogadnom ezt a felajánlást ,amit nem szeretnék, és ha igen, akkor milyen törvény szerint. Tisztelettel:Bottás Jánosné Tótkomlós Lehel u 18.
Ezúton szeretném értesíteni, hogy nem vagyunk ügyvédek. Irodánk lakóingatlanok közvetítésével foglakozik és az ehhez kapcsolódó adózási és illeték fizetési ügyekben tud tanácsot, felvilágosítást adni. Véleményem szerint az örökösödési eljárás során kellett volna úgymond az örökséget visszautasítania a menyének. Azt javaslom, hogy keressen fel egy ingatlan ügyekre specializálódott ügyvédet, aki ebben az ügyben tud Önnek segíteni és tanácsot adni.
Édesapám meghalt a lakását szeretném eladni. Én szeretném szakértőtől kérdezni, hogy örökölt, 35-éve vásárolt lakás, mostani eladása után kell-e adót fizetni és mennyit? Egyenesági rokonnak vagy idegennek?
Amennyiben a szerzéstől számított öt éven belül drágábban adja el a lakást a hagyatéki értékénél, akkor az abban az esetben a különbözet után időarányosan kell adót fizetnie. A szerzés és az azt követő évben különbözet 100%-ának, a 2.-3.-4. évben 90-60-30%-ának a 16%-át kell befizetni (SZJA), az 5. évtől pedig adómentes az eladás.
Tisztelt Fórum!
Családi házat szeretnék vásárolni kölcsönökből, fizetéselőlegből, külföldön szerzett önerőből. Viszont van egy családi házam, ami 100%-ban tulajdonom, 2002-ben épült.
Kérdésem : Mivel sürgősen kell új ingatlant vásárolnom, mielőtt el tudnám adni a meglévőt, milyen adózási-bevallási kötelezettségeim vannak, mire számíthatok??
Az új ingatlan keresés alatt (1-2 hónapom van rá), értéke 30-35mFt lesz, míg az eladott családi ház értéke kb 25mFt képvisel majd bizonytalan idejű vátakozás, vevő függvényében.
Vagyonadó, nyereségadó, ...?? Ha az eladás után kifizetem a kölcsönöket, akkor is kell-e valamilyen adót fizetnem? (külföldi munkavállaló vagyok)
Érdeklődve várom válaszukat, Köszönettel Gábor
Amennyiben a meglévő ingatlan belterületi lakóingatlan, akkor annak az eladása után már nem keletkezik adófizetési kötelezettsége.
Az új ingatlan vásárlásakor 4% illeték fizetési kötelezettsége keletkezik, azonban ha vásárlástól számított 1 éven belül el tudja adni a meglévő tulajdonát, akkor az eladási ár és a vásárlási ár különbözete után kell csak a 4% illetéket megfizetnie.
Tisztelt Tamás Mónika!
Szeretném megkérdezni Öntől, hogy ajándékozási szerződéskor a szerződés kelte vagy a földhivatali bejegyzés dátumától számít tulajdonnak az ingatlan?
Köszönöm szíves válaszát.
Tisztelt Fórum! Eladjuk végrehajtás alatt lévő ingatlanunkat. Sajnos, több albérlő is lakott a házban, akik közüzemi tartozásokat hagytak ránk. Szeretném megkérdezni, hogy a tartozások kifizetésére a ház eladási árából kérhetünk-e előleget a Vevőtől és ha igen, mi ennek a módja. Köszönöm szépen segítségét és válaszát.
Tisztelt Fórum!
Az örökölt ingatlan egyik tulajdonosa kanadai állampolgár,jelentkezett vevő. Ebben az esetben mi a teendő, illetve milyen költségeket kell fizetnie?meghatalmazást adott,tartalma az ingatlan részilletőségének értékesítése ügyében járjak el teljes jogkörrel,valamint az adásvételi szerződést nevében és helyette írjam alá, az egyéb szükséges nyilatkozatokat megtegye és az Őt illető vételárat átvegyem és továbbítsam a részére,hitelesítette Torontói közjegyző,ph.aláírás.
Mit csinálhatok? ugyanis állandóan levelet ír,skypon okít. Tehát minek a meghatalmazás.Hogyan tudnám elkerülni a kellemetlenségeket ezzel kapcsolatban, mármint ha a vevő szeretné megvásárolni az örökségünket.
Válaszát nagyon szépen köszönöm.
E pillanatban úgy néz ki, ez sokkal inkább családi, mint ingatlan jogi kérdés. A közjegyző által hitelesített meghatalmazás egyértelműen le kell írja, hogy a meghatalmazottnak (Önnek) milyen jogai és feladatai lehetnek az eladással kapcsolatban.
Általános szabályozás szerint az örökölt ingatlan eladása, abban az esetben adóköteles, ha a hagyatéki értéke alacsonyabb, mint az eladási ár. Ebben az esetben a különbözet után 16% SZJA-t kell fizetni a szerzéstől számított 5 éven belül időarányosan. Az adókötelezettség nem állampolgársághoz, hanem az ingatlan helyéhez kötődik.
Tisztelt Fórum! Szeretetnénk venni egy házat a férjemmel, de nem tudjuk az illeték mértékét. Volt egy lakásunk(ami a szüleim és az én nevemen volt)ami 10 évig volt a tulajdonunk, ez a lakást 2013 decemberében eladtuk.A házat most nyáron szeretnénk venni, van -e mód valamilyen illeték kedvezményre? Az eladott lakás értéke kisebb, mint a leendő házé.Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan vásárlás esetén 4% az illeték. Ön az eladástól számított egy éven belül vehet igénybe illetékfizetési kedvezményt. Az eladási ár és vételár Önre eső különbözete után kell csak illetéket fizetnie.
Szeretnénk eladni családi házas örökségünket, amit édesanyánk halála után 2o11-ben örököltünk.
Kb. Hatmillió ft lenne az eladási ár.
Kérdésem mennyi illetéket kell fizetni, illetve hány százalékot az eladásból származó jövedelem után.
Válaszukat megköszönöm.
A legfontosabb tudnia, hogy ingatlan szerzés esetén illeték fizetési kötelezettsége, ingatlan eladásakor jövedelem adó (SZJA) fizetési kötelezettsége lehet. Egyenesági örökösödésnél illetékfizetési kötelezettsége nincs. Az eladásnál jövedelmük abban az esetben keletkezik, ha drágábban adják el az ingatlant, mint a hagyatéki értéke. Lakóingatlan esetén 5 éven belüli értékesítésnél a különbözet adóköteles, úgy hogy a szerzés és az azt követő évben különbözet 100%-ának, a 2.-3.-4. évben 90-60-30%-ának a 16%-át kell befizetni (SZJA), az 5. évtől pedig adómentes az eladás.
Azt szeretném kérdezni,hogy ingatlan értékesités után szja-ban csak a főlapokat és a 1353-04-es nyomtatványt kell beküldeni, vagy mást is. A 1353-16-01-es nyomtatványt csak akkor kell ha volt cél szerinti felhasználásom és adókiegyenlitésem van ugye, ha csak eladtam és adózom utána akkor ezt nem kell kitöltenem.
Köszönöm a választ.
Tisztelt Cím!Érdeklődni szeretnék,hogy ha haszonélvezetet szereztem egy lakáson,mely után a Nav kivetette a lakásvásárlási illetéket,akkor ezen illeték alapját csökkenthetem-e a haszonélvezeti jog megszerzését megelőzően 2 ?Számszakilag 5.100.000,-Ft a lakás vételára,melyre haszonélvezeti jogom van,értéke 1.540.000,-Ft.A Nav által kivetett illeték 61.200,-Ft.Az eladott ingatlan,melynek tulajdonosa voltam 3.750.000,-Ft értékű.Válaszát előre is köszönöm!Üdvözlettel:Judit
Ex önkormányzati lakásomat 1995 ben vásároltam meg az önkormányzattól, azóta magán tulajdon.
Ha értékesítem, kell e adóznom utána, vagy van e bármilyen kötelezettségem ingatlan vásárlására.Amennyiben igen, a garázs beszámítható e ingatlannak?
Kedves Éva!
2008-óta 5 évre csökkent a lakóingatlanok értékesítéséből származó bevétel utáni adózási (SZJA) kötelezettség, ezért Önnek a lakás értékesítése után már nem kell adót fizetnie.
Az a kérdésem, hogy élettársi kapcsolatban élő pár vehet-e közösen ingatlant? Illetve a vétel folyamatban van, közösen fogják fizetni részletekben az ingatlant; ilyen esetben az adásvételi szerződésben mindketten feltüntethetőek vevőként?
Köszönettel, Sz.É.
Kedves SzÉ!
Természetesen mind a ketten szerepelhetnek vevőként az adásvételi szerződésben. Nem kell se házastársi, se rokoni kapcsolatban lenni közös ingatlan vásárlása esetén.
Tisztelt Tanácsadók!
2012-ben vásároltunk egy önkormányzati lakást.Előtte a lakást a családom bérelte már 1945 óta. Viszont nekünk kicsi volt így a vétel után 1 évre értékesítettük. Most kéne 764.000 ft szja -t megfizetni utána. Az eladásból származó összeget, már egy nagyobb ingatlanba fektettük, kölcsönökből tudtuk azt is megvenni. Kérdésem az lenne, hogy van e esélyünk arra, hogy ezt az összeget elengedjék, csökkentsék. Az adóbevallást már elkészítettük, kitöltöttük hozzá a kérelmező nyomtatványt az adó elengedésére. Van egy kisgyermekünk, a következő babánk szeptemberben születik. Csak egyikünknek van jövedelme, a másikunk munkanélküli.
Tisztelt Látogató!
Az adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint a jövedelem felhasználási körülményeire tekintettel mérsékelheti, vagy elengedheti az adót. Különösen méltányolható az a körülmény, ha a magánszemély az ingatlan értékesítésékből származó jövedelmét saját maga, közeli hozzátartozója lakhatását biztosító célra fordítja.
Tisztelt Tanácsadók!
Termőföldet adott el 2 fő tulajdonos regisztrált őstermelőnek. A vételárból 200 ezer Ft-ot kapott a haszonélvezeti jogról való lemondásért az édesanya. A termőföld eladással kapcsolatos adómentesség megilleti-e a haszonélvezeti jogról lemondó szülőt, vagy neki adóznia kell?
Tisztelt Nagymihály Julianna!
Amennyiben a haszonélvező magánszemély és az éves jövedelme nem haladja meg a 4 millió 318 ezer forintot, akkor a termőföld értékesítéséből származó jövedelemnek a 200e Ft-ot meg nem haladó része adómentes.
Üdvözlöm!
Érdeklődnék a következő témában.
Van egy lakás amelyet meg akartam vásárolni, a lakáson volt közmű és jelzálog teher is.
Az adásvételi megkötésekor fizettem előleget és foglalót egyaránt. Az előlegből és a foglalóból kifizetésre kerültek a közmű terhek. Mint utólag kiderült a lakáson magasabb a jelzálog, mint amekkora összeg érkezni fog letétbe, ezért az eladó el akar állni az adás-vételtől(mert nem tudja a különbözetet kifizetni), de nem tudja visszafizetni az előleget és a foglaló dupláját. A szerződésben kitértünk a terhekre, amelyben nyilatkoztak róla, hogy nincs nagyobb teher a lakáson, mint amennyi érkezni fog a letétbe. Jelenleg fizetési szándékuk van, de nem tudom, hogy milyen mértékben tudnák visszafizetni a pénzt, amelyre nekem azonnal szükségem lenne, hogy másik lakást tudjak keresni. Ebben az esetben mit várhatok? Milyen megoldások léteznek?
Miután az ügynek több megoldása és kimenetele lehet, ezért Önöknek, mint szerződő feleknek és a szerződést készítő ügyvédnek kell optimális megoldást találniuk. Amennyiben az eladó eláll a szerződéstől és nem tudja visszafizetni az előleget és a foglaló dupláját, abban az esetben polgári peres úton (ami akár sajnos évekig is elhúzódhat) tudja érvényesíteni az Önnek visszajáró összeget. Azt javaslom, hogy amennyiben a szerződést kötő ügyvéd nem az Ön jogi képviselője, akkor mindenképp forduljon ingatlan ügyekben tapasztalt ügyvédhez.
Tisztelt Tanácsadók!
Olyan ügyben érdeklődöm, hogy szüleimtől kaptam pénzt lakásvásárlásra, paíron nem szerepelt, most eladnám az ingatlant, de azt mondják, hogy nem engedik, mert ők adták a pénzt rá és leiratják a nevemről. Valóban lehet ez? Köszönettel: H.K
Tisztelt Látogató,
Az ingatlan eladását a tulajdonosának van lehetősége megtenni, amiről Ön ír abban maximum erkölcsi alapon van lehetőség...
Olyan, hogy "leíratni egy névről" megint csak nincs lehetőség jogi alapon...
Azt javasoljuk, hogy érdemes leülni, és megbeszélni, hogy a konfliktus elkerülhető legyen a szülőkkel...
Szives segitségüket szeretném kérni zártkerti ingatlan eladási ügyben.2012-ben vásároltuk, 2013-ban adtuk el, melyböl többlet keletkezett.Az egyik tájékoztatóból azt olvasom ki, hogy 90 , a másikban, hogy 100 százalékot kell fizetni adóként.Köszönettel: B.Iné
Azt hiszem, egy ízben már kérdeztem, és választ kaptam a következőre, de ..
az eredeti kérdés az volt, hogy ha részletfizetéssel adom el az ingatlanomat,úgy hogy a tulajdonjog akkor száll a vevőre, amikor a teljes vételár kifizetésre került, ez esetben az általam vett ingatlan illetékéből levonható-e az így eladott ingatlan vételára. Azt a választ kaptam, hogy igen, de közben elbizonytalanítottak máshol. Ugyanis az vetődött fel, hogy így az ingatlan tulajdonba kerülése túl van az egy éven, és hogy állítólag nincs egyértelmű jogszabály ilyen esetre, hogy ti. a szerződéskötés időpontja számít-e vétel időpontjának, vagy a teljes vételár kiegyenlítése.Volt már konkrét eset ilyen?
Tisztelt Sz.É
Egyértelmű a jogszabály!
Adózás tekintetében nincs összefüggés, illeték tekintetében pedig a két ügyletnek +/- 365 napon belül megtörténni, hogy összevonható legyen!
Ha drágább az eladott ingatlan és olcsóbban vesz, akkor nem lesz illeték, ha fordítva akkor a különbség után 4% (de csak ha 365 napon belül történik)
Bocsánat, de tudna egy linket adni a vonatkozó jogszabályra? mert egy másik jogász mondta nekem, hogy
" illetékkedvezmény a tulajdonjog fenntartással történő eladás esetén is jár, a kérdéses, hogy benne lesz-e az egyéves határidőben. Ez attól függ, hogy a szerződéskötés dátumát kell-e figyelembe venni, vagy azt, amikor a teljes vételár kifizetése után a tulajdonjog át lesz ruházva a vevőre.Mindkét féle értelmezés mellett szólnak érvek, a jogszabály pedig nem egyértelmű"
Nem tudom hogyí ha egyik jogász így mondja, másik úgy, honnan lehet a tutit tudni? Én mindenkinek hiszek, csak...??
Köszönöm a válaszát. Még egy kérdésem lenne.
Ugyebár adott a 2 ingatlan. Megvan a vevő, illetve tudjuk, hogy melyik ingatlant szeretnénk megvásárolni. Azonban a banknak az eladandó ingatlanon van a jelzáloga, ami ugye csak akkor kerül le, ha tudunk újabb fedezetet bevonni - ami célszerűen az új ingatlan lenne. Fizetni viszont csak akkor tudunk, ha eladtuk a meglévőt. Nyilván fizetés előtt senki sem akarja, hogy "puszira" megterheljük az ingatlanát... Az lenne a kérdésem, hogy a gyakorlatban volt-e már ilyen esetük, illetve van-e erre valamilyen szerződéses praktika, ami az eladónak és a vevőnek is megfelelő megoldás. Sajnos harmadik ingatlant nem tudunk bevonni az ismerősi körből.
Köszönettel,
Pilgrim
Tisztelt Tanácsadók!
Az alábbiakban kérném szíves tanácsukat.
Adott egy 2012. januárjában vásárolt 15 millió Ft értékű, 8 millió Ft erejéig banki jelzálogjoggal terhelt lakóingatlan. Adott egy kiszemelt, szintén 15 milliós, de üdülőövezeti besorolású ingatlan (nem lakóingatlan). Ha szeretnénk mindkét adás-vételt, tehát a meglévő lakás eladását és a leendő ingatlan vételét megvalósítani, milyen költségekkel kell számolnunk a kiválasztott ingatlan üdülőövezeti besorolásából adódóan?
Egyszer számolniuk kell az eladandó ingatlan esetében - ha többért adják el, mint amennyiért vették - egy adózási kötelezettségre. Ha ugyanannyiért, vagy kevesebbért, akkor ez nincsen
A vásárolandó ingatlan esetében pedig 4% illetékfizetési kötelezettségre kell számítaniuk!
Gondolom már fogalmazza a kérdést, hogy nem számíthatja e be a vásárolandó ingatlan árába az eladandó lakás árát illeték szempontból ... NEM, sajnos nem, mert az illetékkedvezmény csak lakóinkatlanok esetében van!
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy a XIII. kerületi önkormányzat szanálja a házat melyben lakom,saját tulajdonú lakásom van. az önkormányzat majd 1- millió forinttal kevesebbre értékelte mint a független értékbecslő, mi ilyenkor a teendő és milyen jogszabályok vonatkoznak a saját tulajdonú ingatlan szanálásokra.?
Tisztelt Látogató,
Elsőként... Nem ügyvédek vagyunk, hanem ingatlanértékesítők!
Az önkormányzati lakásügyek, egy elég speciális terület, sok esetben az adott kerület szabályozási, és egyéb egyedi jogszabályai alapján működtetve!
Ezen a fórumon, mi általános értékesítéssel, és adózással kapcsoltosan tudunk, illetve adunk legjobb tudásunk szerint tanácsokat ötleteket magánszemélyeknek!!
Az Ö esete messze nem ilyen, ugyanis ismernünk kellene az adott kerület szanálásával kapcsolatos jogszabályait, rendeleteit ... de ezt nem ismerjük sajnos!
Kérem, forduljon jogi tanácsadóhoz, aki járatos ezen a területen!
Kérdésem: az 1992-es évben vásárolt ingatlanomat 2013-ban értékesítettem, kell-e szerepeltetnem az ez évi adóbevallásomban, tekintettel arra, hogy jövedelem tartalma nincs.
Tisztelt Hölgyem/Uram
Kérdésem:
Édesanyám elajándékozna részemre egy telket. Ez után kell adóznom? Ha igen mennyit ( azt olvastam, hogy mivel egyenesági leszármazott vagyok *anya-gyerek* -nem kell adóznom,illetéket fizetnem.... Várom szíves válaszát
Kérdésem:
2010-ben édesapámtól örököltem házrészt. Ezt 2013-ban eladtam a hugoméknak 5 500 000 ft-ért. és vásároltam saját nevemre lakást 7 000 000 ft-ért. Ebből 3 000 000 ft-volt önerő és 4 000 000 ft hitel. Mennyi illetéket/adót kell fizetnem ez évben??
Ez két külön ügy!
Az egyik az értékesítés, amely után keletkezhetett adófizetési kötelezettsége! Ezt nem tudom megmondani, mert nem derült ki, hogy mennyi volt az örökösödési érték!
A masik az vásárlás, az utan illetéket kell fizetni!
Az 5,5 és 7,0 közötti érték után lesz 4% illetékfizetési kötelezettsége!
Tisztelt Cím!
Van egy lakásom és venni egy másikat, de egy ideig (kb.:2 hónap) mind a két ingatlan a nevem lenne. Lehetséges-e ez? Ha, igen milyen kötelezettségeim vannak? Az eladni kívánt ingatlanon lévő szoc.polt átjegyeztetném a vásárolt ingatlanra. Válaszáz előre is köszönöm!
Ingatlan eladás után adózási (SZJA) fizetési kötelezettsége vásárlás esetén, pedig illetékfizetési kötelezettsége merülhet fel.
Amennyiben az eladni kívánt ingatlan több mint 5 éve van a tulajdonában, akkor nincs SZJA fizetési kötelezettsége, ha kevesebb mint 5 éve van a tulajdonában, akkor SZJA fizetési kötelezettsége van az eladás után.
Ingatlan vásárlása esetén általánosan 4% az illeték.
Vásárlás esetén, amennyibe az eladott ingatlan eladása előtt vagy után 365 napon belül másik ingatlant vásárol, akkor illeték kedvezményre jogosult. Ha az eladó(t) ingatlan értéke kevesebb, mint a vásárolt ingatlan értéke, akkor az eladási ár és a vásárlási ár különbözetére kell (amennyiben ez az előnyösebb) a 4% illetéket megfizetnie. Amennyiben az eladási ár magasabb mint a vásárlási érték, akkor nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége.
Fiam 28 éves. Nagybátyjától egy lakóház 1/4 részét örökölte 3.000.000 ft értékben. Ezt az összeget a fiatalok, elsőlakáshoz jutási programjaként, elsőlakás vásárlásra szeretné fordítan. Kell-e ebben az esetben örökösödési illetéket fizetni és milyen mértékben. Úgy hallottam, hogy az alacsony örökségi érték,és a 4.000.000 ft alatti , első lakáshoz jutási elképzelés 2%-ra mérsékli az örökösödési adó mértékét.Nem jól tudom? Segítsenek az információ adásban! Köszönöm! Tisztelettel: Ekési Sándor
Mivel a fia nem egyensági rokontól örökölt lakóingatlant így örökösödési illeték kell fizetnie a 3 millió Ft után, melynek a mértéke 9%.
Első lakás vásárlás és 35 év alatti személy esetén 15M Ft-ig, 50% illeték kedvezményt kap, tehát a 4% lakásvásárlási illeték helyett, csak 2 % illetéket kell fizetnie.
Tisztelt Ügyvéd úr,
Vásároltam 2006-ban egy telket, melyet most el akarok adni. Az eladási ár mindén képpen több lesz valószínűleg mint a vétel ár. A kérdésem arra vonatkozna, ha eladás után felhasználom ingatlan vásárlásra vagy lakás hiteltörlesztésére, akkor kell utána adót fizetnem? Ill. fel kell tüntetnem az adóbevallásban, de "leírható-e" ez ingatlan vásárlás címén. Mindezt természetesen adóéven belül értem.
Köszönöm a válaszát,
Kedves csaba,
Ez ingatlan, vagy telek eladásából származó bevétel elköltése semmilyen kapcsolatban nincs azzal, hogy utána azt mire költi!
Az egy adózott jövedelem, amit költhet másik ingatlanra, befektetheti részvénybe, de akár felteheti a piros 23-asra a rouletten! :)
Tisztelt Szakértő!
Elhalt szüleim után örököltünk egy 4000000 Ft.-ra értékelt belterűleti ingatlant /-lakóház+melléképületek+gazdasági épület-/. Édesapám 5 éve, édesanyám 3 éve halt meg. Az ingatlant hárman, testvérek örököltök meg. Két éve meghalt az öcsém is, az Ő örökrészét két gyermeke örökölte. 2013 őszén az ingatlant eladtuk két millió Ft.-ért, fejenként 666.666 Ft.-ot kaptunk, mint örökrészt. Az ügyvédnő szerint, aki az adásvételi szerződést készítette, az örökrész nem adóköteles, de be kell vallani. Az unokahúgom már elkészítette az adóbevallást, és neki valami 13000 Ft. körűli összeget kell fizetni. Most akkor mi az eljárás? Nyugdíjas vagyok, egyéb jövedelmem nincs, kell-e adóbevallást készítenem -és majd adót fizetnem- vagy sem? Olvasgattam itt a hozzászólásokat, de nem találtam egyértelmű megoldást.
Válaszát előre is köszönöm.
Kedves Látogató,
Egy 4 millióért "szerzett" ingatlant 2 millióért adták el!
Legjobb tudomásunk szerint ez a jövedelem nem tartozik adózási kötelezettség alá, így bevallani sem kell!
Az Öccse gyermekei kapcsolatában nem tudok nyilatkozni, ugyanis az Ő esetükben az lesz a meghatározó, hogy milyen értékű volt az elhalálozással kapcsolatos hagyatéki dokumentumokban a hagyatéki érték! Ezt kell hasonltani a 666ezreseladási árral hogy ez több (adóköteles), vagy kevesebb (adómentes) e?!?!
Tisztelt Rácz Péter Úr!
Köszönöm a válaszát! Az ingatlant nem szereztem, hanem örököltem és azért adtuk el két millióért, mert annyi eladó ház van a kisvárosban, hogy csak értéken alúl tudtuk eladni. A ház üresen állt, előbb-utóbb tönkre ment volna. A vevő a vásárláshoz valamilyen kedvezményes banki hitelt vett fel, és a bank értékelte négymillióra.
A "szerzés" szót idézőjelbe tettem, ugyanis valamennyi tipusú ingatlanhoz jutás (vétel, öröklés, nyerenény, ajándékozás, stb...) ingatlanszerzésnek minősül!
Az adóhivatalt az értékesítés oka, módja stb nem érdekli, csupán a tény, hogy eladják X összegért, és azt mikor, nennyiért "szerezték" érdekli!
Tisztelt Ügyvéd úr!
Nagynénémnek van egy kb. 17milliót érő háza! Meg van terhelve egy hitellel ami jövő év végén telik le! Sajnos Ők nem tudják fizetni a hitelt ,szeretnénk átvállalni és így a nevünkre kerül az ingatlan!de ők benn lakhatnak míg élnek!! De nekünk már van a nevünkön ingatlan 2007-óta még 8 év hitellel!! ennek ellenére ha bevállaljuk mellé a másikat és az is a nevünkre kerül , a már meglévőre igényelhetünk majd félszocpolt?? Esik valami extra adó alá ha két ingatlan van a nevünkön? Vagy,...van egy 3 hónapos kislányunk! lehet az ő nevére iratni??és akkor mennyi az illeték?? Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Párommal vettünk egy ingatlant 18 M Ft értékben. 50%-os tulajdonos vagyok. 35 éven aluli és még nem volt eddig lakásom.
Kérdésem az lenne, hogy ezután az ingatlan után mennyi vagyonosodási illetéket kell majd fizetnem?
Az illeték szabályozás szerint a 35 évet be nem töltött, első lakástulajdonát (vagy tulajdonrészét) megszerző magánszemély illetékkedvezményt vehet igénybe amennyiben a szerzett tulajdonrész értéke nem haladja meg a 15 M Ft-ot.
Így az Ön 9 M Ft-os ingatlanrészére eső 4%-os illeték 50%-áig kérhet kedvezményt.
Tisztelt Ügyvéd Úr! Nagyon szeretnék erre választ kapni: Testvéremtől örököltem 2012-ben egy lakóházat, melyet 2013-ban eladtam. Öröklési illetéket 3.000.000,- Ft után fizettem, 2.500.000,-Ft-ért adtam el. Van e adófizetési kötelezettségem. Köszönöm
Üdvözletem! Testvéremtől örököltem 2012-ben egy lakóházat, melyet 2013-ban eladtam. Öröklési illetéket 3.000.000,- Ft után fizettem, 2.500.000,-Ft-ért adtam el. Van e adófizetési kötelezettségem. Köszönöm
Ha az ingatlanbecslő magasabb értékre becsüli, mint a vételár, akkor annak a 4%-ára lehet számítani, mint illeték, vagy az adás-vételi szerződésben lévő ár 4%-a az illeték?
Az én esetemben az 50%-os kedvezmény nem jár, mert 16M a vételár, vagy 15M-ig a 15M 4%-ának a fele a kedvezmény, tehát az illeték 300.000 + a fennmaradó 1M-nak a 4%-a= 40.000, tehát az illeték 340.000 lenne? Nagyon köszönöm a segítséget!
Tisztelt ügyéd Ur . leirom bövebben. férjem anyukája meghalt igy örökölt a férjem s testvére. a férjem anyukájának férje lakik benne minthaszonélvező.most lesz a hagyatéki tárgyalás , a közjegyzönél.mivel a férjemnek s testvérének s a haszonélvezönek sincs pénze de a közjegyzöi dijat ki kell fizetni s ez a kérdés hogy a közjegyzöi dijat rá lehet a házra terhelni?
Kedves Látogató,
Értem a kérdést, de közben mégsem... Nagyon hiányos... Kellene tudni a kérdése forrását!
Ha egy lakás örökölt, akkor az az örökös tulajdona! Ha az örökösnek van tartozása, akkor az a tulajdonára raterhelhető!
Lakóházat vásároltam, átalakítottam melegkonyhás vendéglővé. Most szeretném visszaminősíteni mert ott kell laknom. Energia tanúsítványt és kéményseprői zöld papírt követel tőlem a hatóság.
Jogos ez? Cserépkályha és 2 éves cirkorendszer van..
Köszönöm válaszukat
Kedves János,
Bem tudom sajnos megmondani, ez nem ingatlanközverítői kérdés... Ezzel együtt azt gondolom, hogy egy hatóság Nem fog olyat kérni, amelyet az adott ügylethez nem követelnek meg a jogszabályok...
Használt lakást szeretnék vásárolni 16M forintért, első lakás, 30 éves leszek. A kérdésem az lenne, hogy mekkora illetéket kell majd fizetnem a NAV felé, illetve milyen kedvezményekre vagyok jogosult?
Előre is köszönöm válaszát!
Ingatlan vásárlásnál az illeték a vásárolt ingatlan forgalmi értékének 4%-a.
Az illeték törvény szerint 35 év alatti, első lakástulajdonos illeték kedvezményt vehet igénybe ingatlan vásárlásnál.
Az ingatlan forgalmi értéke nem haladhatja meg a 15 Millió Ft-ot! A kedvezmény az illeték 50%-a.
Ha az ingatlanbecslő magasabb értékre becsüli, mint a vételár, akkor annak a 4%-ára lehet számítani, mint illeték, vagy az adás-vételi szerződésben lévő ár 4%-a az illeték?
Az én esetemben az 50%-os kedvezmény nem jár, mert 16M a vételár, vagy 15M-ig a 15M 4%-ának a fele a kedvezmény, tehát az illeték 300.000 + a fennmaradó 1M-nak a 4%-a= 40.000, tehát az illeték 340.000 lenne? Nagyon köszönöm a segítséget!
Szeretném kérdezni, hogy örököltek a gyerekek egy házat 2012-ben. Illetéket nem kellett fizetni, mert 15M Ft-ra vették fel. Most lehet, hogy eladjuk 8M Ft-ért. Kell adót fizetni? Ebben az esetben az illeték alapja a vételár, de mivel nem fizettünk, ekkor mi a helyzet? És az összeg jóval kevesebb is lesz. Válaszukat előre is köszönöm! Erika
Kedves Erika,
Először is, az, hogy nem kellett illetéket fizetniük, az nem azért van mert 15millóra értékelték, hanem valószínű az örökhagyó rokoni kapcsolata volt az ok!
Ha 8 millióért adják el, azaz kevesebbért mint a szerzési érték, akkor nem lesz adófizetési kötelezettségük!
A többi kérdésben nincs jó hírem... Jogi képviselő bevonása szükséges!
Nagyon sok gondolatom, információm lenne, de mindegyik vége az ügyvédi kapcsolatfelvétel, ezért bele se kezdenék...
Fontos tudni, hogy sajnos az előleg, ha bármelyik fél visszamondja a megállapodást, akkor visszajár!
Érdemes szerintem ha el tudják másnak adni, akkor adják el, és simán adják vissza a letett előleget azzal, hogy köszönettel, de visszalépnek az adásvételtől...
Tiszteletem
szeretnék érdeklődni szja kötelezettségem iránt:
2012ben örököltem édes apám után a hagyatéki tárgyaláson 4 millió ft ra értékelt ingatlant,amit 2013ban sikerült eladnom ugyan ennyi összegért.
Kérdésem : be kell e vallanom a szja ban illetve kell e adót fizetnem,ezen összeg után és ha igen mennyit ?
Válaszát előre is köszönöm
Tisztelt Rácz Péter!
2011. márciusában vásároltunk egy házat, amit lebontottunk és építettünk egy új házat. Most szeretnénk eladni. Milyen összegeket kell figyelembe vennünk az adó fizetésnél. A használatba vételi engedély dátuma befolyásol valamit? Honnan kell számolni az 5 évet?
Köszönettel!
Várom válaszát!
Amennyiben a bontást követően új ház épült abban az esetben a használatba vételi engedélytől számít az öt éves adózási időszak.
Az adózás szempontjából az új ház építési költségei számítanak - amelyek számlával igazolhatóak.
Kedves Novákné,
EZ értékbecslő függvénye, cca 15-20 e Ft lesz!
Megjegyzem, vannak olyan ingatlanértékesítők, akik ha megbízást kapnak az értékesítésre, akkor díjmentesen felbecsülik az értéket!
2013. januárjában testvéremmel örököltünk édesanyámtól egy lakóingatlant. Ennek az ingatlannak negyed-negyed része már a tulajdonunkban volt édesapám 2005-ben történt halála óta. Ezért most szintén negyed-negyed részt örököltünk.
Az ingatlant 6,4 millió forintért adtuk el, amiből úgy tudom 3,2 millió forint után nem kell adóznunk, mivel 5 évnél régebben birtokoljuk.
Kérdésem a következő lenne.
Az ingatlanon volt még 1,4 millió jelzáloghitel, amit a rám eső örökségből fizettem ki a bank részére.
Kell-e a teljes 1,6 millió forint után adót fizetnem, vagy levonható a hitel visszafizetése és csak a 200ezer forint különbség adóköteles? Illetve érdekelne még, hogy milyen mértékű fizetési kötelezettségem van?
Mindenek előtt köszönjük a megszólítást de én és Lagunás kollégáim nem mint ügyvédek, hanem mint ingatlan értékesítő szakemberek igyekszünk segítséget nyújtani és információt adni az általános szabályozások szerint.
Az adózási szabályok szerint Önöknek csak a frissen szerzett ingatlan tulajdonrészek eladása után kell adózniuk és csak abban az esetben ha a hagyatéki eljárás során megállapított szerzési érték és az eladási ár között többlet mutatkozik!
Az viszont rossz hír, hogy a jelzálog kifizetése nem csökkenti az eladási árat, így ez nem vonható le az adóalapból! Adózás szempontjából ugyanis teljesen mindegy, hogy valaki hitelből vagy készpénzzel vásárolta-e meg az ingatlant.
Az más kérdés, hogy miért csak Ön részéből lett kifizetve a jelzálog amely amúgy magát az eladást is segítette.
Tehát a hitel nem vonható le az összegből de azt érdemes megnézni, hogy a hagyatéki eljáráskor megállapításra került értékek és az eladási ár között milyen különbség van. Csak a különbözet (többlet) után kell 16% Szja-t fizetni.
Üdvözlöm!
Minimális összegért hozzájuthatunk egy 200 négyszögöl területű gyümölcsöshöz,nem tudjuk ,hogy ennek lebonyolításához fordulhatunk - e jegyzőhöz,vagy ügyvédet kell felkeresnünk? És milyen költségekkel fog ez járni?
Válaszát előre köszönöm!
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm a kimerítő válaszát,de időközben szembe találtam magam egy másik problémával.Ugyanis örököltem négy hektár jó minőségű szántót is,ami kivan adva bérbe 2016-ig nevetséges árért(az egész30000ezer forintért).Közöltem
a bérlővel, az új bérleti árat,de nem reagált rá semmit.Neki az sok. Mi ilyenkor a teendő?Kértem,hogy ha kell tovább a szántó,úgy egy összegben fizesse ki a bérleti díjat.Sajnos nem tudom,hogy mit akar.Nem nyilatkozik, a bérleti díjat nem fizette ki,de továbbra is használja a földet. Tisztelettel várom a válaszát.
Tisztelt Ügyvéd Úr! Lakás bérbeadásával kapcsolatban lenne egy kérdésem. Amennyiben a bérleti szerződésben az áll, hogy a bérleti díj és a közös költség fizetése minden hónap 10-ig esedékes, de a szerződés csak február 15-től szól, akkor a februári fél havi bérleti díj kifizetése jogilag mikor esedékes. A bérlő a kulcsot szerződéskötéskor január végén kaució ellenében megkapta, hogy betegye a cuccait, nagyrészt már be is költözött. Szóbeli megegyezésünk alapján 10-én kellett volna utalnia, de ezt mindeddig nem tette meg. Kifogásokon kívül azzal érvel, hogy ő hivatalosan még be sem költözött, tehát nem kellene 10-vel fizetnie, hanem csak a költözés után. Mennyire kell tartanom tőle, hogy nem is akar fizetni, illetve mikortól várhatom el valójában, hogy utalja a díjakat?
Hálásan köszönöm válaszát!
A bérlőnek a birtokba vétel napjától van fizetési kötelezettsége, de addig ő a lakásba nem is mehetne be, amennyiben ezt Ön megengedte neki de erről írásban nem állapodtak meg abban az esetben jóhiszeműen kell kérni de nem lehet kötelezni a fizetésre.
Fizetni a szerződésben foglaltak szerint kell. Remélhetőleg e téren elég részletes a szerződés és pontosan tartalmazza, hogy a bérlő az első fél havi bérleti díjat a birtokba vételkor vagy 10-ig kell fizesse.
Legkésőbb azonban a birtokba vétel napján ki kell fizesse a bérleti díj ezen részét amennyiben a szerződés szerint előre fizetésben állapodtak meg.
Amennyiben az első teljes hónapra eső bérleti díj nem érkezik meg időben akkor 15 napos, írásbeli felszólítás küldhető, melyet követően - ha nem történik a pótlás – a szerződés felmondható és a Bérlőnek ki kell költöznie.
Kedves Péter!Segítségét kérném! Barátnőm már nyugdíjas, szülei egy éven belül meghaltak, egy házuk volt, Ő és testvére örökölték, a közjegyzői díjat kifizették, más fizetési kötelezettség nem volt eddig, a házat eladták, pénzt elfelezték, 7 millió forintért. Kérdésem a barátnőmnek kell e valamit fizetnie, pld. adót? Nagyon várom válaszát és előre is köszönöm! Teri
További információkra lenne szükség, hogy pontos választ tudjak adni Önnek…amennyiben az ingatlan magasabb áron lett értékesítve, mint amennyiért a közjegyzői okiratban szerepel és az öröklés , valamint az eladás között nem telt el öt év, akkor keletkezik adózási kötelezettség.
Zártkerti ingatlant szeretnénk vásárolni,amin van egy lakható gazdasági épület.Kérdésem lenne hogy hány százalék illetéket kell majd fizetnünk.Az zártkert vételi ára 1millió ft.Válaszát köszönöm.Kata
Kedves Péter.
Köszönöm szépen a válaszát!De azt elfelejtetem megkérdezni hogy a hagyatékátadó végzés időpontja 2009.május.15.számít e ha most találok vevőt a lakásra ez időpont előtt.
Azt szeretném kérdezni, 2009.ben örököltem a szüleimtől egy 47m2 panel lakást,én teljesen felújítottam,de úgy döntöttem hogy eladom,kell e nekem ez a lakás után adót fizetnem ha elkel.Előre is köszönöm a válaszát.Tisztelettel Takácsné.
A párom örökölt az édesanyjától egy családi házat.
Azt szeretném tudni,hogy a hagyaték után automatikusan a nevére kerül,vagy ügyvéddel át kell íratni? Köszönöm a választ.
Kedves Annamária,
Egy örökösödés esetén, ú.n. Hagyatéki eljárás folyamán kerül az örökös(ök) nevére az örökhagyó által hátrahagyott ingatlan...
Ezt az önkormányzat végzi...
Kedves Péter!
Szeretném kérdezni, hogy 2009.aug.16.-án vásároltam zártkerti lakóingatlant, állandó lakcímet kaphattunk. Esetemben adózás szempontjából az 5. év vonatkozik-e,ha el szeretném adni, vagy a 15év? :( Illetve pontosan számítva pl. az 5.év aug. 17.-étől érvényes, vagy a megkezdett évtől? Köszönöm szépen előre is válaszát.
Tisztelt Rácz Péter, ha az ingatlaneladásból nem származik adófizetési kötelezettségem (0% 5 éven túli birtoklás miatt), akkor is kell adóbevallást készíteni (más jövedelmem nincs)? Válaszát előre köszönöm.
Hirdetéseket olvasva gyakran ütközöm abba a kifejezésbe, hogy "készpénzes vevő" ; mit jelent ez? pontosabban milyen a nem készpénzes vevő, és milyen előnyökről, hátrányokról van szó ezen esetekben? nem világos számomra.
Köszönettel, Sz.É.
„készpénzes vevő” kifejezést, akkor szoktuk használni, ha egy vevőnek készpénzben és egy összegben rendelkezésére áll az ingatlan vásárlására a teljes vételár, tehát a vásárláshoz nem kell banki hitelt vagy egyéb más forrásból hitelt igénybe vennie. A banki hitelt igénybevevőknél a hitel elbírálat ideje miatt elhúzódhat a teljes vételár kifizetésének az időpontja vagy, akár meg is hiúsulhat a vásárlás, amennyiben a vásárló nem kapja meg a vásárláshoz szükséges hitel összegét.
Tisztelt Rácz Úr!
Apukám anyukályának van egy telke amin ház állt még regebben de egy tűzben leégett. Elkezdtük újraépiteni a házat engedélyek tervrajz minden megvan rendben van de elfogyott a pénz és 2 éve csak ott van a telek. Azt szeretném kérdezni hogy most a nagymamám nekem adná a telket mindennel együtt.Milyen papirokat engedélyeket kell beszereznem kihez kell fordulnom hogy ezeke tel tudjam intézni meg mit mennyit kell rá fizetni?? várom válaszát köszönöm
Kedves Szabolcs
Tájékoztatása tobb mint hiányos, igy en is csak találgatva tudok válaszolni...
Az épülő házra feltételezhetően nincs lakhatási engedély, igy egyelőre csupán egy telek, illetve ja nem törölték az ingatlan státuszát lakohazról amikor leégett anno - akkor mégiscsak ingatlan... Ez lenne az első amit tisztázni kellene!
Egy sima ajándékozási szerződéssel megkaphatja az ingatlant, melyen lévő építmény engedelyeit átírhatja a nevére... es máris a saját néven építi tovabb!
Tisztelt Rácz Úr!
Az imént válaszolt nekem, még annyit szeretnék kérdezni, hogyha már befizettük a vétel után a teljes illetéket, akkor most, hogy eladás is történik vissza tudjuk igényelni? Vagy ez hogy működik?
Tisztelt Rácz Úr!
Azt szeretném kérdezni, hogy egy éven belül létrejött ingatlan eladás és vételenél csak a különbözetre kell illetéket fizetni? Ha a vétel időben előbb történt, mint az eladás akkor is érvényes, illetve ha egy ugyanazon ingatlan került vételre és eladásra akkor is?
Köszönöm válaszát!
365 napon belül (+/-) lakóingatlanok esetében kötött ingatlan adásvételi szerződés eseten lehet az illetékkedvezménnyel élni, amely a különbség után fizetendő 4%!
Fontos, ha olcsóbban vesz, akkor nem lesz illetékfizetési kotelezettsége!
Szeretném megkérdezni,hogy a testvérem halála miatt egy éve megörökölt ingatlan eladása után kell-e adózni,ha az eladási ár kisebb az örökösödési illeték kiszabásánál megállapított tulajdon értéknél .
Tisztelt Rácz Úr! Érdeklődni szeretnék,hogy egy 2000-ben vásárolt, termőföld eladása után kell-e adót fizetni, abban az esetben ha én azonnal lakát vásárolok az árából!Előre is köszönöm kedves válaszát. üdv.: Szabóné
Kedves Szabóné,
A termőföld, mint nem lakóingatlan esetében, 15 év az adómentesség időhatára! Adózni akkor kell, ha többért adja el, mint amennyiért vette, és ez független attól, hogy mire költi a bevételt!
Tisztelettel érdeklődnék a következők után keresztszüleimtől házat örököltem öt éve ami a nevemen van feléjük tartási szerződés köt amiben azt válaltam hogy életük végéig ápolom őket keresztapám elhunyt keresztanyám othonban van gyermekük nincs a ház üresen ál romlik az álapota kérdésem eladhatom e vagy ha kiadnám cégnek akik vezetőiknek keresnek albérletet mire figyeljek oda? kereszenyám álapota kritikus szellemileg leépülve remény javulására nincs köszönettel várom válaszát tisztelettel
Kedves Gabriella,
Az ingatlan eladhatóságát a tulajdoni lapján szereplő adatok határozzák meg!
Ha Ön a tulajdonos, és nincs haszonélvezeti jog a keresztanyja részére, akkor szabadon eladhatja, és bérbe is adhatja...
Bár megjegyzem, hogy örökölni csak elhúnyt utan lehet, kvázi ez aligha lehetett örökölt ingatlan...
2009.novemberben vettünk 1 családi házat 21.500.000ft-ért.Most adjuk el 22.500.000.ft-ért.Kérdésem,mennyi adót vagy illetéket kell fizetni.Eladás időpontja:2014.május.Köszönettel:Varga Ilona.
10 évvel ezelőtt ketten 5o-5o%-os tulajdonosként megvettük anyánk lakását. 2013-ban megvettem a másik 50 %-ot is 4.ooo.ooo ft-ért, majd felújítva az egészet októberben 9.000.000 ft-ért eladtam. Kérdésem: adót az egész után kell fizetnem, vagy az újonnan megszerzett és értékesített tulajdonrész után, azaz 9 millió, vagy 4 millió után a 16 %-ot? Köszönöm
Ingatlanértékesítés után az adóköteles időszak 5 év, így a korábban megszerzett tulajdonrész után nem, csak a 2013-ban megvásárolt tulajdonrész után kell adót fizetnie, idei értékesítés esetén a vételár és a tulajdonrészre eső!!! eladási ár közötti többlet (jövedelem) 100%-ának a 16% lesz az Szja összege.
Tisztelt Rácz Úr!
Szeretném a segítségét kérni az alábbi problémára:
2009. októberében örököltünk a férjemmel fele-fele arányban ingatlant. A hagyatéki eljárás 2010.év elején zárult és év végén került az ingatlannyilvántartásban a nevünkre. A tulajdoni lapon kivett lakóház, udvar, gazd.épület és vendéglő megnevezés szerepel. Az illetéket két felé bontották, a vendéglő miatt.Ennek alapján számolták ki az illetéket, melyet annak rendje, módja szerint ki is fizettünk. Csaknem 2 évig üresen állt a vendéglő(nem tudtuk bérbe adni)2013 októberében kérvényeztük az Önkormányzatnál az átmínősítést, melyet illeték ellenében végrehajtottak. Megkaptuk a határozatot, mely szerint tárolónak át lett minősítve.Az ingatlan nyilvántartásban még nem lett átvezetve.
Most 2014-ben talán sikerül eladni a fent említett ingatlant. Szeretném megkérdezni, hogy hogyan kell ezután adóznunk. Tudom, hogy nem lakóingatlannál 15 év az elévülés, de mivel mi átminősítettük, nem tudjuk, hogy mit kell tennünk.Azt sem tudjuk, hogy mikortól számít az 5 év. Akkortól amikortól bejegyezték az ingatlant?
Vagy az örökbe hagyó halála napjától? Megtisztelő válaszát megköszönve: Fachs Ágnes
Adózás szempontjából a szerzés ideje az öröklés megnyílta, tehát az elhalálozás napja és a szerzési érték pedig hagyatéki eljárás során megállapított összeg. A lakóingatlan részekre tehát 2014-es értékesítés esetén már adómentes lesz. A tárolóra, mint nem lakóingatlanra – függetlenül attól, hogy mikor minősíttették át – a jelen állapot szerint 15 év lesz az adóköteles időszak.
2013-ban örököltem egy fél lakást 3 mill ft. értékben elhunyt testvérem után. A másik felét hugom örökölte. A hagyatéki eljárás után illetéket fizettünk és nevünkre került . Az elhunytat hugom gondozta , most beköltözött a lakásba és szeretné teljesen nevére íratni .Költségeinket hogyan minimalizálhatjuk ? Lehet-e a hagyatéki eljárást módosítani , hogy én lemondanék a részemről .Ha ez nem jó ,akkor eladás ,vagy ajándékozás a célszerű .Csökkenthető -e a gondozásmiatt azár ?
Köszönöm előre is válaszukat : Simon István.
Weboldalunkon keresztül küldött megkeresésére az alábbiakban tudok válaszolni:
Mivel maga tulajdonszerzés 2013-ban megtörtént és a hagyatéki eljárás lezárult azt utólag nem érdemes bírósági úton megtámadni – gondolom testvérekként ezt nem is szeretnék! Így a jelenleg Ön és a testvére 50-50%-ban tulajdonosai az ingatlannak. Tulajdonjog átruházása oldalági rokonok között ajándékozással vagy vásárlással történhet.
Nem egyenes ági rokonok között történő ajándékozás esetén történt lakástulajdon szerzése után 9% az illetékmértéke.
Ezzel szemben visszterhes átruházás (adásvétel) esetén 4% illetéket kell fizetni. Maga a gondozás ténye független a fentiektől viszont amennyiben van egyenes ági rokonsági „út” Önök között (élő, közös szülők) akkor Ön oda ajándékozza a szülőnek aki tovább ajándékozza a testvérnek, így illetékmentes lenne a tulajdon átruházása.
Kézenfekvő megoldásnak tűnik azonban a részletek nem ismerete okán mindenképpen tájékozódjon jogi képviselőnél aki a részletek ismeretében pontosabb képet tud festeni.
Tisztelt Rácz Úr!
Segítségét szeretném kérni.
2013-ban 2 db nem új építésű lakást vásároltam, és 2013-ban el is adtam azokat.Ismerőseim azt mondják, hogy a két lakás után áfát kellett volna fizetnem, mert láncértékesítésnek számít.
Kérdésem, kell-e fizetnem áfát az értékesített lakások után, illetve mikor kell magánszemélynek áfát fizetni lakásértékesítés után abban az esetben, ha nem új építésű az ingatlan.Másik kérdésem , magánszemélynek mi számít láncértékesítésnek.
Válaszát nagyon köszönöm!
Kérdésére válaszolva azt tudom mondani, hogy amennyiben Ön magánszemély és használt lakásokat értékesít láncban, tehát a lakások két évnél idősebb használatba vételi engedéllyel rendelkeznek abban az esetben nem kell Áfát fizetni az eladások után akkor sem ha két év alatt négy lakást is elad.
Az ügyleteket az aktuális adózási és illeték szabályok szerint kell végrehajtani.
Segítségét szeretném kérni.
Röviden a történet:
2003-ban szüleim vásároltak egy házat.
Mi 2008-ban ugyanarra a telekre építkeztünk, hitelből. A bank akkori tanácsa alapján ajándékozási szerződést kötöttünk szüleimmel megkaptuk a telek egy részét. Erre építettünk házat 2008-ban. 2009.02.16-án jelentkeztünk be a címre. (ekkor állították ki a lakcímkártyánkat) a használatba vételi engedélyt 2009.06.10-én kaptuk meg. A bankkal a hitelszerződést 2008.09. hóban kötöttük meg. Most eladnánk egybe a két házat ami gyakorlatilag egy. Gyakorlatilag a tervrajzon bővítésként szerepel az új ház...
Kérdésem, kell-e adót fizetnünk ezek után? Mi úgy gondoljuk, hogy nem. Kérem erősítsen meg :)
Nagyon köszönöm!
Tisztelt Rácz Úr !
Párommal - aki hivatalosan nem feleségem - 26 M Ft körüli családi házat készülünk vásárolni . Illeték fizetési szempontból jobban járunk -e ha közös - kiskorú - gyermekünk nevére vesszük , vagy ugyanaz a helyzet mintha saját nevünkre vásárolnánk ? Köszönöm !
Tisztelt Látogatónk,
Ha nem adtak el az elmúlt 365 napban ingatlant, akkor jobban járnak ha saját nevükre veszik, és nem is illeték szempontból, hanem ha kiskorú gyermekük nevére veszik, akkor ha 18 éves koráig el akarják adni, akkor a GyámHivatal engedélye és felügyelete kell majd hozzá...
Tisztelt Rácz úr!
2001-ben testvéreimmel örökültünk egy telket (ami zárt kert,gyümölcsös). Szeretnénk eladni. Kérdésem: hogy eladás után milyen kötelezettségeink lesznek (adó,illeték)?
Köszönöm megtisztelő válaszát: Ágnes
kedves Látogatónk,
Az eladás után csak adófizetési kötelezettségük keletkezhet!
Ha többért adják el mint a hagyatéki érték, akkor a többlet 2%-ának a 16% lesz a várható adó
Tisztelt Rácz Úr!
Lányom 2002-ben vásárolt lakását szeretné eladni.
Mivel tartósan, talán véglegesen külföldön fog élni, így nem akar új ingatlant vásárolni Magyarországon.
Kérdésem: milyen kötelezettségei lesznek az ingatlan értékesítése után? Kötelező újból ingatlant vásárolnia? Vagy az eladási ár hány %-át kell ingatlanba fektetnie? Milyen adó terheli, ha egyáltalán nem vásárol?
Köszönöm megtisztelő válaszát: Mária
Kedves Mária,
Mivel régebb óta birtokolja az ingatlant mint 5 év, ezért ha eladja, nem keletkezik adófizetési kötelezettsége!
A többi kérdésére a válasz: nincs, nem és nem … semmilyen kötelme nincs, azt csinál a pénzzel amit szeretne!
Tisztelt Rácz Úr!
Kérdésem a következő: használt lakást vettünk 9 éve félszocpol. + hitellel, majd később az időközben megszületett gyermekünk után is igényeltük a rá eső félszocpol részt, amivel a hitelünk csökkent. Ha most visszafizetjük a hitelünket és másik ingatlanba költözünk, ahová a félszocpolt is "vinnénk", eladhatjuk-e ezt az ingatlant az eredeti vételárnál alacsonyabb összegért? Illetve vehetünk-e kevesebb összegért lakást, mint az eredeti vételár volt.( a méret kb. megegyezik)
Köszönöm válaszát: Zsuzsanna
Köszönettel vettük, hogy megkeresett minket a kérdésével azonban az a ritka eset áll fenn, hogy ebben csak részleges tájékoztatást tudunk Önnek nyújtani mivel az Ön által leírtak alapján ez nem adózási és nem illetékezési kérdés, amely két téma szorosan kapcsolódik a munkánkhoz.
Annyi bizonyos, hogy mivel a lakást több mint 5 éve vásárolták, így az eladás után személyi jövedelemadó (Szja) kötelezettségünk nincsen. Az új ingatlan vásárlásakor ingatlan átruházási illetéket kell majd fizetniük.
Mivel a szocpol összege nem az ingatlan értékétől függ ezért nem befolyásolja azt, hogy milyen összegért vásárolnak lakást amennyiben a szocpol támogatásra Önök jogosultak – ebben a szocpolt „kiutaló” intézmény segítségét kell kérni.
Sajnálom, hogy ebben a speciális témában csak ilyen csekély mértékben tudtam segíteni Önnek, remélem, hogy kiindulási alapnak elfogadja. „
Tisztelt Rácz Péter ÚR!Tanácsát szeretném kérni a következőkben,hogy mi a teendőm:az 1996-ban vett lakásomat 2012 agusztusában eladtam,köteles vagyok adót fizetni???A napokban kaptam egy határozatot a helyi önkormányzattól/IX.ker/mely szerint a 2012év helyi adómentességet élveztem,a 2011 évi adóbevallásom során,akkor még nem tudtam,hogy el kell 2012-ben a lakásom mielött a bank teszi rá a kezét,mivel devizahiteles voltam.Az tiszta számomra ,hogy az új tulaj köteles fizetni az év hátralévő 4 hónapjára,mert nem otthonként használja az ingatlant.Várom tanácsát,hogy mi a teendőm.Nagyon szépen köszönöm:Szilágyi József
Kedves József,
A helyi önkormanyzati adózásokkal kapcsolatban nem tudok tanácsokat adni... Az viszont tény, hogy tovább volt a birtokában a lakás mint 5 év, igy az eladás után SZJA-t nem kell fizetnie!
Kedves Rácz Péter Úr!
Nagyon szépen köszönöm válaszát!!!A nagyobbik kő "lesestt" a szivemről,hogy nem kell az eladás után adót fizetnem.A másik ügyben különösebb gond nem lehet mivel a helyi rendelet 2012.01.01-től hatályos,és az eladás napjáig azaz 8 hónapra jogosult voltam az adómentességre,utánna az új tulajdonos köteles fizetni az év hátralévő 4hónapjára eső adórészt,ugyanis a 2012-es adóévről van szó.,és a 15 napon belül lehet kérnem nem fellebezést hanem határozatmódosítást kérni,így kára nem keletkezik az önkormányzatnak.Azt viszont furcsának tartom,hogy Földhivatal nem egyeztet a kerületekkel a tulajdonosváltásokról,arról nem volt fogalmam hogy nekem kellet volna az eladást bejelenteni????Mert az nagyon jól tudom hogy a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.Mindenesetre remélem hogy nem kell büntetést fizetnem !Ezek után már fel merem hívni az ügyintézöt.Nagyon szépen köszönöm a segítséget!Üdvözlettel:Szilágyi József
lakás eladással kapcsolatos kérdésem lenne, ha ideje engedi, és tud válaszolni (tanácsot adni), azt nagyon megköszönném.
2013 márciusában vásárolt a családunk egy lakást 9 M ft körüli értékben. A lakás teljesen fel lett újítva, 6 M forint körüli értékben.
A tulajdonosok jelenleg a szüleim 50-50%-ban. Az ingatlant családi okok miatt sajnos el kell adnunk, az eladási ár pedig jelenleg, szakértő szerint, 18 M forint körülre tehető, gépekkel és mobil bútorokkal együtt, ahogyan azt mindezekkel értékesíteni is szeretnénk. A felújítás során, sajnos, nem kaptunk számlákat, így a NAV felé nem tudjuk igazolni a felújítás összegét. Az SZJA ezek szerint, ha jól értem, a 9 M és 18 M ft közötti különbség 16%-a kell, legyen. Ezt azonban, ebben a formában, nagyon soknak érezzük. A kérdésem az lenne, hogy tud-e olyan lehetőséget, ami segíthet ennek mérséklésében?
A tudásom nagyon hiányos, az alábbiakról olvastam:
1. segíthet valamit, ha 2014-ben adjuk el az ingatlant, nem a vásárlás évében?
2. kérhetnek-e szüleim méltányossági alapon adókedvezményt vagy annak elengedését? Mindketten rokkant nyugdíjasok, nem tudom, ez számít-e. (Milyen esetekben lehet méltányosságot kérvényezni?)
3. esetleg, ha a lakás tulajdonjoga hozzám kerülne, van-e olyan eset, amikor a lakás a későbbi (közeljövőbeni) eladása után adómentességet élvezek, vagy csökken az adó mértéke? Gondolok itt a szüleim részéről történő ajándékozásra, vagy egyéb szóba jöhető formákra.
4. Bármi egyéb...
Nagyon megköszönöm, ha tud bármilyen tanácsot adni, és természetesen bármilyen egyéb eshetőségre is nyitott vagyok.
Kedves Tamás,
Elég sok, és összetett a kérdése... Sajnos (szerintem) nem túl sok lehetőségük van...
1., nem lesz jelentősége ha jövőre (2014) adjak el
2., nem tudok ilyen kérdésben méltányossági adómentességről! A bevétel után adózni kell! Nincs mese!
3. Ha ajándékba kapja, akkor is meg kell határozni egy értéket, ami lehet 18 millió, de akkor azzal is számolni kell, hogy a szüleinél kerül előtérbe az adózási kozelezettseg!
Sajnos a magyar adóhatóság sem támogatja a számla nélküli nem hivatalos munkát!
Mondhatja azt, hogy családi erőből újították fel, amit be is számolhatnak, de ekkor minimum az anyagról kell a számla, illetve hitelt érdemlően kell igazolni az ertéknövekedési állapotot előtte. - utána! Dátumozozott fotók, hiteles érték becslés, stb... Ebben az esetben van olyan, hogy rezsiátalány a felújítási munkára... de ez nagyon nem játék! Hiba lenne azt gondolni, hogy a NAV szakemberei felületesek, és hozzá nem értők - ha érti mire gondolok...
T.Ügyvéd Úr!
1977-ben vásároltam egy lakást kb 400000.- Most eladom 10000000.-.Kérdésem kell-e vmi adót szja áfa stb. ill.illetéket fizetnem az eladás után
Köszönettel Bakos Kata
Tisztelt Rácz Péter!
Ez én esetem nagyon bonyolult.
A férjemnek van egy idős kereszt anyukája,évekkel ezzelőtt vásárolt (15 év) egy társaslakást,amit most eladni szándékozik 10 millió Ft-ért,ebből az összegből szeretne vásárolni egy nyaralót,ami csak az én nevemen szerepelne,vagy haszonélvező lenne!
Kinek mennyit kell fizetni?
Milyen mértékű ennek az adó, ill. az illetékfizetési vonzata ,vagyonszerzési illeték,?
Vagy ajándékozás címén jobban járok?
Válaszát, és segítségét előre is köszönöm!
További szép napot!
Üdvözlettel: Tímea
Ha eladják a lakást, akkor nem lesz adóköteles jövedelmük, mert régebben vette mint 5 év!
A vásárlás esetében lehet illeték fizetési kötelezettsége ...
Ha nyaralót vesznek akkor a teljes vételár után 4% az illeték!
Kedves Látogatók!!!!
Fontos momentum, hogy ezen a fórumon segíteni szeretnénk Önöknek, legjobb tudásunk szerint, teljesen díjmentesen, ellenszolgáltatás nélkül, szakmai szeretetünk, hivatásunk képviseletében... Tisztelettel, segítőkészen válaszolunk, így talán nem túl nagy kérés a viszont-tiszteletteljes kommunikáció...
Kérem szépen, ne legyen elvárás, és olyan természetes az itteni tevékenységünk, hisz mi nem egy állami hivatal vagyunk, csupán segíteni szeretnénk humánus alapon olyan kérdésekben, amelyek mindegyike egyértelműen megjelentek, és fellelhetőek a törvényekben, közlönyökben... és az interneten is!
Köszönettel...
Tisztelt Rácz Úr!
2006 februárjában kaptuk meg a lakhatási engedélyt az építkezést követően, melyhez felvettünk 2.4MFt szocpolt és 10MFt hitelt. A hitelt azóta előtörlesztettük. Most szeretnénk egy másik ingatlant vásárolni. Szeretném megkérdezni a következőket:
1. Új ingatlan megszerzésével (ha az eredetit nem adjuk el) életbelép-e a szocpol visszafizetési kötelezettségünk?
2. Mi/Ki határozza meg a visszafizetéskor érvényes kamatot?
Köszönettel,
Ildikó
Kedves Ildikó,
Mi alapvetően ingatlan értékesítők vagyunk, első sorban értékesítéssel kapcsolatos kérdésekre tudunk válaszolni!
Ebbe beletartozik az alapvető adózási es illetékfizetési kérdések is, viszont első sorban az adásvételi tudnivalók!
Az Ön kérdése, lényegesen speciálisabb, ráadásul alapvetően meghatározó információk is hiányoznak belőle!
Kérem, keresse fel jogi képviselőjét, adótanácsadóját, hogy teljeskörűen tájékoztatást kaphasson!
Amennyiben nincs megfelelő szakember az ismeretségi körében, cégünk jogásza készséggel áll rendelkezésére!
Kedves Zita,
Nem ismerem az ügyvédjüket, a tárgyévi, jövő májusban történő adóbevallásának benyújtását meg csinálja e önök helyett?!? ...de az ingatlan értékesítést mindenképpen szerepeltetni kell az éves SZJA-ban, akar adózandó, akár nem!
Tisztelt Ügyvéd Úr!
1987-ben vettünk egy lakóingatlant. Most el szeretnénk adni. Az ingatlan tulajdonosa(a hugom) a nyáron elhunyt. Várjuk a hagyatéki eljárást.A fia az egyetlen egyenesági örökös. Ő is az eladáson van. Neki lesz-e adózási kötelezettsége miután az ingatlan a nevére kerül?
Vátom sürgős válaszát, tisztelettel: K Z
Kedves Zita,
A hagyatéki eljárás után, hogy a nevére kerül, nem lesz fizetendő adója, illetéke!
Amilyen érték a hagyatéki eljárásban szerepel majd, az lesz a "szerzési érték!
Ha annál többért adják el, akkor annak a 16%-a lesz adófizetési kötelezettsége
Segítségét szeretném kérni. Több mint 5 éve építkeztünk, mivel azóta külföldön élünk felmerült bennünk a gondolat, hogy eladnánk otthon a házat, de megriaszt minket a gondolat, hogy ha nem ingatlanba fektetjük a pénzt akkor magas adót kell befizetnünk az eladási árból maradt összegből. Legyen kedves megírni mekkora százalék terhelhet minket. A ház fele-fele arányban van a nevünkön. AZ eladási ár 24 millió lenne amiből 10 milliót a banknak be kellene fizetnünk 2,4 millió szocpolt pedig vissza kellene fizetnünk. Köszönöm segítségét! Judit
Kedves Judit,
Bár nem világos, hogy mit is takar pontosan, hogy 5 éve építkeztek, de tudni érdemes, hogy ha 5 éve van lakhatási engedélyük az adott lakóingatlanná, akkor értékesítés esetén nem keletkezik adófizetési közelezettséfük!
Fontos tudni, hogy eladás esetén adózási szempontból nincs jelentősége mire költik a vételárat, hitel törlesztésre, szoc.pol. vissza, vagy esetleg Monte Carloban a pirosra teszik fel!
Tehát ha jól értem, ha több mint 5 éve van lakhatásunk és eladjuk a házat akkor a hitel vissza fizetés a szocpol vissza fizetés után maradt összeg adó mentes semmi féle más járulék nem terheli??? Esetleg illeték??? Köszönöm az előző kérdésemre a gyors választ!
Nem ismerem az ingatlanuk teljes jogi hátterét, de ahogy írta, és ahogy a javasolt cikkben is leírtuk, 5 éves tulajdonlás utáni értékesítést követően az ingatlan eladásból származó jövedelem adómentes!
Illetékfizetési kötelezettsége csak vásárlás után keletkezik! Lsd: http://www.lagunaingatlan.hu/miirtuk/mikor-kell-adozni-es-mikor-illeteke...
2009-ben "főépület+telek+melléképület" ingatlant örököltünk hárman,amelyre vevő jelentkezett. 2013 november elején adás-vételi szerződés megkötésére kerülne sor. A vevő november hónaptól a vételárát havi törlesztéssel fizetné meg, a vételár teljes összege 2014. februárban kerül kifizetésre. Ebben az esetben hogyan alakul az adózási kötelezettségünk?
Az adásvételi szerződés megkötésének dátuma a mérvadó! E szerint a hagyatéki érték és az eladási ártöbblet (ha több az eladási) 30% után kell 16% adót fizetni!
Pontosítanám a kérdést. Korábbi kérdéseket olvasva úgy gondolom a "vásárlás" évének a hagyatéki végzés dátuma számít. SZJA szempontból mi számit az eladás évének?
Az adásvételi szerződés kelte? A birtokbadás időpontja? Az utolsó részlet megfizetésének időpontja? A földhivatali bejegyzés időpontja? Vagy esetleg a 2013-ban előleg és részletek után másként kell számítani mint a 2014-ben kapott részlet(ek) után? Utóbbi esetben ugyanazt az ingatlant a 2013.-as SZJA bevallásban és a 2014-esben is fel kell tüntetni?
Szerzési dátumnak a hagyatéki végzés, eladási dátum az aláírás időpontja számít, es ebből indul ki az adózást is!
Mikor adták birtokba, vagy mikor fizették ki (ha kifizették egyáltalán), adózási szempontból nincs jelentősége!
Tisztelt Uram!
2007-ben vásárolt lakásomat 16 millióréet eladtam (csak az én nevemen volt) és a férjemmel szeretnénk venni egy 15 milliós házat 1/2-1/2 arányban. Kell valamelyikünknek adót vagy illetéket fizetni? Illetve, ha a férjem lakását (csak az Ő nevén van) eladjuk egy éven belül, akkor miben változik a helyzet?
Üdvözlettel
SzMGY
Kedves SzMGy,
Illetéket mindkettőjüknrk fizetni kell, mert az tartozik a vásárláshoz!
Adózni önnek semmiképp nem kell mert régebben vette mint 5év
A párja esetében nem tudok nyilatkozni, arról nem irt számokat!
Tisztelt KTI
Fiatalok esetében a hatályos jogszabályok szerint kedvezményes a lakásszerzési illeték. A 35 év alattiak lakásszerzési kedvezménye esetében a 35 éven aluli fiataloknak első lakásszerzésük után az egyébként fizetendő illetéknek csak a felét kell megfizetniük, amennyiben az egész lakástulajdon forgalmi értéke nem haladja a 15 millió Ft-ot.
Kérem szépen szives segitségüket.
2003-ban vásároltunk egy lakást,garázzsal
A lányom nevére 1/1 de a haszonévezet rajta volt
akkor voltunk 53 és 57 éves szülők.
Most 2013-szeptember hónapban eladtuk 34m a lakás és 2 m a garázs.Még azon a héten vásároltunk hasonlo lakást 34 m a lakás és 2,5m a garázs,szintén 1/1 tulajdonos a lányom,de a haszonélvezet most csak a lakásre lett kérve a papa nevére aki 67 éves.Jövedelmunk nem volt,mivel még 500 e Ft-al többért vettünk.
Milyen ktg várható még Ön szerint? A mienket ingatlanos adta el,és ingatlan irodástól vettük a mostanit is.
Köszönöm a választ Kati
Kedves Kati,
Nem látok különösebb fizetési kötelezettséget...
Bár nem írta a részleteket, hogy miként volt megosztva a vételár a lakó, és nem lakó (garázs) rész között, azt gondolom, hogy a garázs után kell majd illetéket fizetni, másban nem találtam fizetendőt ...
Üdvölöm,szeretném véleményét kérni,2003-ban vásároltam a lakást most eladtam.Vásároltam egy hasonlót,hasznom nem keletkezett eladás vétel között diff 500 e Ft-tőbbért vettem.Lakás 34 m garázs 2.5 m Ft.Haszonélvezet egy 67 éves szülő csak a lakásra.Milyen fizetési költségekre számithatok.Köszönöm ha válaszol Kati
Kedves Kati,
Sajnos ez igy kevés Info... Részletesebben kellene tudni az adatokat az eladott, es vett lakással kapcsolatban.. Ahogy látom több összetevős dolog ez az Ön esetében....
Eladott: egyedül volt e tulaj, mennyi vt az ea, ár, és mikor adta el, volt e haszonélvező, mennyi idős volt?
Vett: mikor, mennyiért, ehhez van e a garázs, mennyiért, ebben van e a haszonélvező?
Kedves Racz Peter!
Koszonom a gyors valaszat,minden fontosat leirtam.A kirott illetek igy jott ki5,2 milliora:
4 mill. 2% - 80 000
1.2 mill 4% - 48 000
Nem ertem a kb. 400 000 illeteket, az eladas utan adoznom kell v. keverem a dolgokat?
Elnezest,ha igen,El tudna magyarazni?
nagyon koszonom,Zsuzsa
Ah! Igen! Így már értem ... ezzel a legegyszerűbb esettel nem is számoltam ... azt hittem eladott valami mást is!
Ebben az esetben viszont sztorno a 400ezres észrevételem ...
Kedves Zsuzsanna, Valahogy sehogyse jön ki nekem a kirótt illeték az 5,2 milliós ingatlanra miért 128e Ft... Valamilyen fontos részletet nem tetszett leírni ... Ettől függetlenül sem tudja visszaigényelni az illetéket ha eladott egy 15 milliós ingatlant, a vásárláshoz tartozik az illetékfizetési kötelezettség!
Ingatlan értékesítéssel kapcsolatban van kérdésem. 2003-ban eladtuk a férjemmel a tulajdonunkban álló ingatlant, melyet a vevő, mivel árva, lakhatási támogatásból fizetett a gyámügyön keresztül. Az ingatlan árából másik házat vettük, melyet azóta is használunk, akkor az illetéket megfizettük. Most kiderült, hogy az ügy nem futott végig, mert a vevő nem foglalkozott vele, és az ingatlan még mindig a mi nevünkön van. Most szeretné eladni, és azt kéri, hogy csináljunk egy másik adásvételi szerződést, de azt már az új vevővel és ő csak úgy lenne benne feltüntetve, hogy a vevő neki fizetett, hozzáteszem a lap alján alig látszódva, a nevén kívül semmi adat róla stb. Most így probléma van a dologgal, mert mi nem akarunk ebbe belemenni, mert hogyan tudok egy házat úgymond kétszer eladni?! Az ügyvéd aki akkor csinálta a szerződést, azt mondja hogy ez így jó, nekünk ebbből kárunk nem származik, stb. teljesen a vevő pártján van, és most mi vagyunk a "rosszak", mert nem akarunk ebbe belemenni. Azt mondja, hogy az eredeti szerződés alapján ezt már nem lehet átiratni... Ezt nem tudom elhinni, hogy az adásvételi szerződés érvényét veszti?! Én nem akarom mégegyszer eladni a házat, csak azt szeretném ha végre lekerülne a nevünkről! Hogyan lehet ezt végigvinni?
Kedves Látogató,
Sajnos ez az ingatlanjog magasiskolája, és ebben sok sok egyéb infora is szükség lenne, hogy állást tudjak foglalni - mivel változtak a jogszabályok, és feltételek is azóta...
Mindenképpen javaslom, hogy egy saját képviseletű, ingatlanos szak-jogász segítségét kérjék!
nem vészes az ügy, de pontosan, az aktuális szabályok szerint kell eljárni!
Tisztelt Rácz Úr!
Ingatlan értékesítéssel kapcsolatosan, SZJA fizetési kötelezettség.
Édesapánk 2008 ban hunyt el, két gyereke örökölte az apai részt 1/4-1/4, édesanyánk a 2/4 arányban , 2012-ben édesanyánk nekünk ajándékozta 1/4- 1/4 részt. ( meg volt sajnos az oka)
2013 évben ha értékesítjük a lakást akkor az apai rész után kell e SZJA fizetni ( 30 % ) illetve a 100 % SZJA az anyai rész után a Törvényt jól értelmezzük.
Köszönöm: Fazekasné
Kedves Látogatónk,
1., szükséges lenne pontosan tudni a 2008-as örökléssel kapcsolatos hagyatéki végzés dátumát és értékét! Ez a szerzési időpont és érték az ingatlan 50%ára!
Ennek birtokában, és az eladási időpont és érték tudtával lehet kiszámolni, hogy erre a részre mennyi lesz az adózási kozelezettsége!
2. Az ajándékozott részre (50%) ha az idén adják el, akkor az eladási ár (50%-a) 16%-a lesz az SZJA, ha jovora adják el, akkor a 90%-ának a 16%-a...
A Hagyatéki végzés 2009. 01.20. Hagyatéki vagyon 1/2 része akkor 3 millió Ft.
Az ajándékozás 2012. 07.09. annak 2/4 forgalmi értéke 3.85millió Ft.
2013. évben 6 millió Ft adnánk el az ingatlan.
A 2013. évben az SZJA alapja ami után 16% kell befizetnünk.
Köszönöm: Fazekasné
A fenti adatok tükrében...
1., öröklés utáni részre nem lesz adófizetési kötelezettség
2., az ajándékozott részre elvileg szinten nem lesz, viszont ezt meg kell néznem, mert úgy rémlik, mintha ilyen esetben a szerzési érték nem egyenértékű a forgalmi értékkel...
Ha ezen utóbbi eset all fenn, akkor az eladási ár 50%-a után kell 16% SZJA-t fizetni!
Erre a részre fizettek illetéket?!?
Az ajándékozási rész után nem fizettünk illetéket csak a földhivatali ktg, volt ami nem jelentős ktg volt illetve ügyvédi díj .
Még azt nem értem ha mégis csak 2014 évben adnánk el akkor a vételár 50 % a ennek a 90 % után a 16 % SZJA.
Nagyon köszönöm az eddigi fáradozását.
Szép estét
Fazekasné
Tisztelt Rácz Úr!
1990-ben épült ingatlanunkat adjuk el!Nagy részéből a jelzálogot fizetjük ki az eladási árból.Kb.1 000 000Ft marad az eladási árból.Kell-e ezután az összeg után adót fizetni ha nem ingatlanba fektetem?
Még egy kérdésem lenne!Származik-e hátrányom abból ha nem a valós eladási árat tüntetjük fel az adás-vételi szerződésben hanem a vevő kérésére többet?
Válaszát előre is köszönöm!Sarolta
Kedves Sarolta,
Keresse meg a lakhatási, használatbavételi engedélyt! Annak a dátuma a "döntő", akkori a szerzés időpontja!
Ha az régebben van mint 5 év, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme amikor eladja!
A második kérdésére engedelmével nem válaszolnék az "irgum-burgum" megjegyzésen túl...
Tisztelt Rácz Úr!
Egy 2005-ben vásárolt ingatlan (lakóház) 50%-os tulajdonrésze után fizettem 608.500 Ft illetéket. Az ingatlant most (2013) értékesítettük, a befolyó összeget másik ingatlan (lakóház)vásárlására fordítom. Kérdésem az lenne, hogy az előző ingatlanra befizetett illeték összege levonható-e az új ingatlanra kiszabott illeték összegéből?
Válaszát előre is köszönöm!
Kedves Krisztián,
Nem nem vonható le... Nincs túl sok köze hozzá, az illeték a vásárláshoz tartozik, az adó jellegű költségekből (az illeték is ilyen) nem igazán vonható le semmi, maximum az adóalapból, de annak csak 5 éven belüli eladás esetén van jelentősége!
Az Ön leírt esetében a vásárolandó ingatlan értékéből levonhatja az eladott ingatlan árát (saját rész) és a különbség után kell csak illetéket fizetni 4%-ot! Ennyi az összes kedvezmény amit a leírt esetből el lehet érni!
Tisztelt Rácz Úr!
Ha zártkerti/külterületi ingatlant vásárolunk, lehet élnünk azzal a lehetőséggel, hogy az ingatlan átíratásának költségét részletekben fizessük? Első saját tulajdonú ingatlan, ha ez számít valamit.
Előre köszönöm válaszát!
Regina
Kedves Regina,
Ezt a NAV minden esetben egyedi elbírálással dönti el... Alapjaiban nincs ilyen, de hallottam már a részletfizetési lehetőségről... Amikor megjön a határozat a vásárlási illetékről, akkor kell egy kérelmet beadni!
Tisztelt Ügyvéd Úr !
2011-ben vásároltam egy szőlőültetvényt 2 mill Ft-ért. 2014-ben eladnám 2,5 mill Ft-ért.
Kérdésem az, hogy hány éven belül kell vásárolnom hasonló ingatlant ugyanebben az értékben, hogy adómentességet élvezzek.
Előre is köszönöm válaszát, tisztelettel
Horváth Zsolt
Kedves Zsolt,
Sajnos nem függ az adózási kötelezettsége attól, hogy vesz e valamit utána, vagy sem!
Eladta, többért mint vette, 5éven belül, akkor a teljes többlet után 16% SZJA-ra számíthat, ha vesz, ha nem!
Tisztelt Rácz Úr!
2007-ben vásárolt ingatlanom 2/3 részben az én 1/3 részben a férjem tulajdona volt. Válásunk után édesanyám megvásárolta volt férjem 1/3 részét, majd 2011-ben elajándékozta nekem, melyről "Csereszerződéssel Vegyes Ingatlan Ajándékozási Szerződés" készült, édesanyám a teljes ingatlanra haszonélvező lett. A lakást most eladtam, a 2/3 részre nem kell adóznom, mert 5 évnél régebben vásároltam, az ajándékba kapott rész után tudom kell adóznom. Édesanyám a haszonélvezeti jogáról lemondott ingyenesen, amit az adásvételi szerződésbe belefoglaltunk.
Kérdésem az lenne, hogy így édesanyámnak nem kell fizetnie? A NAV-on érdeklődtem ott azt mondták nem. Én kiváncsi lennék az Ön véleményére, ugyanis a NAV-nál már kaptunk téves információt.
Tisztelettel és köszönettel
Zsuzska
Kedves Krisztina,
Egyenes ágon örökölt ingatlan utáni illetékfizetést eltörölték, nem kell fizetni!
Ha eladja, akkor a hagyatéki végzésben meghatározott érték, és az eladási ár többlete után kell adóznia 16%-ot!
Ez sávosan változik az idő előrehaladtával ... kérem olvassa el a http://lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013 cikkünket
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ingatlanirodán keresztül szerettem volna ingatlanomat eladni. A "Megbízási Szerződés" aláírásakor a haszonélvező édesanyám nem volt jelen, az ingatlanirodás azt mondta nyugodtan írjam alá helyette. Most viszont szeretnék visszalépni az eladástól, de az ingatlaniroda követeli tőlem a jutalékát, miszerint ő talált nekem megfelelő vevőt és én elfogadtam az általuk felajánlott összeget, amit "Vételi ajánlatuk"-ban alá is írtam, aminél édesanyám a haszonélvező szintén nem volt jelen. Semmiképpen sem szeretném már eladni lakásomat, mivel nem találtam helyette másikat.
Követelhet-e tőlem jutalékot az iroda?
Barátaim szerint nagy butaságot csináltam, hogy anyám helyett aláírtam, esetleg még ebből bajom is származhat.
Nagyom várom megnyugtató válaszát.
Üdvözlettel
Barbara
Kedves Barbara,
Sajnos nincs jó hírem...
Még én is szégyellem, de többször hallottam már, hogy egyes ingatlan irodák túlzottan egyoldalú szerződést íratnak alá a tulajdonosokkal... bár mentségükre szóljon, hogy sok esetben a tulajdonosok akarják kijátszani a tisztességesen munkájukat ellátó cégeket.
Ismerni kellene a Megbízás teljes szövegezetét, hogy mit irt alá, ugyanis az abban vállalt feltételeknek kell megfelelni... illetve valóban talált e az iroda egy valódi vevőt, és volt e vételi ajánlat, vagy csupán egy szándéknyilatkozat, vagy még az sem... egyáltalán elfogadta e Ön írásban...
Valóban nem szép dolog más helyett aláírni, de ebből aligha légy "baja", ha az édesanyja elfogadja önt mint meghatalmazott...
Köszönöm válaszát.
Édesanyám nem fogadja el a szerződésben foglaltakat és semmiképpen nem járul hozzá az eladáshoz, így is követelhetik tőlem a jutalékukat?
Tisztelt Rácz Úr!
Örököltem egy ingatlant 2011-ben (6m Ft). 2013-ban vásároltam egy ingatlant (12m Ff). A 2013-ban vásárolt ingatlan 55%-ban az én tulajdonom, kb. 6m Ft hitel van rajta.
El szeretném adni a 2011-ben örökölt ingatlant. Milyen illetéket kellene ezután fizetnem? Az eladási árat nem szeretném beletörleszteni a 2013-ban vásárolt ingatlan hitelébe.
Kedves Zoltán
Tisztáznunk kell némi fogalmakat - mikor illeték, és mikor adózás?!
1., a 2013-ban vásárolt ingatlan után illetéket kell (kellett) fizessen - az illeték vásárlás után keletkezik, ez is neve: vagyonszerzési illeték.
2.,Az, hogy a 2013-as ingatlanon hitel van, nem befolyásoló tényező sem az illetékre, sem eladás esetén az adózásra - merthogy adókötelezettség eladás után keletkezhet, ha keletkezik!
3., Ha az örökölt ingatlant eladja, akkor annak függvényében, hogy mikor, és mennyiért - keletkezhet adózási kötelezettsége, attól függetlenül, hogy a befolyó összeget mire költi...
Kedves Péter!
Bocsánat, csak laikus vagyok...
Úgy tudom, hogy ha 5 éven belül eladom az örökölt ingatlant, és nem egy újabb ingatlant vásárolok a pénzből akkor adóznom kell. ( évente valahogy változik sávosan, hogy mennyi!az adó mértéke)
Ha a vásárolt ingatlanba betörlesztem az örökölt lakás eladási árát, az eladás után akkor is kell adózni?
Most vettem egy lakást, nem tudok még egyet venni, viszon nem szeretnék várni az eladással még 3 évig, de nem is szeretnék adózni.
Köszönöm
Kedves Látogatónk,
Ha 5 éven belül eladja, és lakóingatlanról van szó, csak abban az esetben keletkezik adózási kötelezettsége, ha többért adja el, mint a vételi ár! ... És a többlet -az adó alapja - változik sávosan a tulajdonlása évek tükrében!
Ha az eladott ingatlan eladási ára 2x annyi mint az eredeti vásárlási összeg, majd ezt egy mégdrágább ingatlanba forgatja akkor is lesz adóköteles rész, mert a hatályos jogszabályok figyelmen kívül hagyják, hogy az ingatlan eladásból származó bevételt mire fordítja!
Adózni senki sem szeret, de sajnos ez nem "szeret" kérdése, hanem adótörvények kérdése!
Ha többért adja el 5 éven belül akkor adózni kell a többlet után!
Lsd: http://www.lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013
Tisztelt Rácz Péter.
Egy a nevünkön lévő zártkerti szántó-gyümölcsös területünk el lett adva 1990-ben.A vevő nem iratta át a saját nevére.A szüleim sajnos közben meghaltak,édesapám 1995-ben,édesanyám 2002-ben.így én és kettő testvérem örököltük meg a területet,Póthagyatéki után ment a nevünkre 2012 januárjában.Ilyenkor kinek van joga használni a földet,a "régi" vevőnek aki nem iratta át a területet vagy nekünk akiknek a nevén van?Feljelenthet-e érte ha használatba vesszük a területet?Konkrétan a rajta levő fát szeretnénk kitermelni,amire az illetékes erdészetnél jeleztük igényünket mint tulajdonosok.Van-e elévülési ideje az át nem iratott adásvételi szerződésnek? Köszönettel:Gubicza László
Kedves László,
Az ön kérdése jócskán túllép az ingatlanértékesítéssel kapcsolatos tanácsok körén, ez abszolút speciális tulajdonjoggal kapcsolatos téma, amelyhez számos egyéb részletet lenne fontos tudni!
Javaslom ingatlanjogban járatos ügyvéd felkeresését, ehhez mindenképpen szükség lesz jogi képviselőre egyébként is, ugyanis ha at kell íratni újra, akkor az okiratot mindenképpen ügyvéd készíti!
Sok gondolatom, és véleményem van, viszont mivel nem kifejezetten ez a szakterületem, és számos részének hatályos jogszabályaiban sem vagyok naprakész, ezért javaslom jogász felkeresését!
Ha nincs ilyen kapcsolata, Ismerose, szívesen ajánlok, aki hozzáérzéssel segítségére tud lenni!
Ugye viccel? Ha több ingatlana van, soha nem fog felmentést kapni egy adó alól! El kell adni az egiket, és abból fizetni a többi költségeit
Üdv.
Egy látogató!
Mikorra varhato az ingatlan vasarlasa utani illetek befizetesere valo felszolitas a NAV-tol?
Januraban vettem egy lakast de meg nem kaptam meg az illeteket ra. Mennyi idöbe szokott ez telni?
Tisztelt Cím!
A 2006-ban vásárolt lakásomat eladom 19 millióért, vásárolok 13 millióért lakást, mennyi összeg után kell illetéket fizetnem és mennyit.
Köszönöm válaszukat.
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm szépen gyors válaszát.
Szeretnék még kérdezni, úgy hallottam ha kevesebbért vásárolok ingatlant, abban az esetben nem kell illetéket fizetnem. Ön mint hozzáértő, mit tud erről?
Másik kérdésem,a fennmaradó 6 millió forintból 1 millió forintot az igatlan eladásában közremüködő irodának ki kell fizetnem, beszámítható-e az illetékszámításnál?
Kedves Zsóka,
Az illeték kiszabásnál, lakóingatlanok esetében, az eladási és vásárlási ár különbözetének 4%-t kell megfizetni, függetlenül attól, hogy többért, vagy kevesebbért vesz...
Az adózás számításnál lehet minden, az adásvétellel kapcsolatos számlával igazolt költséget beszámítani!
Köszönöm a tájékoztatást, nem is zavarom további kérdésekkel....
Megjegyzem a szamoldki.hu /kalkulátorok/ oldalon informálódtam arról, hogy ha kevesebbért vásárolok ingatlant az illeték o forint...
Az Ön válasza bíztosabb számomra.
Tisztelettel
Zsóka
Kedves Zsóka,
Akkor szó szerint a törvény:
"Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon – terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének a különbözete."
Tisztelt Rácz Úr!
Sajnos további problémáim vannak, amire szeretnék választ kapni.
2006-ban vásároltuk lakásunkat, melyre 2,4 millió forint szoc.polt kaptunk, ez jelzálogként rákerült az ingatlanra.Most eladom a lakást, vásárolok másik ingatlant, de amíg nincs a nevemen, be kell fizetnem a Kincstár letéti számlájára a szoc.pol összegét, amit majd átjegyeztethetek a megvásárolt ingatlanra és állítólag a befizetett összeget visszakapom.
Problémám az hogy egy felújítandó olcsóbb ingatlant veszek, amire rá fogom fordítani az eladott lakásomból megmaradt összeget.Nagyon félek, hogy nem fogom visszakapni és nem fogom tudni lakhatóvá tenni lakásomat.
Ön szerint mennyi esélyen van arra, hogy megkapom.
Vissza is léphetnék az eladástól, de mivel Ingatlan irodával kötöttem szerződést, így ha mégsem adom el lakásomat akkor is ki kell fizetnem az irodának járó 1 millió forint jutalékot.
Várom válaszát, mit tegyek?
Köszöenettel
Zsóka
Kedves Zsóka,
Sajnos a szocpol fent említett, aktuális feltételeit nem ismerem...
Ami a kifizetendő jutalékot illeti - ott meg "nem eszik olyan forrón a kását"! Ismerni kellene a megbízási szerződése részleteit, de ha nem olyan ügyfelet hoznak akivel Ön meg tud állapodni az elvárásai szerint, akkor a közvetítő nem teljesítette a feladatát, ezért igénye sem lehet...
2015, április 16 - 21:02
Tisztelt Címzett!
2014.09.11-én ajándékozás útján testvérem és az én részemre került az ingatlan 2/4 része 4750.000 ft forgalmi értéken (1/4-1/4 arányban -anyai rész). Az apai rész (édesapám halála 2010.01.28-án került örökléssel a tulajdonunkba).Az ingatlan eladásra került 2014. december hónapban 10.200.000,- értékben. Adóbevallásban milyen értékben kell feltüntetni és mi az adóvonzata, mennyi szja-t kell megfizetni utána. Köszönöm válaszát előre is! Jné Gabi
2015, április 16 - 04:19
Szüksége van egy sürgős kölcsön, hogy megoldja a pénzügyi probléma, és azt is, hogy indítsa el az üzleti vagy növelni az üzleti lehetőségek? Ha igen, forduljon hozzánk e-mailben: greatuniversalloancompany1@gmail.com
hitel Ajánlat
2015, április 9 - 15:21
Tisztelt Szakértő Asszony!
2013-ban örököltem egy lakást, amit most eladtam.Az akkori forgalmi értéket nem tudom, nem kaptam róla fizetési meghagyást, mert illetékmentes volt.Ki igazolja le nekem, hogy 2013 évben mennyi volt a lakás forgalmi értéke. Szíves válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: L.Tamás
2015, március 31 - 19:46
Tisztelt Szakértő!
2012 -ben ajándékozás útján,egy családi ház fele a nevemre került,5.800.000ft értékben.Az ingatlan 2014 végén eladásra került ,én 6millió ft-ot kaptam a részemért.2015-ben vásároltam,egy 10millióft-os ingatlant.A kérdésem,az lenne hogy szja-t kell fizetnem az eladás után,és kb mennyit ? Köszönöm
2015, március 22 - 16:23
2014-ben vásároltam az eladott házunk árából + hitelből egy másik házat 23,5 millióért. Sajnos az idén el kell adnom és kisebb lakásra cserélnem. A vásárláskor a teljes vételár/hitellel együtt!/ és az eladott ingatlan ára közötti különbözet után adóztam. Ha eladom a házat, akkor hogyan kell számítani a hitelt /hiszen azt vissza kell az eladási árból fizetnem/, le lehet-e vonni az eladott ház árából és csak a maradék után adózni?
Üdvözlettel és köszönettel Magdi
2015, március 21 - 12:34
Kerdesem a kovetkezo : nagyapam 10 eve halt meg.nagymamam meg eletben van.A nagyapai reszt 4 en orokoltuk az unokatestvereimmel.en kulfoldon tartozkodom es nem tudok nagymamamon segiteni pedig sok segitsegre szorul mert mar nem tud evek ota magarol,es vannak olyan napjai hogy senkit nem ismer es azt se tudja magarol hogy o kicsoda.az unokatesverem es az unokatestverem anyja beirtak magukat erre a lakcimre.es az az erzesem hogy valami orokosodesi papirt is alairattak vele egy olyan alkalommal amikor nagyanyam nem tudott magarol.ettol fuggetlenul nem foglalkoznak nagyival az egyetlen aki ot apolja az a szomszedasszony.Engem ez nagyon idegesit hogy mindenki csak hasznot var es azt hogy nagyanyam meghaljon.Az en reszemrol a legjobb lenne egy eltartasi szerzodest kotni a szomszedasszonnyal aki foz,takarit es orvoshoz jar vele. en hajlando lennek lemondani a nagyapai reszemrol de hogy lehet egy olyan eltartasi szerzodest irni hogy a tobbiek szinten lemondjanak az o reszukrol.merges vagyok a gondolattol is hogy ha nagymamam meghal majd akkor megjellennek pofatlanul,amikor eddig ra se nyitottak az ajtot.
2015, március 20 - 21:38
Tisztelt szakértő!Ha zártkert besorolású ingatlant vásárolnék,az milyen költségekkel (adózás)járna?
2015, március 5 - 14:09
2o14 márciusban elhunyt férjem után ha az ingatlant eladom a közeljövőben,tehát 2o15áprilisában akkor kell e adóznom.67 éves vagyok a falutól l,5 km lakom gyalogosan járok,és csak ezért szeretném eladni. Köszönettel:Siklósné
2015, március 17 - 14:32
Tisztelt Siklós Jánosné!
Ha a hagyatéki értéknél magasabb áron értékesíti az ingatlant, akkor jövedelme keletkezik, amely adóköteles. A hagyatéki érték és az eladási ár különbözete után kell SZJA-át fizetnie. Amennyiben még a 2015-ös évben adja el az ingatlan, akkor a különbözet 100%-nak a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetnie.
2015, február 25 - 08:37
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vettem egy lakást 8,2 M Ft-ért, (svájci frankos hitelre, melyet végtörlesztéssel kiváltottam, a veszteség kb. 2-3 M Ft volt). 2014. februárban elcseréltem a lakást egy másikra, a csereszerződésben 7,5 M Ft értéket jelöltünk meg. Az új lakást minimális felújítás után 2014. novemberi szerződéssel 7,9 M Ft-ért eladtam. A kérdésem, kell-e a második eladással keletkezett 400.000.- Ft "nyereség" után SZJA-t fizetnem. A felújítási munkálatok saját kezűleg készültek. Köszönöm!
2015, március 18 - 18:16
Tisztelt Látogató!
Igen sajnos kell SZJA-t fizetnie. A jövedelem (400.000,-Ft) 100%-nak a 16%-át kell megfizetnie. Költségként levonhatja pl.: lakásvásárlási illetéket, ügyvédi munkadíjat, közvetítési díjat. Olyan költséget tud elszámolni, melyeket számlával tud igazolni.
2015, február 16 - 12:10
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vásároltam egy lakóingatlant 10.M Ft.értékben.2014-ben eladtam 7.200.000.-Ft. értékben, majd vásároltam ebben az évben egy másik lakóingatlant 3.700.000.-Ft. értékben,+ egyéb kiadások kb. 1 millió Ft.
Kérdésem:kell e adót fizetnem? Köszönettel:Elna
2015, február 8 - 09:47
Érdeklődni szeretnék a gyerekeim örököltek egyenes ágon és az örökölt ingatlanok eladásra kerülnek és ebből származó bevételből saját ingatlan szeretnének vásárolni részükre és ilyenkor kell fizetni valamiit : Zsduzsanna
2015, február 7 - 14:43
Új építésű házat vennék 30 M Ft-ért. Egy éven belül a tulajdonomban lévő 32 M Ft forgalmi értékű lakásomat szüleimnek ajándékoztam. Az illeték alapja csökkenthető-e az elajándékozott lakás forgalmi értékével? Kell-e így illetéket fizetni a ház vásárlás után?
Válaszát előre is köszönöm.
2015, február 6 - 15:40
2013-ban örököltem egy lakást,melyet 2014-ben eladtam 2.300.000.-Ft-ért. Még 2014-ben vásároltam az ingatlan árából egy másik lakást, 3.000.000Ft-ért. Kell-e adóznom? (Az illeték már rendben). Válaszát előre is köszönöm.
2015, január 25 - 20:18
Tisztelt Fórum!
Kérném segítségüket a következő probléma megoldá-
sában.Társaságunk el szeretné adni
ingatlanát ,mert szükség lenne a kapott összegre.
Hogyan lehetne minél kevesebb adózási és illeték veszteséggel a felhasználható összeget maximalizálni ?
Segítségüket tisztelettel megköszönve: S. István.
2015, január 27 - 16:42
Tisztelt Simon István!
Tájékoztatni szeretném, hogy irodánk lakóingatlanok értékesítésével foglalkozik, ezért az ezzel kapcsolatos adózási és illeték fizetési kérdésekben tudunk segítséget nyújtani. Az ingatlan besorolásáról és a vásárlási körülményeiről nem írt információkat, ezért csak általánosságban tudok Önnek információkat nyújtani.
Ingatlan értékesítése esetén csak adófizetési kötelezettségük léphet fel, illeték fizetése ingatlan vásárlásakor a vevőnek keletkezik.
Mivel az ingatlan, ha jól értelmezem a fent írtakat, akkor cég tulajdonban van, ezért azt javaslom, hogy vegyék fel a kapcsolatot cégük könyvelőjével esetleg egy adószakértővel. Véleményem szerint az értékesítés során, amennyiben a lehetséges akár ingatlan, akár cég eladás is szóba jöhet.
2015, január 21 - 14:00
Tisztelt Szakértő!
Tulajdonomban lévő építési telkemet elcserélem egy zártkeri nyaralóra azonos összegben. Cserealap a nyaraló, plussz készpénz. Az építési telek 2 éve az enyém, 4 éven belül nem tudok rá építeni lakóházat. Illetékmentességem megszűnik.
Érdeklődni szeretnék, hogy az eladott építési telek után mennyi illetéket kell befizetnem, azaz a késedelmi kamat összege mennyi lesz? A csere telek és készpénz után kell illetéket fizetnem és adóznom? Várom válaszát. Tisztelettel: Dorci
2015, január 27 - 17:50
Tisztelt Dorci!
A tulajdonában lévő építési telek illeték vonzata a vásárlási érték 4%-a. A kamat összegét az illetékhivatal fogja meghatározni. Esetleg próbáljon meg méltányosságot kérni, hogy a kamatot ne kelljen megfizetnie a kialakult és nem tervezett helyzet miatt... Mivel nem lakóingatlant cserél lakóingatlanra, ezért a cserével megszerzett ingatlan forgalmi érték után kell 4% illetéket fizetnie.
2015, január 21 - 13:41
Tisztelt Szakértő!
8 éve vettünk egy nyaralót, amit tavaly átminősítettünk lakóingatlanná. Remélem a szerzés éve ilyenkor nem az átminősítés időpontja. Ha most eladjuk kell érte adózni?
üdv, Kata
2015, január 28 - 12:54
Tisztelt Kata!
Az adózás főszabálya szerint amennyiben 2007 december 31.-ét követően történt építés, bővítés, meglévő helyett újjáépítés, abban az esetben magánszemély a szerzési időpontot két módszer alapján választhatja meg.
1. A legutolsó építmény módosításhoz kapcsolódó használatbavételi engedély jogerőre emelkedésének időpontja.
2. Egy számítás, amely a bevételt a ráépítés létesítés megszerzésére fordított időarányos kiszámítása. Ez csak, akkor működik, ha az ingatlanon 2008 január 1 előtt volt épület. Ez egy bonyolult számolás, amelyhez mindenképp adószakértő segítségét ajánljuk.
2015, január 20 - 15:05
Tisztelet Szakértő!
Érdeklődnék,hogyha előbb vásárolok egy lakást annak az illetékét le lehet-e vonni a később eladott családi házam illetékéből /kb 6 hónap lenne a két ingatlan adás-vétele között/ Üdv Ildikó
2015, január 27 - 18:26
Tisztelt Ildikó!
A családi háza érékesítése után nem illetékfizetése keletkezik, hanem adófizetési kötelezettsége keletkezhet, ez nem vonható le a vásárolandó ingatlan illetékéből. Azonban illeték kedvezménnyel tud élni, akkor ha a meglévő lakóingatlanát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja. Ilyen estben a két ingatlan pozitív különbözete után kell csak megfizetni a 4% illetéket. Amennyiben a vásárolandó ingatlant olcsóbban vásárolja meg, mint az eladó ingatlan eladási ára, abban az esetben nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége.
2015, január 16 - 00:09
Üdvözöljük Jennifer Dawson hitel cég cég (személyi szolgáltatások minden pénzügyi igényeit) Beszállítói vagyunk liberális befektetési cég kínál hitelek nagyon alacsony kamatláb 2% kínálunk alkalmazottak kölcsönt, adósság konszolidációs hitelek, kockázati tőke, üzleti hitelek, Credit Oktatás, lakáshitelek, és a Credit bármilyen okból, és sürgősen! . maximális időtartama 30 év. Voltál már elutasította a bank? A rossz hitel? Van kifizetetlen számlák? A tartozást? Mit kell kezdeni az üzleti? ne aggódj sokat, mert mi vagyunk itt, hogy alacsony kamatozású hitelek. Változik a hitel 5000 $ USD (ötezer dollárt dollár) $ 000,000.00 50. (ötven millió). is nyújtanak az euró és az amerikai dollár az USA, így kapcsolatba velünk ma e-mailben, jenniferdawsonloanfirm @ gmail.com, MRS Jennifer
2015, január 12 - 15:41
2014-ben eladtam egy gazdasági épületet, majd ugyan abban az évben vásároltam egy lakóingatlant,azonos értékben. Kérdésem, kell e illetéket fizetnem?
Köszönöm válaszát!
2015, január 6 - 14:42
Ha el szertnék adni egy családi házat akkor mennyi iletéket kell fizetni utána ?
2015, január 27 - 19:01
Tisztelt Látogató!
Ingatlan eladás esetén adófizetési kötelezettsége keletkezhet. Illeték fizetés ingatlan vásárlásakor keletkezik. A pontos válasz megadásához további részletekre van szükség. A vásárlás éve, vásárlási értéke és az ingatlan eladási árára. Lakóingatlan esetén a vásárlástól számított 5 év az adófizetési kötelezettség, amennyiben a vásárlási ártól magasabban áron értékesíti az ingatlant, tehát az eladásból bevétele keletkezik. A vásárlás éve és az azt követő első évben a bevétel 100%-nak a 16%, a 2-3-4 évben pedig a 90-60-30%-nak a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetni. Az 5. évtől adómentes az eladás.
2014, december 28 - 21:26
2014.01.20-i szerződéskötéssel vásároltam lakást. 2015. január 10-i szerződéskötéssel sikerült eladnom a korábbi lakásomat, viszont a vevő csak a foglalót tudja szerződéskötéskor kifizetni, a vételár fennmaradó részét március 31-ig tudja vállalni. Nekem az egy év 2015. január 20-án lejár. Kérdésem, hogy az illeték különbözetet vissza tudom-e így igényelni, a szerződéskötés dátuma, a teljesítés vagy a földhivatali tulajdonjog bejegyzés dátuma számít ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm!
2014, december 20 - 11:04
Ön még szüksége sürgős hitelt? Mit kell semmiféle hitelt a vállalkozások létrehozásához? Szüksége van egy kölcsönt, hogy vesz egy házat vagy egy autót? Vagy van szüksége a kölcsönt fizetni a számlákat, vagy, hogy vigyázzon a saját? Ha igen, írjon nekünk ma (excelservices.managementonline@gmail.com) és kap a hitel ..
2014, december 1 - 11:12
Tisztelt Szakértő!
2008-ban vettem egy lakást 8,2 M Ft-ért, (svájci frankos hitelre, melyet végtörlesztéssel kiváltottam, a veszteség kb. 2-3 M Ft volt). 2014. februárban elcseréltem a lakást egy másikra, a csereszerződésben 7,5 M Ft értéket jelöltünk meg. Az új lakást minimális felújítás után 2014. novemberi szerződéssel 7,9 M Ft-ért eladtam. A kérdésem, kell-e a második eladással keletkezett 400.000.- Ft "nyereség" után SZJA-t fizetnem. A felújítási munkálatok saját kezűleg készültek. Kösözönöm!
2014, november 29 - 00:11
Tisztelt Tamás Mónika!
Köszönöm a gyors választ, még az lenne a kérdésem, hogy az adóból levonható-e a 2002-ben kifizetett illeték költsége? Üdvözlettel
2014, november 29 - 13:51
Tisztelt Toronyai Lászlóné!
Igen levonható ill., az örökléssel kapcsolatos (közjegyzői díj, földhivatalai díj stb...) számlával igazolható minden költség levonható.
2014, november 27 - 19:52
Tisztelt Szakértő!
Szeretnék segítséget kérni. Édesanyám kárpótláson kapott egy termőföldet, amit 2002. évben nekem ajándékozott. Akkor a föld forgalmi értéke 1.318.000 Ft volt, melyre 76.500 Ft illetéket fizettem. Most eladnám a földet 6 MFt-ért, kérdezném mennyi adót kell fizetnem?
Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel
2014, november 28 - 14:07
Tisztelt Toronyai Lászlóné!
Ha még idén adja el a termőföldet, akkor a bevétel 30%-nak, ha 2015-ben adja el, akkor a 20%-nak a 16%át kell adókét (SZJA) megfizetnie.
2014, november 19 - 11:38
Tisztelt Szakértő!
2014 Márciusában lakást örököltem a testvéremmel fele-fele arányban.A közjegyzői határozatban az ingatlan becsült forgalmi értéke 5M Forint,de jelenleg csak 4M Forintért lehetne értékesíteni.Kérdésem a következő lenne:
ha az egyik fél kivásárolná a másik tulajdonrészét mekkora mértékű lenne az illeték résztulajdon vásárlása esetén,valamint hogy terheli-e az eladót adózási kötelezettség ha nyeresége nem keletkezik?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel
2014, november 19 - 12:35
Tisztelt Látogató!
A lakásvásárlási illeték mértéke a vételár 4%-a.
Amennyiben a résztulajdonos a tulajdoni hányadát kevesebb összegért értékesíti, mint az öröklési értéke, akkor abban az esetben nem terheli adófizetés.
2014, november 12 - 03:13
hitel ajánlat
Szüksége van egy hitel? ha igen, alkalmazni a kölcsön alacsony kamatláb 3% lépjen vissza most via E-mail: (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com).
2014, november 12 - 03:12
hitel ajánlat
Szüksége van hitel indítani egy vállalkozást? Én ügyvezetője Anderson cég, kínálunk mindenféle hitel, vállalati hitel, személyi kölcsön, diákhitel, és az üzleti hitel, Ha érdekli a kölcsön van, írjon nekünk e-mailben :: :(georgeanderson.loanfirm255@gmail.com).
2014, november 10 - 22:49
2012 márciusában vásároltam egy lakást 11.5 millió Forintért. Most kénytelen vagyok eladni. Másikat vásárolni nem tudok. Mekkora adót kell fizetnem?
Köszönettel: K.Mihály
2014, november 17 - 15:17
Tisztelt Kovács Mihály!
Amennyiben drágábban adja el az ingatlant, mint amennyiért vásárolta, akkor a bevétel 90%-ának a 16%-át kell adóként (SZJA) megfizetnie. Ha olcsóbban adja el az ingatlant, akkor nem keletezik adófizetési kötelezettsége.
2014, november 10 - 17:58
Érdekli a sürgős hitel?
Szüksége van egy gyors hitel, hogy megoldja a pénzügyi igényeit, kínálunk
hitelek kezdve bármely összeget, amit keres, mi megbízható,
hatékony, gyors és dinamikus, 100% -os garantált, mi is ad ki
hitelek bármilyen pénznemben. Az alkalmazott kamatláb 2%, ha érdekel, hogy vissza hozzánk e-mailben (loanfirmarena@gmail.com).
Töltse fel a következő adatokat:
Az Ön teljes neve ......................
Az Ön országa ...................
Az Ön címe ..................
Az Age .......................
Személyi szám ................
A foglalkozás ................
A családi állapot ...........
Szex ............................
Összeg szükséges ..................
Havi jövedelem .................
Köszönöm.
Walter Andonova
2014, november 10 - 17:56
Érdekli a sürgős hitel?
Szüksége van egy gyors hitel, hogy megoldja a pénzügyi igényeit, kínálunk
hitelek kezdve bármely összeget, amit keres, mi megbízható,
hatékony, gyors és dinamikus, 100% -os garantált, mi is ad ki
hitelek bármilyen pénznemben. Az alkalmazott kamatláb 2%, ha érdekel, hogy vissza hozzánk e-mailben (loanfirmarena@gmail.com).
Töltse fel a következő adatokat:
Az Ön teljes neve ......................
Az Ön országa ...................
Az Ön címe ..................
Az Age .......................
Személyi szám ................
A foglalkozás ................
A családi állapot ...........
Szex ............................
Összeg szükséges ..................
Havi jövedelem .................
Köszönöm.
Walter Andonova
2014, október 27 - 15:22
T. Címzett!
Eladtunk egy ingatlant és vásároltunk egy 10 millió Ft-tal drágább ingatlant. Érdeklődnék, hogy mikor és kinek kell illetéket fizetni?
köszönettel
Németh Brigitta
2014, november 17 - 16:58
Tisztelt Németh Brigitta!
Az APEH Illeték Főosztálya fogja kiszabni az illetéket, kb. a vásárlástól számított 3-4 hónapon belül. Amennyiben a vásárlástól számított 1 éven belül értékesítették az ingatlanukat, akkor abban az esetben csak a 10M Ft után kell 4% illetéket fizetniük.
2014, október 27 - 05:54
hitel ajánlat
Szüksége van egy hitel? Ha igen, forduljon hozzánk további információért via E-Mail (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com)
2014, október 27 - 05:53
hitel ajánlat
Szüksége van egy hitel? Ha igen, forduljon hozzánk további információért via E-Mail (georgeanderson.loanfirm255@gmail.com)
2014, október 19 - 22:52
Tisztelettel kérdezem öröklés után a hagyaték egy millióról szól.A lakást szeretnénk értékesíteni
1 600 000 Ft Hogyan és milyen adózásba kerülünk.
Üdvözlettel Bakonyi István
2014, október 15 - 05:55
Tisztelt Szakértő.
2006-ban örököltem egy házat, mondjuk 5 millió az értéke, most 2014-ben eladom 8 millióért. Kell e adóznom utána?
Ugyan ennyi pénzből, 8 millióból vásárolók házat. Mennyi illetéket kell fizetnem?
Köszönettel:
Zoltán
2014, október 7 - 10:34
Jó az oldal,Látogató
2014, október 6 - 22:10
Tisztelt Szakértő Úr!
Szeretnék vásárolni egy zártkerti ingatlant, ami xy település külterületén hétvégi ház és kert-ként szerepel. Szeretném tudni, hogy az átíráskor 4%, vagy 10 % -os illeték megfizetésével számoljak-e.
Válaszát előre is köszönöm
2014, október 1 - 10:17
Tisztelt Szakértő!
Lenne egy elég összetett kérdésem. Van egy CHF frankos lakáshitelem. A lakást el szeretném adni,és venni szeretnék egy másik HASZNÁLT lakást.( Ugye jelzálog van a lakásomon) Lehetséges-e az hogy egy másik banktol veszek fel kifejezetten használt lakáshitelt(nem kiváltást,nem szabad felhasználásut) és akkor átíratni a jelzálogot az uj használt lakásra?ha
2014, október 1 - 07:33
Szorul sürgős hitel?
* Nagyon gyors és sürgős átutalás a bankszámlájára
* Törlesztés kezdődik nyolc hónappal azután, hogy a pénzt a bankszámláján
* Alacsony kamatláb 2%
* Hosszú távú visszafizetés (1-30 év) időtartamú
* Rugalmas hitelfeltételek és a havi fizetés
*. Mennyi idő kell ahhoz, hogy finanszírozni? Benyújtását követően a hitel alkalmazás, akkor számíthat arra, hogy az előzetes válasz kevesebb, mint 24 óra és a finanszírozás belül 72-96 órán belül megkapta az információt, amire szükséged van, hogy.
Kapcsolat törvényes és engedélyezett hitel cég authourised
hogy a pénzügyi támogatás más országokban.
További információ és a hitelkérelmi nyomtatvány Kapcsolatot teremteni e-mailben: cashfirmarena@gmail.com
SIR EVA DEMETER
főigazgató
CASHFIRMARENA társaság
LONDON
2014, szeptember 23 - 15:04
Helló,
Be kell, készpénz hitelek egyének között, hogy megbirkózzon
pénzügyi nehézségek, hogy végre megtörni a patthelyzet okozó
Bankok által a jelentkezésük elutasítására vonatkozó fájlok hitelek? vagyok
egy adott pénzügyi szakemberek képesek arra, hogy hitelt
5000-800 000 € egy kamatláb 2-3% az összes ember
tud fizetni, és a feltételek, hogy az élet könnyebb. bármilyen
személy sürgősen fel velem a kapcsolatot közvetlenül
dorisrandy58@gmail.com
2014, szeptember 23 - 15:03
Helló,
Be kell, készpénz hitelek egyének között, hogy megbirkózzon
pénzügyi nehézségek, hogy végre megtörni a patthelyzet okozó
Bankok által a jelentkezésük elutasítására vonatkozó fájlok hitelek? vagyok
egy adott pénzügyi szakemberek képesek arra, hogy hitelt
5000-800 000 € egy kamatláb 2-3% az összes ember
tud fizetni, és a feltételek, hogy az élet könnyebb. bármilyen
személy sürgősen fel velem a kapcsolatot közvetlenül
henryloanfirmscompany@gmail.com
2014, szeptember 18 - 15:10
A kérdésem ingatlan eladásával kapcsolatos! az ingatlant 1997-ben vettem és 2015-ben adom el.Úgy tudom adózni nem kell utána,de milyen más fizetési kötelezettségem van még ezen felül? Nincs szándékomban másik lakást venni!Köszönöm válaszát üdv Gyulainé
2014, szeptember 16 - 12:27
Tisztelt Szakértő!
2008-ban életjáradéki szerződéssel megszereztem egy garázst. Most,2014-ben eladtam 1.000.000 Ft-ért. Kell utána SZJA-t fizetnem? Úgy tudom ez adómentes, azaz nincs SZJA kötelezettségem a garázs eladásból származó bevétel tekintetében, hiszen az életjáradékkal megszerzett ingatlan eladás adómentes.
Igazam van ?
Köszönöm válaszát előre is .
2014, szeptember 14 - 21:47
Tisztelt fórum Munkatársai!
Tulajdonomban van egy vendéglő és azt Lakóházként szeretném átiratni, ill. alakítani. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen lehetőségeim vannak és mik a teendők vagy az első lépések.
Válaszokat előre is köszönöm!
üdv. WP
2014, augusztus 28 - 14:59
Tisztelt Címzett !
Az alábbi adás-vételben szeretném a segítségét kérni: Eladom a házamat, (melyet 7 éve örököltem) 16 mFt-ért, és veszünk a feleségemmel 15 mFt-ért egy másikat, melyet fele-fele arányban vásárolunk. A feleségem 1 éve (már elmult) adott el egy ingatlant 2 mFt-ért. Kinek és mennyi illetéket ill. adót kell fizetnie ?
Köszönöm a válaszát. Tisztelettel: Vass
2014, szeptember 1 - 12:35
Tisztelt Vass úr!
Önnek amennyiben lakóingatlan eladásáról van szó már nem kell adót fizetnie, valamint a vásárlás esetén illetéket sem, mivel alacsonyabb áron vásárolja meg az új ingatlant. A felesége sajnos már nem tud illeték kedvezménnyel élni, mert kicsúszott az 1 évből. Neki a vásárlási érték rá eső része után 4 % illetéket kell majd megfizetnie.
2014, augusztus 25 - 09:49
Üdvözlet!
Egy házat szerettem volna megvásárolni Valkón.
10 hónapja tartott a szerződés-ek irogatása-módosítása!
A házat részben hitelből vettem volna!
1 millió forint foglalót elkértek!
3 szerződés van ugyan arról az ingatlanról kissebb változatásokkal. Az eredeti vételár ami szóban lett kialkudva 6 millió forint,a harmadik szerződésben már 7,5 millióra ugrottunk,hogy megkapjuk az igényelni kívánt hitelt a házhoz!
2 bank is elutasította a kérelmet!
Ez már fiktív pénzmozgás?
A szerződések közül melyik van érvényben?
Ha ugyanarról az ingatlanról szól,de mások a foglaló és vételár összegek?
A, ,vételár rész,, vissza jár?
Köszönettel!
Kriszta
2014, augusztus 10 - 00:57
Kerdesem fele-fele aranyban, testverek kozott orokolt haz eladasaval kapcsolatos. En mar nem lakom ott, de a batyam igen, es nem birja fenntartani a hazat a koltsegek miatt. Mar mindketten raforditottunk temerdek penzt, es a batyam hajthatatlan, nem akarja a felbecsult ar alatt eladni a hazat, pedig mar muszaj lenne. Kerdesem az, hogy ebbol a helyzetbol milyen megoldasok vannak, ha a masik fel hajthatatlan? Belekenyszerithetem az eladasba, ha talalok vevot? Vagy mindenkepp pereskednem kellene? Valaszat elore is koszonom.
2014, augusztus 11 - 19:30
Kedves Henrietta,
Amennyiben a társtulajdonos felnőtt korú és cselekvőképes akkor mindenképpen meg kell vele egyezni, vagy eladhatja Ön a saját részét - abba nem szólhat bele csupán osztatlan közös tulajdon esetén elővásárlási joga van azonban az azt jelenti, hogy ha nem tudja a külsős vevő ajánlatát vagy annál jobbat adni akkor lemond az elővásárlásról, így Ön függetlenedhet. Ügyvéd segítségével jogi megoldás is születhet.
2014, augusztus 5 - 16:58
Tisztelt Tamás Mónika!
Az volna a kérdésem, hogy az idén azaz, 2014-ben adok el egy házat, ami a saját tulajdonom. Ha nem akarok egyenlőre másikat venni, akkor mikor, s mennyit kell fizetni adó ként. Vagyis kell e egy bizonyos év után adót fizetni. Én mondjuk olyan 5 évről tudok,hogy addig ha valaki nem vásárol másik ingatlant, akkor ezen idő alatt nem kell adót fizetnie? Vagyis lekötheti bármelyik pénzintézetben.
Előre is köszönöm a válaszát!
Üdv.
2014, július 4 - 06:08
TISZTELT TAMÁS MÓNIKA
KÉRDÉSEM AZ LENNE HOGY INGATLANT SZERETNÉK CSERÉLNI A FIAMMAL MI A TEENDŐNK ÉS MIK A KÖLTSÉGEK? tehermentes ingatlanokról van szó.
2014, július 10 - 11:54
Tisztelt Látogató!
A csereszerződés lebonyolításához ügyvédi közreműködésre lesz szükségük. A legjobb tudomásom szerint egyenesági rokonok lakóingatlan cseréjénél nem kell lakásvásárlási illetéket fizetni. Adót abban az esetben kell fizetnie annak a félnek, akinek magasabb értékű az ingatlana és kevesebb, mint 5 éve (lakóingatlan esetén) van az ingatlan a tulajdonában.
2014, június 26 - 15:20
A kérdésem az lenne, hogy jogilag mit jelent, hogy az ingatlan zártkertnek van minősítve, de kivett lakóháznak és szőlőnek van bejegyezve? Ebben az esetben az ingatlan lehet állandó tartózkodási hely, jár hozzá állandó lakcím? Az illeték hogyan alakul ez után? Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Nagy Izabella
2014, július 4 - 12:08
Tisztelt Nagy Izabella!
Tájékoztatni szeretném, hogy irodánk lakóingatlanok közvetítésével foglalkozik, ezért a lakóingatlanokkal kapcsolatos témákban tudunk segíteni. A legjobb tudomásom szerint, ha lakóház besorolása van, akkor állandó lakcímként be lehet jelentkezni az ingatlanba, azonban érdemes lenne az illetékes okmányirodát megkérdezni erről. Az ingatlan vételárának a 4%-át kell illetékként megfizetnie.
2014, június 15 - 11:51
Fiam 2013.szeptember 16-án elhunyt. A harkányi Tenkes Társasüdülő 1/4-ed részét törvényes öröklés utján két kiskoru gyermeke örökölte meg , édesanyjuk haszonélvezetével terhelten.Mint tudvalevő az ilyen üdüléknek /több mint 100 lakrészbl áll/ közös költségeik vannak, amelyeket a tulajdonostársaknak fizetniük kell. / közös képv. dija, könyvelő dija , közös vizdij, villanydij, biztositás, felujitási dijstb./ Van az üdülőrészben villanyóra felszerelve, ezt külön fizetem a szolgáltatónak. A vizdijat pedig a lakásben felszerelt vizóra alapján vizetem, ami a közös költségnél külön sorban van feltüntetve. A menyem most az alábbiakat közölte velem. Idézem: Kiskoru gyermekeim helyett ,mint édesanyjuk fizetem az általuk megörökölt harkányi üdülőrész és garázsrész közös költségét.Az üdülő tulajdoni és használati jogunkról lemondunk, a gyermekek nagykoruságáig nem kivánjuk az üdülőhöz és garázshoz fűződő tulajdoni és használati jogunkat gyakorolni, az üdülő és garázs használati jogunkat pedig kifejezetten átengedjük a tulajdonos társaknak,erre tekintettel az üdülő és garázs semminemú használati költségeit sem kivánjuk viselni. Itt ugy gondolom, hogyha nem használják akkor használati dijuk sem merül fel,/viz,villany/ csak a közös költséget kell fizetniük, ami a szabályzat szerint minden tulajdonosnak kötelessége. Tisztelt Ügyvéd Úr! Erre szeretnék ha lehet gyors választ kérnem, hogy nekem el kell-e fogadnom ezt a felajánlást ,amit nem szeretnék, és ha igen, akkor milyen törvény szerint. Tisztelettel:Bottás Jánosné Tótkomlós Lehel u 18.
2014, június 16 - 09:41
Tisztelt Bottás Jánosné!
Ezúton szeretném értesíteni, hogy nem vagyunk ügyvédek. Irodánk lakóingatlanok közvetítésével foglakozik és az ehhez kapcsolódó adózási és illeték fizetési ügyekben tud tanácsot, felvilágosítást adni. Véleményem szerint az örökösödési eljárás során kellett volna úgymond az örökséget visszautasítania a menyének. Azt javaslom, hogy keressen fel egy ingatlan ügyekre specializálódott ügyvédet, aki ebben az ügyben tud Önnek segíteni és tanácsot adni.
2014, június 14 - 17:00
35-éves lakás eladása után kell e adót fizetni, és mennyit, egyenesági leszármazottnak, vagy idegennek.
2014, június 14 - 17:13
Édesapám meghalt a lakását szeretném eladni. Én szeretném szakértőtől kérdezni, hogy örökölt, 35-éve vásárolt lakás, mostani eladása után kell-e adót fizetni és mennyit? Egyenesági rokonnak vagy idegennek?
2014, június 16 - 10:46
Tisztelt Szalkáli Ferenc!
Amennyiben a szerzéstől számított öt éven belül drágábban adja el a lakást a hagyatéki értékénél, akkor az abban az esetben a különbözet után időarányosan kell adót fizetnie. A szerzés és az azt követő évben különbözet 100%-ának, a 2.-3.-4. évben 90-60-30%-ának a 16%-át kell befizetni (SZJA), az 5. évtől pedig adómentes az eladás.
2014, június 1 - 12:47
Tisztelt Fórum!
Családi házat szeretnék vásárolni kölcsönökből, fizetéselőlegből, külföldön szerzett önerőből. Viszont van egy családi házam, ami 100%-ban tulajdonom, 2002-ben épült.
Kérdésem : Mivel sürgősen kell új ingatlant vásárolnom, mielőtt el tudnám adni a meglévőt, milyen adózási-bevallási kötelezettségeim vannak, mire számíthatok??
Az új ingatlan keresés alatt (1-2 hónapom van rá), értéke 30-35mFt lesz, míg az eladott családi ház értéke kb 25mFt képvisel majd bizonytalan idejű vátakozás, vevő függvényében.
Vagyonadó, nyereségadó, ...?? Ha az eladás után kifizetem a kölcsönöket, akkor is kell-e valamilyen adót fizetnem? (külföldi munkavállaló vagyok)
Érdeklődve várom válaszukat, Köszönettel Gábor
2014, június 2 - 13:50
Kedves Gábor!
Amennyiben a meglévő ingatlan belterületi lakóingatlan, akkor annak az eladása után már nem keletkezik adófizetési kötelezettsége.
Az új ingatlan vásárlásakor 4% illeték fizetési kötelezettsége keletkezik, azonban ha vásárlástól számított 1 éven belül el tudja adni a meglévő tulajdonát, akkor az eladási ár és a vásárlási ár különbözete után kell csak a 4% illetéket megfizetnie.
2014, május 30 - 15:05
Tisztelt Tamás Mónika!
Szeretném megkérdezni Öntől, hogy ajándékozási szerződéskor a szerződés kelte vagy a földhivatali bejegyzés dátumától számít tulajdonnak az ingatlan?
Köszönöm szíves válaszát.
2014, június 2 - 13:35
Kedves Erika!
A szerződés a földhivatalhoz történő benyújtásának dátuma számít.
2014, május 29 - 07:43
Tisztelt Fórum! Eladjuk végrehajtás alatt lévő ingatlanunkat. Sajnos, több albérlő is lakott a házban, akik közüzemi tartozásokat hagytak ránk. Szeretném megkérdezni, hogy a tartozások kifizetésére a ház eladási árából kérhetünk-e előleget a Vevőtől és ha igen, mi ennek a módja. Köszönöm szépen segítségét és válaszát.
2014, május 30 - 14:45
Kedves Erzsébet!
Ilyen esetben, minden a végrehajtó iroda közreműködésével történik.
2014, május 27 - 07:21
Tisztelt Fórum!
Az örökölt ingatlan egyik tulajdonosa kanadai állampolgár,jelentkezett vevő. Ebben az esetben mi a teendő, illetve milyen költségeket kell fizetnie?meghatalmazást adott,tartalma az ingatlan részilletőségének értékesítése ügyében járjak el teljes jogkörrel,valamint az adásvételi szerződést nevében és helyette írjam alá, az egyéb szükséges nyilatkozatokat megtegye és az Őt illető vételárat átvegyem és továbbítsam a részére,hitelesítette Torontói közjegyző,ph.aláírás.
Mit csinálhatok? ugyanis állandóan levelet ír,skypon okít. Tehát minek a meghatalmazás.Hogyan tudnám elkerülni a kellemetlenségeket ezzel kapcsolatban, mármint ha a vevő szeretné megvásárolni az örökségünket.
Válaszát nagyon szépen köszönöm.
2014, május 30 - 14:43
Kedves Erzsébet!
E pillanatban úgy néz ki, ez sokkal inkább családi, mint ingatlan jogi kérdés. A közjegyző által hitelesített meghatalmazás egyértelműen le kell írja, hogy a meghatalmazottnak (Önnek) milyen jogai és feladatai lehetnek az eladással kapcsolatban.
Általános szabályozás szerint az örökölt ingatlan eladása, abban az esetben adóköteles, ha a hagyatéki értéke alacsonyabb, mint az eladási ár. Ebben az esetben a különbözet után 16% SZJA-t kell fizetni a szerzéstől számított 5 éven belül időarányosan. Az adókötelezettség nem állampolgársághoz, hanem az ingatlan helyéhez kötődik.
2014, május 19 - 17:09
Tisztelt Fórum! Szeretetnénk venni egy házat a férjemmel, de nem tudjuk az illeték mértékét. Volt egy lakásunk(ami a szüleim és az én nevemen volt)ami 10 évig volt a tulajdonunk, ez a lakást 2013 decemberében eladtuk.A házat most nyáron szeretnénk venni, van -e mód valamilyen illeték kedvezményre? Az eladott lakás értéke kisebb, mint a leendő házé.Válaszát előre is köszönöm!
2014, május 23 - 14:34
Tisztelt Gabriella!
Ingatlan vásárlás esetén 4% az illeték. Ön az eladástól számított egy éven belül vehet igénybe illetékfizetési kedvezményt. Az eladási ár és vételár Önre eső különbözete után kell csak illetéket fizetnie.
2014, május 19 - 16:23
Szeretnénk eladni családi házas örökségünket, amit édesanyánk halála után 2o11-ben örököltünk.
Kb. Hatmillió ft lenne az eladási ár.
Kérdésem mennyi illetéket kell fizetni, illetve hány százalékot az eladásból származó jövedelem után.
Válaszukat megköszönöm.
2014, május 21 - 14:26
Tisztelt Darabos Erzsébet!
A legfontosabb tudnia, hogy ingatlan szerzés esetén illeték fizetési kötelezettsége, ingatlan eladásakor jövedelem adó (SZJA) fizetési kötelezettsége lehet. Egyenesági örökösödésnél illetékfizetési kötelezettsége nincs. Az eladásnál jövedelmük abban az esetben keletkezik, ha drágábban adják el az ingatlant, mint a hagyatéki értéke. Lakóingatlan esetén 5 éven belüli értékesítésnél a különbözet adóköteles, úgy hogy a szerzés és az azt követő évben különbözet 100%-ának, a 2.-3.-4. évben 90-60-30%-ának a 16%-át kell befizetni (SZJA), az 5. évtől pedig adómentes az eladás.
2014, május 17 - 11:53
Azt szeretném kérdezni, hogy kell e adóznom ha 2010-ben vásároltam egy nyaralót és 2013-ban eladtam kevesebb összegért mint ahogy vettem.
2014, május 19 - 13:33
Tisztelt Broda Erzsébet!
Mivel Önnek az ingatlan értékesítéséből nem keletkezett bevétele, ezért nem kell adót (SZJA-át) fizetnie.
2014, május 16 - 15:25
Azt szeretném kérdezni,hogy ingatlan értékesités után szja-ban csak a főlapokat és a 1353-04-es nyomtatványt kell beküldeni, vagy mást is. A 1353-16-01-es nyomtatványt csak akkor kell ha volt cél szerinti felhasználásom és adókiegyenlitésem van ugye, ha csak eladtam és adózom utána akkor ezt nem kell kitöltenem.
Köszönöm a választ.
2014, május 16 - 17:07
Kedves Lala!
Ingatlan Irodánk ingatlan adózással kapcsolatos ügyekben tud segítséget nyújtani. (Egyébként a 1353-16-01-es oldalt nem kell kitölteni.)
2014, május 16 - 14:43
Tisztelt Cím!Érdeklődni szeretnék,hogy ha haszonélvezetet szereztem egy lakáson,mely után a Nav kivetette a lakásvásárlási illetéket,akkor ezen illeték alapját csökkenthetem-e a haszonélvezeti jog megszerzését megelőzően 2 ?Számszakilag 5.100.000,-Ft a lakás vételára,melyre haszonélvezeti jogom van,értéke 1.540.000,-Ft.A Nav által kivetett illeték 61.200,-Ft.Az eladott ingatlan,melynek tulajdonosa voltam 3.750.000,-Ft értékű.Válaszát előre is köszönöm!Üdvözlettel:Judit
2014, május 15 - 09:32
Tisztelt Szakember!
Ex önkormányzati lakásomat 1995 ben vásároltam meg az önkormányzattól, azóta magán tulajdon.
Ha értékesítem, kell e adóznom utána, vagy van e bármilyen kötelezettségem ingatlan vásárlására.Amennyiben igen, a garázs beszámítható e ingatlannak?
Köszönettel:J.Éva
2014, május 16 - 10:02
Kedves Éva!
2008-óta 5 évre csökkent a lakóingatlanok értékesítéséből származó bevétel utáni adózási (SZJA) kötelezettség, ezért Önnek a lakás értékesítése után már nem kell adót fizetnie.
2014, május 13 - 22:52
Az a kérdésem, hogy élettársi kapcsolatban élő pár vehet-e közösen ingatlant? Illetve a vétel folyamatban van, közösen fogják fizetni részletekben az ingatlant; ilyen esetben az adásvételi szerződésben mindketten feltüntethetőek vevőként?
Köszönettel, Sz.É.
2014, május 14 - 12:38
Kedves SzÉ!
Természetesen mind a ketten szerepelhetnek vevőként az adásvételi szerződésben. Nem kell se házastársi, se rokoni kapcsolatban lenni közös ingatlan vásárlása esetén.
2014, május 11 - 18:41
Tisztelt Tanácsadók!
2012-ben vásároltunk egy önkormányzati lakást.Előtte a lakást a családom bérelte már 1945 óta. Viszont nekünk kicsi volt így a vétel után 1 évre értékesítettük. Most kéne 764.000 ft szja -t megfizetni utána. Az eladásból származó összeget, már egy nagyobb ingatlanba fektettük, kölcsönökből tudtuk azt is megvenni. Kérdésem az lenne, hogy van e esélyünk arra, hogy ezt az összeget elengedjék, csökkentsék. Az adóbevallást már elkészítettük, kitöltöttük hozzá a kérelmező nyomtatványt az adó elengedésére. Van egy kisgyermekünk, a következő babánk szeptemberben születik. Csak egyikünknek van jövedelme, a másikunk munkanélküli.
2014, május 14 - 12:20
Tisztelt Látogató!
Az adóhatóság az adó fizetésére kötelezett magánszemély kérelmére jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire, valamint a jövedelem felhasználási körülményeire tekintettel mérsékelheti, vagy elengedheti az adót. Különösen méltányolható az a körülmény, ha a magánszemély az ingatlan értékesítésékből származó jövedelmét saját maga, közeli hozzátartozója lakhatását biztosító célra fordítja.
2014, május 8 - 20:18
Tisztelt Tanácsadók!
Termőföldet adott el 2 fő tulajdonos regisztrált őstermelőnek. A vételárból 200 ezer Ft-ot kapott a haszonélvezeti jogról való lemondásért az édesanya. A termőföld eladással kapcsolatos adómentesség megilleti-e a haszonélvezeti jogról lemondó szülőt, vagy neki adóznia kell?
2014, május 12 - 12:50
Tisztelt Nagymihály Julianna!
Amennyiben a haszonélvező magánszemély és az éves jövedelme nem haladja meg a 4 millió 318 ezer forintot, akkor a termőföld értékesítéséből származó jövedelemnek a 200e Ft-ot meg nem haladó része adómentes.
2014, május 5 - 19:21
Üdvözlöm!
Érdeklődnék a következő témában.
Van egy lakás amelyet meg akartam vásárolni, a lakáson volt közmű és jelzálog teher is.
Az adásvételi megkötésekor fizettem előleget és foglalót egyaránt. Az előlegből és a foglalóból kifizetésre kerültek a közmű terhek. Mint utólag kiderült a lakáson magasabb a jelzálog, mint amekkora összeg érkezni fog letétbe, ezért az eladó el akar állni az adás-vételtől(mert nem tudja a különbözetet kifizetni), de nem tudja visszafizetni az előleget és a foglaló dupláját. A szerződésben kitértünk a terhekre, amelyben nyilatkoztak róla, hogy nincs nagyobb teher a lakáson, mint amennyi érkezni fog a letétbe. Jelenleg fizetési szándékuk van, de nem tudom, hogy milyen mértékben tudnák visszafizetni a pénzt, amelyre nekem azonnal szükségem lenne, hogy másik lakást tudjak keresni. Ebben az esetben mit várhatok? Milyen megoldások léteznek?
2014, május 16 - 15:54
Kedves Látogató!
Miután az ügynek több megoldása és kimenetele lehet, ezért Önöknek, mint szerződő feleknek és a szerződést készítő ügyvédnek kell optimális megoldást találniuk. Amennyiben az eladó eláll a szerződéstől és nem tudja visszafizetni az előleget és a foglaló dupláját, abban az esetben polgári peres úton (ami akár sajnos évekig is elhúzódhat) tudja érvényesíteni az Önnek visszajáró összeget. Azt javaslom, hogy amennyiben a szerződést kötő ügyvéd nem az Ön jogi képviselője, akkor mindenképp forduljon ingatlan ügyekben tapasztalt ügyvédhez.
2014, május 5 - 08:26
Tisztelt Tanácsadók!
Olyan ügyben érdeklődöm, hogy szüleimtől kaptam pénzt lakásvásárlásra, paíron nem szerepelt, most eladnám az ingatlant, de azt mondják, hogy nem engedik, mert ők adták a pénzt rá és leiratják a nevemről. Valóban lehet ez? Köszönettel: H.K
2014, május 5 - 08:41
Tisztelt Látogató,
Az ingatlan eladását a tulajdonosának van lehetősége megtenni, amiről Ön ír abban maximum erkölcsi alapon van lehetőség...
Olyan, hogy "leíratni egy névről" megint csak nincs lehetőség jogi alapon...
Azt javasoljuk, hogy érdemes leülni, és megbeszélni, hogy a konfliktus elkerülhető legyen a szülőkkel...
2014, május 4 - 10:14
Szives segitségüket szeretném kérni zártkerti ingatlan eladási ügyben.2012-ben vásároltuk, 2013-ban adtuk el, melyböl többlet keletkezett.Az egyik tájékoztatóból azt olvasom ki, hogy 90 , a másikban, hogy 100 százalékot kell fizetni adóként.Köszönettel: B.Iné
2014, május 5 - 14:17
Kedves Bali Istvánné!
Zártkerti ingatlan esetén Önnek a számított értékkülönbözet 90%-a adóköteles. Az adó mértéke (SZJA) 16%, melyet 2014. május 20.-ig kell bevallania.
2014, május 1 - 11:40
Tisztelt Tanácsadók!
Azt hiszem, egy ízben már kérdeztem, és választ kaptam a következőre, de ..
az eredeti kérdés az volt, hogy ha részletfizetéssel adom el az ingatlanomat,úgy hogy a tulajdonjog akkor száll a vevőre, amikor a teljes vételár kifizetésre került, ez esetben az általam vett ingatlan illetékéből levonható-e az így eladott ingatlan vételára. Azt a választ kaptam, hogy igen, de közben elbizonytalanítottak máshol. Ugyanis az vetődött fel, hogy így az ingatlan tulajdonba kerülése túl van az egy éven, és hogy állítólag nincs egyértelmű jogszabály ilyen esetre, hogy ti. a szerződéskötés időpontja számít-e vétel időpontjának, vagy a teljes vételár kiegyenlítése.Volt már konkrét eset ilyen?
Köszönettel,
Sz.É.
2014, május 1 - 14:16
Tisztelt Sz.É
Egyértelmű a jogszabály!
Adózás tekintetében nincs összefüggés, illeték tekintetében pedig a két ügyletnek +/- 365 napon belül megtörténni, hogy összevonható legyen!
Ha drágább az eladott ingatlan és olcsóbban vesz, akkor nem lesz illeték, ha fordítva akkor a különbség után 4% (de csak ha 365 napon belül történik)
2014, május 1 - 15:02
Bocsánat, de tudna egy linket adni a vonatkozó jogszabályra? mert egy másik jogász mondta nekem, hogy
" illetékkedvezmény a tulajdonjog fenntartással történő eladás esetén is jár, a kérdéses, hogy benne lesz-e az egyéves határidőben. Ez attól függ, hogy a szerződéskötés dátumát kell-e figyelembe venni, vagy azt, amikor a teljes vételár kifizetése után a tulajdonjog át lesz ruházva a vevőre.Mindkét féle értelmezés mellett szólnak érvek, a jogszabály pedig nem egyértelmű"
Nem tudom hogyí ha egyik jogász így mondja, másik úgy, honnan lehet a tutit tudni? Én mindenkinek hiszek, csak...??
2014, április 23 - 19:49
Kedves Péter!
Köszönöm a válaszát. Még egy kérdésem lenne.
Ugyebár adott a 2 ingatlan. Megvan a vevő, illetve tudjuk, hogy melyik ingatlant szeretnénk megvásárolni. Azonban a banknak az eladandó ingatlanon van a jelzáloga, ami ugye csak akkor kerül le, ha tudunk újabb fedezetet bevonni - ami célszerűen az új ingatlan lenne. Fizetni viszont csak akkor tudunk, ha eladtuk a meglévőt. Nyilván fizetés előtt senki sem akarja, hogy "puszira" megterheljük az ingatlanát... Az lenne a kérdésem, hogy a gyakorlatban volt-e már ilyen esetük, illetve van-e erre valamilyen szerződéses praktika, ami az eladónak és a vevőnek is megfelelő megoldás. Sajnos harmadik ingatlant nem tudunk bevonni az ismerősi körből.
Köszönettel,
Pilgrim
2014, április 22 - 19:51
Tisztelt Tanácsadók!
Az alábbiakban kérném szíves tanácsukat.
Adott egy 2012. januárjában vásárolt 15 millió Ft értékű, 8 millió Ft erejéig banki jelzálogjoggal terhelt lakóingatlan. Adott egy kiszemelt, szintén 15 milliós, de üdülőövezeti besorolású ingatlan (nem lakóingatlan). Ha szeretnénk mindkét adás-vételt, tehát a meglévő lakás eladását és a leendő ingatlan vételét megvalósítani, milyen költségekkel kell számolnunk a kiválasztott ingatlan üdülőövezeti besorolásából adódóan?
Köszönettel,
Pilgrim
2014, április 22 - 20:30
Egyszer számolniuk kell az eladandó ingatlan esetében - ha többért adják el, mint amennyiért vették - egy adózási kötelezettségre. Ha ugyanannyiért, vagy kevesebbért, akkor ez nincsen
A vásárolandó ingatlan esetében pedig 4% illetékfizetési kötelezettségre kell számítaniuk!
Gondolom már fogalmazza a kérdést, hogy nem számíthatja e be a vásárolandó ingatlan árába az eladandó lakás árát illeték szempontból ... NEM, sajnos nem, mert az illetékkedvezmény csak lakóinkatlanok esetében van!
2014, április 22 - 09:52
Tisztelt Ügyvéd úr.
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz hogy a XIII. kerületi önkormányzat szanálja a házat melyben lakom,saját tulajdonú lakásom van. az önkormányzat majd 1- millió forinttal kevesebbre értékelte mint a független értékbecslő, mi ilyenkor a teendő és milyen jogszabályok vonatkoznak a saját tulajdonú ingatlan szanálásokra.?
Válaszát előre is köszönöm.
2014, április 22 - 10:35
Tisztelt Látogató,
Elsőként... Nem ügyvédek vagyunk, hanem ingatlanértékesítők!
Az önkormányzati lakásügyek, egy elég speciális terület, sok esetben az adott kerület szabályozási, és egyéb egyedi jogszabályai alapján működtetve!
Ezen a fórumon, mi általános értékesítéssel, és adózással kapcsoltosan tudunk, illetve adunk legjobb tudásunk szerint tanácsokat ötleteket magánszemélyeknek!!
Az Ö esete messze nem ilyen, ugyanis ismernünk kellene az adott kerület szanálásával kapcsolatos jogszabályait, rendeleteit ... de ezt nem ismerjük sajnos!
Kérem, forduljon jogi tanácsadóhoz, aki járatos ezen a területen!
2014, április 13 - 15:09
T. Szakértő!
Kérdésem: az 1992-es évben vásárolt ingatlanomat 2013-ban értékesítettem, kell-e szerepeltetnem az ez évi adóbevallásomban, tekintettel arra, hogy jövedelem tartalma nincs.
Köszönöm válaszát: Nagy Lné
2014, április 10 - 13:36
Tisztelt Hölgyem/Uram
Kérdésem:
Édesanyám elajándékozna részemre egy telket. Ez után kell adóznom? Ha igen mennyit ( azt olvastam, hogy mivel egyenesági leszármazott vagyok *anya-gyerek* -nem kell adóznom,illetéket fizetnem.... Várom szíves válaszát
2014, április 10 - 15:19
Kedves Erika,
Egyenes ágon történő ajándékozás esetén a szerzés illetékmentes. Fontos, hogy szerzéskor illetékről, eladáskor pedig adóról (szja) beszélünk.
Üdvözlettel:
Matulay Árpád
2014, április 9 - 19:57
Tisztelt Hölgyem/Uram
Kérdésem:
2010-ben édesapámtól örököltem házrészt. Ezt 2013-ban eladtam a hugoméknak 5 500 000 ft-ért. és vásároltam saját nevemre lakást 7 000 000 ft-ért. Ebből 3 000 000 ft-volt önerő és 4 000 000 ft hitel. Mennyi illetéket/adót kell fizetnem ez évben??
2014, április 9 - 21:30
Ez két külön ügy!
Az egyik az értékesítés, amely után keletkezhetett adófizetési kötelezettsége! Ezt nem tudom megmondani, mert nem derült ki, hogy mennyi volt az örökösödési érték!
A masik az vásárlás, az utan illetéket kell fizetni!
Az 5,5 és 7,0 közötti érték után lesz 4% illetékfizetési kötelezettsége!
2014, április 7 - 12:31
Tisztelt Cím!
Van egy lakásom és venni egy másikat, de egy ideig (kb.:2 hónap) mind a két ingatlan a nevem lenne. Lehetséges-e ez? Ha, igen milyen kötelezettségeim vannak? Az eladni kívánt ingatlanon lévő szoc.polt átjegyeztetném a vásárolt ingatlanra. Válaszáz előre is köszönöm!
Tisztelettel: Pappné Soltész ágnes
2014, április 7 - 21:39
Kedves Pappné Soltész Ágnes!
Ingatlan eladás után adózási (SZJA) fizetési kötelezettsége vásárlás esetén, pedig illetékfizetési kötelezettsége merülhet fel.
Amennyiben az eladni kívánt ingatlan több mint 5 éve van a tulajdonában, akkor nincs SZJA fizetési kötelezettsége, ha kevesebb mint 5 éve van a tulajdonában, akkor SZJA fizetési kötelezettsége van az eladás után.
Ingatlan vásárlása esetén általánosan 4% az illeték.
Vásárlás esetén, amennyibe az eladott ingatlan eladása előtt vagy után 365 napon belül másik ingatlant vásárol, akkor illeték kedvezményre jogosult. Ha az eladó(t) ingatlan értéke kevesebb, mint a vásárolt ingatlan értéke, akkor az eladási ár és a vásárlási ár különbözetére kell (amennyiben ez az előnyösebb) a 4% illetéket megfizetnie. Amennyiben az eladási ár magasabb mint a vásárlási érték, akkor nem keletkezik illetékfizetési kötelezettsége.
2014, április 2 - 22:08
Fiam 28 éves. Nagybátyjától egy lakóház 1/4 részét örökölte 3.000.000 ft értékben. Ezt az összeget a fiatalok, elsőlakáshoz jutási programjaként, elsőlakás vásárlásra szeretné fordítan. Kell-e ebben az esetben örökösödési illetéket fizetni és milyen mértékben. Úgy hallottam, hogy az alacsony örökségi érték,és a 4.000.000 ft alatti , első lakáshoz jutási elképzelés 2%-ra mérsékli az örökösödési adó mértékét.Nem jól tudom? Segítsenek az információ adásban! Köszönöm! Tisztelettel: Ekési Sándor
2014, április 4 - 18:48
Kedves Ekési Sándor!
Mivel a fia nem egyensági rokontól örökölt lakóingatlant így örökösödési illeték kell fizetnie a 3 millió Ft után, melynek a mértéke 9%.
Első lakás vásárlás és 35 év alatti személy esetén 15M Ft-ig, 50% illeték kedvezményt kap, tehát a 4% lakásvásárlási illeték helyett, csak 2 % illetéket kell fizetnie.
Üdv
Tamás Mónika
2014, április 1 - 16:29
Tisztelt Ügyvéd úr,
Vásároltam 2006-ban egy telket, melyet most el akarok adni. Az eladási ár mindén képpen több lesz valószínűleg mint a vétel ár. A kérdésem arra vonatkozna, ha eladás után felhasználom ingatlan vásárlásra vagy lakás hiteltörlesztésére, akkor kell utána adót fizetnem? Ill. fel kell tüntetnem az adóbevallásban, de "leírható-e" ez ingatlan vásárlás címén. Mindezt természetesen adóéven belül értem.
Köszönöm a válaszát,
2014, április 1 - 19:02
Kedves csaba,
Ez ingatlan, vagy telek eladásából származó bevétel elköltése semmilyen kapcsolatban nincs azzal, hogy utána azt mire költi!
Az egy adózott jövedelem, amit költhet másik ingatlanra, befektetheti részvénybe, de akár felteheti a piros 23-asra a rouletten! :)
2014, április 8 - 09:35
Igazán köszönöm és tényleg sokra értékelem szakszerű válaszát.
2014, április 1 - 09:57
Tisztelt Szakértő!
Elhalt szüleim után örököltünk egy 4000000 Ft.-ra értékelt belterűleti ingatlant /-lakóház+melléképületek+gazdasági épület-/. Édesapám 5 éve, édesanyám 3 éve halt meg. Az ingatlant hárman, testvérek örököltök meg. Két éve meghalt az öcsém is, az Ő örökrészét két gyermeke örökölte. 2013 őszén az ingatlant eladtuk két millió Ft.-ért, fejenként 666.666 Ft.-ot kaptunk, mint örökrészt. Az ügyvédnő szerint, aki az adásvételi szerződést készítette, az örökrész nem adóköteles, de be kell vallani. Az unokahúgom már elkészítette az adóbevallást, és neki valami 13000 Ft. körűli összeget kell fizetni. Most akkor mi az eljárás? Nyugdíjas vagyok, egyéb jövedelmem nincs, kell-e adóbevallást készítenem -és majd adót fizetnem- vagy sem? Olvasgattam itt a hozzászólásokat, de nem találtam egyértelmű megoldást.
Válaszát előre is köszönöm.
2014, április 2 - 22:54
Kedves Látogató,
Egy 4 millióért "szerzett" ingatlant 2 millióért adták el!
Legjobb tudomásunk szerint ez a jövedelem nem tartozik adózási kötelezettség alá, így bevallani sem kell!
Az Öccse gyermekei kapcsolatában nem tudok nyilatkozni, ugyanis az Ő esetükben az lesz a meghatározó, hogy milyen értékű volt az elhalálozással kapcsolatos hagyatéki dokumentumokban a hagyatéki érték! Ezt kell hasonltani a 666ezreseladási árral hogy ez több (adóköteles), vagy kevesebb (adómentes) e?!?!
2014, április 3 - 07:03
Tisztelt Rácz Péter Úr!
Köszönöm a válaszát! Az ingatlant nem szereztem, hanem örököltem és azért adtuk el két millióért, mert annyi eladó ház van a kisvárosban, hogy csak értéken alúl tudtuk eladni. A ház üresen állt, előbb-utóbb tönkre ment volna. A vevő a vásárláshoz valamilyen kedvezményes banki hitelt vett fel, és a bank értékelte négymillióra.
2014, április 3 - 08:16
A "szerzés" szót idézőjelbe tettem, ugyanis valamennyi tipusú ingatlanhoz jutás (vétel, öröklés, nyerenény, ajándékozás, stb...) ingatlanszerzésnek minősül!
Az adóhivatalt az értékesítés oka, módja stb nem érdekli, csupán a tény, hogy eladják X összegért, és azt mikor, nennyiért "szerezték" érdekli!
2014, április 3 - 10:48
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Köszönöm a reagálását, ebből is látszik,mennyire járatlan vagyok a jogban.
2014, március 27 - 20:37
Tisztelt Ügyvéd úr!
Nagynénémnek van egy kb. 17milliót érő háza! Meg van terhelve egy hitellel ami jövő év végén telik le! Sajnos Ők nem tudják fizetni a hitelt ,szeretnénk átvállalni és így a nevünkre kerül az ingatlan!de ők benn lakhatnak míg élnek!! De nekünk már van a nevünkön ingatlan 2007-óta még 8 év hitellel!! ennek ellenére ha bevállaljuk mellé a másikat és az is a nevünkre kerül , a már meglévőre igényelhetünk majd félszocpolt?? Esik valami extra adó alá ha két ingatlan van a nevünkön? Vagy,...van egy 3 hónapos kislányunk! lehet az ő nevére iratni??és akkor mennyi az illeték?? Válaszát előre is köszönöm!
2014, március 27 - 14:13
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Párommal vettünk egy ingatlant 18 M Ft értékben. 50%-os tulajdonos vagyok. 35 éven aluli és még nem volt eddig lakásom.
Kérdésem az lenne, hogy ezután az ingatlan után mennyi vagyonosodási illetéket kell majd fizetnem?
2014, március 31 - 10:01
Kedves Alexandra,
Az illeték szabályozás szerint a 35 évet be nem töltött, első lakástulajdonát (vagy tulajdonrészét) megszerző magánszemély illetékkedvezményt vehet igénybe amennyiben a szerzett tulajdonrész értéke nem haladja meg a 15 M Ft-ot.
Így az Ön 9 M Ft-os ingatlanrészére eső 4%-os illeték 50%-áig kérhet kedvezményt.
Üdvözlettel:
Matulay Árpád
Laguna Ingatlanközpont
2014, március 26 - 21:02
Tisztelt Ügyvéd Úr! Nagyon szeretnék erre választ kapni: Testvéremtől örököltem 2012-ben egy lakóházat, melyet 2013-ban eladtam. Öröklési illetéket 3.000.000,- Ft után fizettem, 2.500.000,-Ft-ért adtam el. Van e adófizetési kötelezettségem. Köszönöm
2014, március 26 - 22:54
Nem lesz adófizetési kötelezettsége!
2014, március 26 - 23:19
Köszönöm!
2014, március 23 - 13:58
Tisztelt Ügyvéd Úr!
A külterületen fekvő hétvégi ház vásárlásakor hány százalék illetéket kell fizetni.
Tisztelettel:soos ilona
2014, március 24 - 23:12
Kedves Ilona!
Önnek az ingatlan vételárának a 4%-át kell megfizetnie illetékként.
Üdv.
Tamás Mónika
2014, március 18 - 20:01
Üdvözletem! Testvéremtől örököltem 2012-ben egy lakóházat, melyet 2013-ban eladtam. Öröklési illetéket 3.000.000,- Ft után fizettem, 2.500.000,-Ft-ért adtam el. Van e adófizetési kötelezettségem. Köszönöm
2014, március 16 - 19:25
Ha az ingatlanbecslő magasabb értékre becsüli, mint a vételár, akkor annak a 4%-ára lehet számítani, mint illeték, vagy az adás-vételi szerződésben lévő ár 4%-a az illeték?
Az én esetemben az 50%-os kedvezmény nem jár, mert 16M a vételár, vagy 15M-ig a 15M 4%-ának a fele a kedvezmény, tehát az illeték 300.000 + a fennmaradó 1M-nak a 4%-a= 40.000, tehát az illeték 340.000 lenne? Nagyon köszönöm a segítséget!
2014, március 14 - 09:24
Tisztelt ügyéd Ur . leirom bövebben. férjem anyukája meghalt igy örökölt a férjem s testvére. a férjem anyukájának férje lakik benne minthaszonélvező.most lesz a hagyatéki tárgyalás , a közjegyzönél.mivel a férjemnek s testvérének s a haszonélvezönek sincs pénze de a közjegyzöi dijat ki kell fizetni s ez a kérdés hogy a közjegyzöi dijat rá lehet a házra terhelni?
2014, március 13 - 14:31
Tisztelt Ügyvéd Úr.
Azután szeretnék érdeklödni hogy örökölt lakásra ráterhelhető a közjegyzői dij? az örökösök nem dudnak egyáltalán fizetni.
2014, március 14 - 01:15
Kedves Látogató,
Értem a kérdést, de közben mégsem... Nagyon hiányos... Kellene tudni a kérdése forrását!
Ha egy lakás örökölt, akkor az az örökös tulajdona! Ha az örökösnek van tartozása, akkor az a tulajdonára raterhelhető!
2014, március 9 - 13:52
Lakóházat vásároltam, átalakítottam melegkonyhás vendéglővé. Most szeretném visszaminősíteni mert ott kell laknom. Energia tanúsítványt és kéményseprői zöld papírt követel tőlem a hatóság.
Jogos ez? Cserépkályha és 2 éves cirkorendszer van..
Köszönöm válaszukat
2014, március 9 - 21:36
Kedves János,
Bem tudom sajnos megmondani, ez nem ingatlanközverítői kérdés... Ezzel együtt azt gondolom, hogy egy hatóság Nem fog olyat kérni, amelyet az adott ügylethez nem követelnek meg a jogszabályok...
2014, március 9 - 12:47
Használt lakást szeretnék vásárolni 16M forintért, első lakás, 30 éves leszek. A kérdésem az lenne, hogy mekkora illetéket kell majd fizetnem a NAV felé, illetve milyen kedvezményekre vagyok jogosult?
Előre is köszönöm válaszát!
2014, március 10 - 12:01
Kedves Kriszta,
Ingatlan vásárlásnál az illeték a vásárolt ingatlan forgalmi értékének 4%-a.
Az illeték törvény szerint 35 év alatti, első lakástulajdonos illeték kedvezményt vehet igénybe ingatlan vásárlásnál.
Az ingatlan forgalmi értéke nem haladhatja meg a 15 Millió Ft-ot! A kedvezmény az illeték 50%-a.
Üdvözlettel:
Matulay Árpád
2014, március 10 - 20:03
Ha az ingatlanbecslő magasabb értékre becsüli, mint a vételár, akkor annak a 4%-ára lehet számítani, mint illeték, vagy az adás-vételi szerződésben lévő ár 4%-a az illeték?
Az én esetemben az 50%-os kedvezmény nem jár, mert 16M a vételár, vagy 15M-ig a 15M 4%-ának a fele a kedvezmény, tehát az illeték 300.000 + a fennmaradó 1M-nak a 4%-a= 40.000, tehát az illeték 340.000 lenne? Nagyon köszönöm a segítséget!
2014, március 19 - 00:01
Kedves Kriszta,
Ne haragudjon, de nem értem ...
2014, március 6 - 18:20
2002-ben feleségem nevére vásárolt vásárolt családi ház 3011-ban vagyonmegosztás révén nevemre került.Ha eladnám 2013-ban, kell-e utána adózni?
2014, március 6 - 22:29
Kedves Dénes,
Ez attól függ, hogy a szerzési érték (vagyonmegosztásban meghatározva) magasabb, alacsonyabb érték e mint az eladási érték!!
2014, március 3 - 20:25
Szeretném kérdezni, hogy örököltek a gyerekek egy házat 2012-ben. Illetéket nem kellett fizetni, mert 15M Ft-ra vették fel. Most lehet, hogy eladjuk 8M Ft-ért. Kell adót fizetni? Ebben az esetben az illeték alapja a vételár, de mivel nem fizettünk, ekkor mi a helyzet? És az összeg jóval kevesebb is lesz. Válaszukat előre is köszönöm! Erika
2014, március 3 - 20:47
Kedves Erika,
Először is, az, hogy nem kellett illetéket fizetniük, az nem azért van mert 15millóra értékelték, hanem valószínű az örökhagyó rokoni kapcsolata volt az ok!
Ha 8 millióért adják el, azaz kevesebbért mint a szerzési érték, akkor nem lesz adófizetési kötelezettségük!
A többi kérdésben nincs jó hírem... Jogi képviselő bevonása szükséges!
Nagyon sok gondolatom, információm lenne, de mindegyik vége az ügyvédi kapcsolatfelvétel, ezért bele se kezdenék...
Fontos tudni, hogy sajnos az előleg, ha bármelyik fél visszamondja a megállapodást, akkor visszajár!
Érdemes szerintem ha el tudják másnak adni, akkor adják el, és simán adják vissza a letett előleget azzal, hogy köszönettel, de visszalépnek az adásvételtől...
2014, február 28 - 14:39
Tiszteletem
szeretnék érdeklődni szja kötelezettségem iránt:
2012ben örököltem édes apám után a hagyatéki tárgyaláson 4 millió ft ra értékelt ingatlant,amit 2013ban sikerült eladnom ugyan ennyi összegért.
Kérdésem : be kell e vallanom a szja ban illetve kell e adót fizetnem,ezen összeg után és ha igen mennyit ?
Válaszát előre is köszönöm
2014, március 2 - 17:52
Kedves László,
Nem kell bevallania, mert nem keletkezett adófizetési kötelezettsége...
2014, február 26 - 12:37
Tisztelt Rácz Péter!
2011. márciusában vásároltunk egy házat, amit lebontottunk és építettünk egy új házat. Most szeretnénk eladni. Milyen összegeket kell figyelembe vennünk az adó fizetésnél. A használatba vételi engedély dátuma befolyásol valamit? Honnan kell számolni az 5 évet?
Köszönettel!
Várom válaszát!
2014, március 8 - 06:12
Kedves Erika,
Amennyiben a bontást követően új ház épült abban az esetben a használatba vételi engedélytől számít az öt éves adózási időszak.
Az adózás szempontjából az új ház építési költségei számítanak - amelyek számlával igazolhatóak.
Üdvözlettel:
Matulay Árpád
2014, március 8 - 12:07
Köszönöm válaszát!
Még annyit szeretnék kérdezni, ha új ingatlanba fektetjük a pénzt, akkor is kell adózni?
2014, február 22 - 21:50
Lakásomat (panel)szeretném felbecsültetni hogy mennyi az értéke.Mennyit kell érte fizetni a becsüsnek.Elöre is köszönöm a válaszukat
2014, március 19 - 00:06
Kedves Novákné,
EZ értékbecslő függvénye, cca 15-20 e Ft lesz!
Megjegyzem, vannak olyan ingatlanértékesítők, akik ha megbízást kapnak az értékesítésre, akkor díjmentesen felbecsülik az értéket!
2014, február 21 - 11:39
Tisztelt Ügyvéd Úr!
2013. januárjában testvéremmel örököltünk édesanyámtól egy lakóingatlant. Ennek az ingatlannak negyed-negyed része már a tulajdonunkban volt édesapám 2005-ben történt halála óta. Ezért most szintén negyed-negyed részt örököltünk.
Az ingatlant 6,4 millió forintért adtuk el, amiből úgy tudom 3,2 millió forint után nem kell adóznunk, mivel 5 évnél régebben birtokoljuk.
Kérdésem a következő lenne.
Az ingatlanon volt még 1,4 millió jelzáloghitel, amit a rám eső örökségből fizettem ki a bank részére.
Kell-e a teljes 1,6 millió forint után adót fizetnem, vagy levonható a hitel visszafizetése és csak a 200ezer forint különbség adóköteles? Illetve érdekelne még, hogy milyen mértékű fizetési kötelezettségem van?
Tisztelettel várom válaszát!
2014, február 22 - 05:23
Tisztelt Látogató,
Mindenek előtt köszönjük a megszólítást de én és Lagunás kollégáim nem mint ügyvédek, hanem mint ingatlan értékesítő szakemberek igyekszünk segítséget nyújtani és információt adni az általános szabályozások szerint.
Az adózási szabályok szerint Önöknek csak a frissen szerzett ingatlan tulajdonrészek eladása után kell adózniuk és csak abban az esetben ha a hagyatéki eljárás során megállapított szerzési érték és az eladási ár között többlet mutatkozik!
Az viszont rossz hír, hogy a jelzálog kifizetése nem csökkenti az eladási árat, így ez nem vonható le az adóalapból! Adózás szempontjából ugyanis teljesen mindegy, hogy valaki hitelből vagy készpénzzel vásárolta-e meg az ingatlant.
Az más kérdés, hogy miért csak Ön részéből lett kifizetve a jelzálog amely amúgy magát az eladást is segítette.
Tehát a hitel nem vonható le az összegből de azt érdemes megnézni, hogy a hagyatéki eljáráskor megállapításra került értékek és az eladási ár között milyen különbség van. Csak a különbözet (többlet) után kell 16% Szja-t fizetni.
2014, február 18 - 21:48
Üdvözlöm!
Minimális összegért hozzájuthatunk egy 200 négyszögöl területű gyümölcsöshöz,nem tudjuk ,hogy ennek lebonyolításához fordulhatunk - e jegyzőhöz,vagy ügyvédet kell felkeresnünk? És milyen költségekkel fog ez járni?
Válaszát előre köszönöm!
2014, március 19 - 00:15
Kedves Nóra,
mindenképpen jogi képviselőre lesz szükség ... ügyvéd, közjegyző! Az okirat szerkesztési költsége várható, illetve némi kis illeték ..
2014, február 14 - 17:15
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm a kimerítő válaszát,de időközben szembe találtam magam egy másik problémával.Ugyanis örököltem négy hektár jó minőségű szántót is,ami kivan adva bérbe 2016-ig nevetséges árért(az egész30000ezer forintért).Közöltem
a bérlővel, az új bérleti árat,de nem reagált rá semmit.Neki az sok. Mi ilyenkor a teendő?Kértem,hogy ha kell tovább a szántó,úgy egy összegben fizesse ki a bérleti díjat.Sajnos nem tudom,hogy mit akar.Nem nyilatkozik, a bérleti díjat nem fizette ki,de továbbra is használja a földet. Tisztelettel várom a válaszát.
2014, február 13 - 12:17
Tisztelt Ügyvéd Úr! Lakás bérbeadásával kapcsolatban lenne egy kérdésem. Amennyiben a bérleti szerződésben az áll, hogy a bérleti díj és a közös költség fizetése minden hónap 10-ig esedékes, de a szerződés csak február 15-től szól, akkor a februári fél havi bérleti díj kifizetése jogilag mikor esedékes. A bérlő a kulcsot szerződéskötéskor január végén kaució ellenében megkapta, hogy betegye a cuccait, nagyrészt már be is költözött. Szóbeli megegyezésünk alapján 10-én kellett volna utalnia, de ezt mindeddig nem tette meg. Kifogásokon kívül azzal érvel, hogy ő hivatalosan még be sem költözött, tehát nem kellene 10-vel fizetnie, hanem csak a költözés után. Mennyire kell tartanom tőle, hogy nem is akar fizetni, illetve mikortól várhatom el valójában, hogy utalja a díjakat?
Hálásan köszönöm válaszát!
2014, február 14 - 02:05
Tisztelt Schnagi,
A bérlőnek a birtokba vétel napjától van fizetési kötelezettsége, de addig ő a lakásba nem is mehetne be, amennyiben ezt Ön megengedte neki de erről írásban nem állapodtak meg abban az esetben jóhiszeműen kell kérni de nem lehet kötelezni a fizetésre.
Fizetni a szerződésben foglaltak szerint kell. Remélhetőleg e téren elég részletes a szerződés és pontosan tartalmazza, hogy a bérlő az első fél havi bérleti díjat a birtokba vételkor vagy 10-ig kell fizesse.
Legkésőbb azonban a birtokba vétel napján ki kell fizesse a bérleti díj ezen részét amennyiben a szerződés szerint előre fizetésben állapodtak meg.
Amennyiben az első teljes hónapra eső bérleti díj nem érkezik meg időben akkor 15 napos, írásbeli felszólítás küldhető, melyet követően - ha nem történik a pótlás – a szerződés felmondható és a Bérlőnek ki kell költöznie.
2014, február 12 - 19:11
Kedves Péter!Segítségét kérném! Barátnőm már nyugdíjas, szülei egy éven belül meghaltak, egy házuk volt, Ő és testvére örökölték, a közjegyzői díjat kifizették, más fizetési kötelezettség nem volt eddig, a házat eladták, pénzt elfelezték, 7 millió forintért. Kérdésem a barátnőmnek kell e valamit fizetnie, pld. adót? Nagyon várom válaszát és előre is köszönöm! Teri
2014, február 14 - 02:04
Kedves Teri!
További információkra lenne szükség, hogy pontos választ tudjak adni Önnek…amennyiben az ingatlan magasabb áron lett értékesítve, mint amennyiért a közjegyzői okiratban szerepel és az öröklés , valamint az eladás között nem telt el öt év, akkor keletkezik adózási kötelezettség.
2014, február 12 - 12:49
Kedves Péter!
Zártkerti ingatlant szeretnénk vásárolni,amin van egy lakható gazdasági épület.Kérdésem lenne hogy hány százalék illetéket kell majd fizetnünk.Az zártkert vételi ára 1millió ft.Válaszát köszönöm.Kata
2014, február 12 - 17:40
Kedves Kata!
A vételár 4%-a, tehát 1millió Ft-os vételár esetén 40.000,- Ft illetéket kell megfizetnie.
2014, február 12 - 09:55
Kedves Péter.
Köszönöm szépen a válaszát!De azt elfelejtetem megkérdezni hogy a hagyatékátadó végzés időpontja 2009.május.15.számít e ha most találok vevőt a lakásra ez időpont előtt.
2014, február 12 - 11:35
Kedves Mária,
Az "ingatlanszerzés" dátuma az örökhagyó halálának napja!
A kérdés második részét nem értem!
2014, február 11 - 14:52
Azt szeretném kérdezni, 2009.ben örököltem a szüleimtől egy 47m2 panel lakást,én teljesen felújítottam,de úgy döntöttem hogy eladom,kell e nekem ez a lakás után adót fizetnem ha elkel.Előre is köszönöm a válaszát.Tisztelettel Takácsné.
2014, február 12 - 00:16
Kedves Mária,
Ha 2009-ben örökölte, akkor már nem keletkezik adófizetési kötelezettsége ha eladja a lakást!
2014, február 9 - 19:42
A párom örökölt az édesanyjától egy családi házat.
Azt szeretném tudni,hogy a hagyaték után automatikusan a nevére kerül,vagy ügyvéddel át kell íratni? Köszönöm a választ.
2014, február 10 - 12:39
Kedves Annamária,
Egy örökösödés esetén, ú.n. Hagyatéki eljárás folyamán kerül az örökös(ök) nevére az örökhagyó által hátrahagyott ingatlan...
Ezt az önkormányzat végzi...
2014, február 5 - 18:50
Kedves Péter!
Szeretném kérdezni, hogy 2009.aug.16.-án vásároltam zártkerti lakóingatlant, állandó lakcímet kaphattunk. Esetemben adózás szempontjából az 5. év vonatkozik-e,ha el szeretném adni, vagy a 15év? :( Illetve pontosan számítva pl. az 5.év aug. 17.-étől érvényes, vagy a megkezdett évtől? Köszönöm szépen előre is válaszát.
2014, február 3 - 14:49
Tisztelt Rácz Péter, ha az ingatlaneladásból nem származik adófizetési kötelezettségem (0% 5 éven túli birtoklás miatt), akkor is kell adóbevallást készíteni (más jövedelmem nincs)? Válaszát előre köszönöm.
2014, február 3 - 17:20
Kedves Tamara,
Legjobb tudásunk szerint, amennyiben nem keletkezett jövedelme, úgy ezzel kapcsolatban nem kell bevallást készítenie!
2014, február 2 - 20:27
Hirdetéseket olvasva gyakran ütközöm abba a kifejezésbe, hogy "készpénzes vevő" ; mit jelent ez? pontosabban milyen a nem készpénzes vevő, és milyen előnyökről, hátrányokról van szó ezen esetekben? nem világos számomra.
Köszönettel, Sz.É.
2014, február 3 - 17:18
Tisztelt Érdeklődő!
„készpénzes vevő” kifejezést, akkor szoktuk használni, ha egy vevőnek készpénzben és egy összegben rendelkezésére áll az ingatlan vásárlására a teljes vételár, tehát a vásárláshoz nem kell banki hitelt vagy egyéb más forrásból hitelt igénybe vennie. A banki hitelt igénybevevőknél a hitel elbírálat ideje miatt elhúzódhat a teljes vételár kifizetésének az időpontja vagy, akár meg is hiúsulhat a vásárlás, amennyiben a vásárló nem kapja meg a vásárláshoz szükséges hitel összegét.
2014, január 30 - 21:36
Tisztelt Rácz Úr!
Apukám anyukályának van egy telke amin ház állt még regebben de egy tűzben leégett. Elkezdtük újraépiteni a házat engedélyek tervrajz minden megvan rendben van de elfogyott a pénz és 2 éve csak ott van a telek. Azt szeretném kérdezni hogy most a nagymamám nekem adná a telket mindennel együtt.Milyen papirokat engedélyeket kell beszereznem kihez kell fordulnom hogy ezeke tel tudjam intézni meg mit mennyit kell rá fizetni?? várom válaszát köszönöm
2014, január 31 - 03:40
Kedves Szabolcs
Tájékoztatása tobb mint hiányos, igy en is csak találgatva tudok válaszolni...
Az épülő házra feltételezhetően nincs lakhatási engedély, igy egyelőre csupán egy telek, illetve ja nem törölték az ingatlan státuszát lakohazról amikor leégett anno - akkor mégiscsak ingatlan... Ez lenne az első amit tisztázni kellene!
Egy sima ajándékozási szerződéssel megkaphatja az ingatlant, melyen lévő építmény engedelyeit átírhatja a nevére... es máris a saját néven építi tovabb!
2014, január 27 - 17:09
Tisztelt Rácz Úr!
Az imént válaszolt nekem, még annyit szeretnék kérdezni, hogyha már befizettük a vétel után a teljes illetéket, akkor most, hogy eladás is történik vissza tudjuk igényelni? Vagy ez hogy működik?
2014, január 27 - 18:01
Persze! Igénylés, kérelem...
2014, január 27 - 16:39
Tisztelt Rácz Úr!
Azt szeretném kérdezni, hogy egy éven belül létrejött ingatlan eladás és vételenél csak a különbözetre kell illetéket fizetni? Ha a vétel időben előbb történt, mint az eladás akkor is érvényes, illetve ha egy ugyanazon ingatlan került vételre és eladásra akkor is?
Köszönöm válaszát!
2014, január 27 - 16:48
365 napon belül (+/-) lakóingatlanok esetében kötött ingatlan adásvételi szerződés eseten lehet az illetékkedvezménnyel élni, amely a különbség után fizetendő 4%!
Fontos, ha olcsóbban vesz, akkor nem lesz illetékfizetési kotelezettsége!
2014, január 27 - 16:24
Szeretném megkérdezni,hogy a testvérem halála miatt egy éve megörökölt ingatlan eladása után kell-e adózni,ha az eladási ár kisebb az örökösödési illeték kiszabásánál megállapított tulajdon értéknél .
2014, január 27 - 16:45
Kedves Látogató,
Nem, nem kell számítani adózási kötelezettségre!
2014, január 21 - 10:52
Tisztelt Rácz Úr! Érdeklődni szeretnék,hogy egy 2000-ben vásárolt, termőföld eladása után kell-e adót fizetni, abban az esetben ha én azonnal lakát vásárolok az árából!Előre is köszönöm kedves válaszát. üdv.: Szabóné
2014, január 21 - 11:21
Kedves Szabóné,
A termőföld, mint nem lakóingatlan esetében, 15 év az adómentesség időhatára! Adózni akkor kell, ha többért adja el, mint amennyiért vette, és ez független attól, hogy mire költi a bevételt!
2014, január 19 - 10:05
Tisztelettel érdeklődnék a következők után keresztszüleimtől házat örököltem öt éve ami a nevemen van feléjük tartási szerződés köt amiben azt válaltam hogy életük végéig ápolom őket keresztapám elhunyt keresztanyám othonban van gyermekük nincs a ház üresen ál romlik az álapota kérdésem eladhatom e vagy ha kiadnám cégnek akik vezetőiknek keresnek albérletet mire figyeljek oda? kereszenyám álapota kritikus szellemileg leépülve remény javulására nincs köszönettel várom válaszát tisztelettel
2014, január 22 - 02:54
Kedves Gabriella,
Az ingatlan eladhatóságát a tulajdoni lapján szereplő adatok határozzák meg!
Ha Ön a tulajdonos, és nincs haszonélvezeti jog a keresztanyja részére, akkor szabadon eladhatja, és bérbe is adhatja...
Bár megjegyzem, hogy örökölni csak elhúnyt utan lehet, kvázi ez aligha lehetett örökölt ingatlan...
2014, január 18 - 20:28
2009.novemberben vettünk 1 családi házat 21.500.000ft-ért.Most adjuk el 22.500.000.ft-ért.Kérdésem,mennyi adót vagy illetéket kell fizetni.Eladás időpontja:2014.május.Köszönettel:Varga Ilona.
2014, január 22 - 03:00
Kedves Ilona,
Mivel a vásárlástól számított 5. évben adják el, ezért már nem kell adót fizetniük!
2014, január 14 - 22:13
10 évvel ezelőtt ketten 5o-5o%-os tulajdonosként megvettük anyánk lakását. 2013-ban megvettem a másik 50 %-ot is 4.ooo.ooo ft-ért, majd felújítva az egészet októberben 9.000.000 ft-ért eladtam. Kérdésem: adót az egész után kell fizetnem, vagy az újonnan megszerzett és értékesített tulajdonrész után, azaz 9 millió, vagy 4 millió után a 16 %-ot? Köszönöm
2014, január 22 - 03:13
Kedves Katalin,
Ingatlanértékesítés után az adóköteles időszak 5 év, így a korábban megszerzett tulajdonrész után nem, csak a 2013-ban megvásárolt tulajdonrész után kell adót fizetnie, idei értékesítés esetén a vételár és a tulajdonrészre eső!!! eladási ár közötti többlet (jövedelem) 100%-ának a 16% lesz az Szja összege.
2014, január 13 - 19:15
Tisztelt Rácz Úr!
Szeretném a segítségét kérni az alábbi problémára:
2009. októberében örököltünk a férjemmel fele-fele arányban ingatlant. A hagyatéki eljárás 2010.év elején zárult és év végén került az ingatlannyilvántartásban a nevünkre. A tulajdoni lapon kivett lakóház, udvar, gazd.épület és vendéglő megnevezés szerepel. Az illetéket két felé bontották, a vendéglő miatt.Ennek alapján számolták ki az illetéket, melyet annak rendje, módja szerint ki is fizettünk. Csaknem 2 évig üresen állt a vendéglő(nem tudtuk bérbe adni)2013 októberében kérvényeztük az Önkormányzatnál az átmínősítést, melyet illeték ellenében végrehajtottak. Megkaptuk a határozatot, mely szerint tárolónak át lett minősítve.Az ingatlan nyilvántartásban még nem lett átvezetve.
Most 2014-ben talán sikerül eladni a fent említett ingatlant. Szeretném megkérdezni, hogy hogyan kell ezután adóznunk. Tudom, hogy nem lakóingatlannál 15 év az elévülés, de mivel mi átminősítettük, nem tudjuk, hogy mit kell tennünk.Azt sem tudjuk, hogy mikortól számít az 5 év. Akkortól amikortól bejegyezték az ingatlant?
Vagy az örökbe hagyó halála napjától? Megtisztelő válaszát megköszönve: Fachs Ágnes
2014, január 22 - 03:12
Kedves Ágnes,
Adózás szempontjából a szerzés ideje az öröklés megnyílta, tehát az elhalálozás napja és a szerzési érték pedig hagyatéki eljárás során megállapított összeg. A lakóingatlan részekre tehát 2014-es értékesítés esetén már adómentes lesz. A tárolóra, mint nem lakóingatlanra – függetlenül attól, hogy mikor minősíttették át – a jelen állapot szerint 15 év lesz az adóköteles időszak.
2014, január 22 - 09:05
Tisztelt Rácz Péter Úr!
Nagyon szépen köszönöm válaszát.
Üdvözlettel Fachs Ágnes
2014, január 11 - 23:02
2013-ban örököltem egy fél lakást 3 mill ft. értékben elhunyt testvérem után. A másik felét hugom örökölte. A hagyatéki eljárás után illetéket fizettünk és nevünkre került . Az elhunytat hugom gondozta , most beköltözött a lakásba és szeretné teljesen nevére íratni .Költségeinket hogyan minimalizálhatjuk ? Lehet-e a hagyatéki eljárást módosítani , hogy én lemondanék a részemről .Ha ez nem jó ,akkor eladás ,vagy ajándékozás a célszerű .Csökkenthető -e a gondozásmiatt azár ?
Köszönöm előre is válaszukat : Simon István.
2014, január 13 - 17:21
Kedves Simon István,
Weboldalunkon keresztül küldött megkeresésére az alábbiakban tudok válaszolni:
Mivel maga tulajdonszerzés 2013-ban megtörtént és a hagyatéki eljárás lezárult azt utólag nem érdemes bírósági úton megtámadni – gondolom testvérekként ezt nem is szeretnék! Így a jelenleg Ön és a testvére 50-50%-ban tulajdonosai az ingatlannak. Tulajdonjog átruházása oldalági rokonok között ajándékozással vagy vásárlással történhet.
Nem egyenes ági rokonok között történő ajándékozás esetén történt lakástulajdon szerzése után 9% az illetékmértéke.
Ezzel szemben visszterhes átruházás (adásvétel) esetén 4% illetéket kell fizetni. Maga a gondozás ténye független a fentiektől viszont amennyiben van egyenes ági rokonsági „út” Önök között (élő, közös szülők) akkor Ön oda ajándékozza a szülőnek aki tovább ajándékozza a testvérnek, így illetékmentes lenne a tulajdon átruházása.
Kézenfekvő megoldásnak tűnik azonban a részletek nem ismerete okán mindenképpen tájékozódjon jogi képviselőnél aki a részletek ismeretében pontosabb képet tud festeni.
2014, január 10 - 16:05
Tisztelt Rácz Úr!
Segítségét szeretném kérni.
2013-ban 2 db nem új építésű lakást vásároltam, és 2013-ban el is adtam azokat.Ismerőseim azt mondják, hogy a két lakás után áfát kellett volna fizetnem, mert láncértékesítésnek számít.
Kérdésem, kell-e fizetnem áfát az értékesített lakások után, illetve mikor kell magánszemélynek áfát fizetni lakásértékesítés után abban az esetben, ha nem új építésű az ingatlan.Másik kérdésem , magánszemélynek mi számít láncértékesítésnek.
Válaszát nagyon köszönöm!
2014, január 15 - 16:08
Kedves Zita,
Kérdésére válaszolva azt tudom mondani, hogy amennyiben Ön magánszemély és használt lakásokat értékesít láncban, tehát a lakások két évnél idősebb használatba vételi engedéllyel rendelkeznek abban az esetben nem kell Áfát fizetni az eladások után akkor sem ha két év alatt négy lakást is elad.
Az ügyleteket az aktuális adózási és illeték szabályok szerint kell végrehajtani.
2014, január 9 - 15:50
Tisztelt Rácz úr!
Segítségét szeretném kérni.
Röviden a történet:
2003-ban szüleim vásároltak egy házat.
Mi 2008-ban ugyanarra a telekre építkeztünk, hitelből. A bank akkori tanácsa alapján ajándékozási szerződést kötöttünk szüleimmel megkaptuk a telek egy részét. Erre építettünk házat 2008-ban. 2009.02.16-án jelentkeztünk be a címre. (ekkor állították ki a lakcímkártyánkat) a használatba vételi engedélyt 2009.06.10-én kaptuk meg. A bankkal a hitelszerződést 2008.09. hóban kötöttük meg. Most eladnánk egybe a két házat ami gyakorlatilag egy. Gyakorlatilag a tervrajzon bővítésként szerepel az új ház...
Kérdésem, kell-e adót fizetnünk ezek után? Mi úgy gondoljuk, hogy nem. Kérem erősítsen meg :)
Nagyon köszönöm!
2014, január 6 - 14:53
Tisztelt Rácz Úr !
Párommal - aki hivatalosan nem feleségem - 26 M Ft körüli családi házat készülünk vásárolni . Illeték fizetési szempontból jobban járunk -e ha közös - kiskorú - gyermekünk nevére vesszük , vagy ugyanaz a helyzet mintha saját nevünkre vásárolnánk ? Köszönöm !
2014, január 7 - 02:30
Tisztelt Látogatónk,
Ha nem adtak el az elmúlt 365 napban ingatlant, akkor jobban járnak ha saját nevükre veszik, és nem is illeték szempontból, hanem ha kiskorú gyermekük nevére veszik, akkor ha 18 éves koráig el akarják adni, akkor a GyámHivatal engedélye és felügyelete kell majd hozzá...
2014, január 5 - 18:51
Tisztelt Rácz úr!
2001-ben testvéreimmel örökültünk egy telket (ami zárt kert,gyümölcsös). Szeretnénk eladni. Kérdésem: hogy eladás után milyen kötelezettségeink lesznek (adó,illeték)?
Köszönöm megtisztelő válaszát: Ágnes
2014, január 7 - 02:42
kedves Látogatónk,
Az eladás után csak adófizetési kötelezettségük keletkezhet!
Ha többért adják el mint a hagyatéki érték, akkor a többlet 2%-ának a 16% lesz a várható adó
2014, január 7 - 19:18
Kedves Péter!
Nagyon szépen köszönöm az információt!
Üdvözlettel: Ágnes
2013, december 17 - 16:33
Tisztelt Rácz Úr!
Lányom 2002-ben vásárolt lakását szeretné eladni.
Mivel tartósan, talán véglegesen külföldön fog élni, így nem akar új ingatlant vásárolni Magyarországon.
Kérdésem: milyen kötelezettségei lesznek az ingatlan értékesítése után? Kötelező újból ingatlant vásárolnia? Vagy az eladási ár hány %-át kell ingatlanba fektetnie? Milyen adó terheli, ha egyáltalán nem vásárol?
Köszönöm megtisztelő válaszát: Mária
2013, december 17 - 18:34
Kedves Mária,
Mivel régebb óta birtokolja az ingatlant mint 5 év, ezért ha eladja, nem keletkezik adófizetési kötelezettsége!
A többi kérdésére a válasz: nincs, nem és nem … semmilyen kötelme nincs, azt csinál a pénzzel amit szeretne!
2013, december 17 - 22:07
Köszönöm a gyors válaszát!
Üdvözlettel: Mária
2013, december 12 - 10:28
Tisztelt Rácz Úr!
Kérdésem a következő: használt lakást vettünk 9 éve félszocpol. + hitellel, majd később az időközben megszületett gyermekünk után is igényeltük a rá eső félszocpol részt, amivel a hitelünk csökkent. Ha most visszafizetjük a hitelünket és másik ingatlanba költözünk, ahová a félszocpolt is "vinnénk", eladhatjuk-e ezt az ingatlant az eredeti vételárnál alacsonyabb összegért? Illetve vehetünk-e kevesebb összegért lakást, mint az eredeti vételár volt.( a méret kb. megegyezik)
Köszönöm válaszát: Zsuzsanna
2013, december 12 - 19:52
„Kedves Zsuzsanna,
Köszönettel vettük, hogy megkeresett minket a kérdésével azonban az a ritka eset áll fenn, hogy ebben csak részleges tájékoztatást tudunk Önnek nyújtani mivel az Ön által leírtak alapján ez nem adózási és nem illetékezési kérdés, amely két téma szorosan kapcsolódik a munkánkhoz.
Annyi bizonyos, hogy mivel a lakást több mint 5 éve vásárolták, így az eladás után személyi jövedelemadó (Szja) kötelezettségünk nincsen. Az új ingatlan vásárlásakor ingatlan átruházási illetéket kell majd fizetniük.
Mivel a szocpol összege nem az ingatlan értékétől függ ezért nem befolyásolja azt, hogy milyen összegért vásárolnak lakást amennyiben a szocpol támogatásra Önök jogosultak – ebben a szocpolt „kiutaló” intézmény segítségét kell kérni.
Sajnálom, hogy ebben a speciális témában csak ilyen csekély mértékben tudtam segíteni Önnek, remélem, hogy kiindulási alapnak elfogadja. „
2013, december 4 - 11:05
Tisztelt Rácz Péter ÚR!Tanácsát szeretném kérni a következőkben,hogy mi a teendőm:az 1996-ban vett lakásomat 2012 agusztusában eladtam,köteles vagyok adót fizetni???A napokban kaptam egy határozatot a helyi önkormányzattól/IX.ker/mely szerint a 2012év helyi adómentességet élveztem,a 2011 évi adóbevallásom során,akkor még nem tudtam,hogy el kell 2012-ben a lakásom mielött a bank teszi rá a kezét,mivel devizahiteles voltam.Az tiszta számomra ,hogy az új tulaj köteles fizetni az év hátralévő 4 hónapjára,mert nem otthonként használja az ingatlant.Várom tanácsát,hogy mi a teendőm.Nagyon szépen köszönöm:Szilágyi József
2013, december 5 - 22:57
Kedves József,
A helyi önkormanyzati adózásokkal kapcsolatban nem tudok tanácsokat adni... Az viszont tény, hogy tovább volt a birtokában a lakás mint 5 év, igy az eladás után SZJA-t nem kell fizetnie!
2013, december 6 - 08:25
Kedves Rácz Péter Úr!
Nagyon szépen köszönöm válaszát!!!A nagyobbik kő "lesestt" a szivemről,hogy nem kell az eladás után adót fizetnem.A másik ügyben különösebb gond nem lehet mivel a helyi rendelet 2012.01.01-től hatályos,és az eladás napjáig azaz 8 hónapra jogosult voltam az adómentességre,utánna az új tulajdonos köteles fizetni az év hátralévő 4hónapjára eső adórészt,ugyanis a 2012-es adóévről van szó.,és a 15 napon belül lehet kérnem nem fellebezést hanem határozatmódosítást kérni,így kára nem keletkezik az önkormányzatnak.Azt viszont furcsának tartom,hogy Földhivatal nem egyeztet a kerületekkel a tulajdonosváltásokról,arról nem volt fogalmam hogy nekem kellet volna az eladást bejelenteni????Mert az nagyon jól tudom hogy a törvény nem ismerete nem mentesít a felelősség alól.Mindenesetre remélem hogy nem kell büntetést fizetnem !Ezek után már fel merem hívni az ügyintézöt.Nagyon szépen köszönöm a segítséget!Üdvözlettel:Szilágyi József
2013, november 23 - 09:08
Tisztelt Rácz Péter,
lakás eladással kapcsolatos kérdésem lenne, ha ideje engedi, és tud válaszolni (tanácsot adni), azt nagyon megköszönném.
2013 márciusában vásárolt a családunk egy lakást 9 M ft körüli értékben. A lakás teljesen fel lett újítva, 6 M forint körüli értékben.
A tulajdonosok jelenleg a szüleim 50-50%-ban. Az ingatlant családi okok miatt sajnos el kell adnunk, az eladási ár pedig jelenleg, szakértő szerint, 18 M forint körülre tehető, gépekkel és mobil bútorokkal együtt, ahogyan azt mindezekkel értékesíteni is szeretnénk. A felújítás során, sajnos, nem kaptunk számlákat, így a NAV felé nem tudjuk igazolni a felújítás összegét. Az SZJA ezek szerint, ha jól értem, a 9 M és 18 M ft közötti különbség 16%-a kell, legyen. Ezt azonban, ebben a formában, nagyon soknak érezzük. A kérdésem az lenne, hogy tud-e olyan lehetőséget, ami segíthet ennek mérséklésében?
A tudásom nagyon hiányos, az alábbiakról olvastam:
1. segíthet valamit, ha 2014-ben adjuk el az ingatlant, nem a vásárlás évében?
2. kérhetnek-e szüleim méltányossági alapon adókedvezményt vagy annak elengedését? Mindketten rokkant nyugdíjasok, nem tudom, ez számít-e. (Milyen esetekben lehet méltányosságot kérvényezni?)
3. esetleg, ha a lakás tulajdonjoga hozzám kerülne, van-e olyan eset, amikor a lakás a későbbi (közeljövőbeni) eladása után adómentességet élvezek, vagy csökken az adó mértéke? Gondolok itt a szüleim részéről történő ajándékozásra, vagy egyéb szóba jöhető formákra.
4. Bármi egyéb...
Nagyon megköszönöm, ha tud bármilyen tanácsot adni, és természetesen bármilyen egyéb eshetőségre is nyitott vagyok.
Köszönettel:
Balogh Tamás
2013, november 24 - 11:33
Kedves Tamás,
Elég sok, és összetett a kérdése... Sajnos (szerintem) nem túl sok lehetőségük van...
1., nem lesz jelentősége ha jövőre (2014) adjak el
2., nem tudok ilyen kérdésben méltányossági adómentességről! A bevétel után adózni kell! Nincs mese!
3. Ha ajándékba kapja, akkor is meg kell határozni egy értéket, ami lehet 18 millió, de akkor azzal is számolni kell, hogy a szüleinél kerül előtérbe az adózási kozelezettseg!
Sajnos a magyar adóhatóság sem támogatja a számla nélküli nem hivatalos munkát!
Mondhatja azt, hogy családi erőből újították fel, amit be is számolhatnak, de ekkor minimum az anyagról kell a számla, illetve hitelt érdemlően kell igazolni az ertéknövekedési állapotot előtte. - utána! Dátumozozott fotók, hiteles érték becslés, stb... Ebben az esetben van olyan, hogy rezsiátalány a felújítási munkára... de ez nagyon nem játék! Hiba lenne azt gondolni, hogy a NAV szakemberei felületesek, és hozzá nem értők - ha érti mire gondolok...
2013, november 17 - 20:43
T.Ügyvéd Úr!
1977-ben vásároltam egy lakást kb 400000.- Most eladom 10000000.-.Kérdésem kell-e vmi adót szja áfa stb. ill.illetéket fizetnem az eladás után
Köszönettel Bakos Kata
2013, november 18 - 16:21
Kedves Kata,
nem lesz adóköteles bevétele eladás után
Kérem olvassa el vonatkozó http://www.lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013 cikkünket!
2013, november 11 - 23:35
Tisztelt Rácz Péter!
Ez én esetem nagyon bonyolult.
A férjemnek van egy idős kereszt anyukája,évekkel ezzelőtt vásárolt (15 év) egy társaslakást,amit most eladni szándékozik 10 millió Ft-ért,ebből az összegből szeretne vásárolni egy nyaralót,ami csak az én nevemen szerepelne,vagy haszonélvező lenne!
Kinek mennyit kell fizetni?
Milyen mértékű ennek az adó, ill. az illetékfizetési vonzata ,vagyonszerzési illeték,?
Vagy ajándékozás címén jobban járok?
Válaszát, és segítségét előre is köszönöm!
További szép napot!
Üdvözlettel: Tímea
2013, november 24 - 11:43
Kedves Timea,
Először is, különbséget kell tenni a mikor kell adózni es mikor illetéket fizetni? Erről van egy jó cikkünk, érdemes lenne elolvasni!
http://www.lagunaingatlan.hu/miirtuk/mikor-kell-adozni-es-mikor-illeteke...
Ha eladják a lakást, akkor nem lesz adóköteles jövedelmük, mert régebben vette mint 5 év!
A vásárlás esetében lehet illeték fizetési kötelezettsége ...
Ha nyaralót vesznek akkor a teljes vételár után 4% az illeték!
2013, november 10 - 14:31
Kedves Látogatók!!!!
Fontos momentum, hogy ezen a fórumon segíteni szeretnénk Önöknek, legjobb tudásunk szerint, teljesen díjmentesen, ellenszolgáltatás nélkül, szakmai szeretetünk, hivatásunk képviseletében... Tisztelettel, segítőkészen válaszolunk, így talán nem túl nagy kérés a viszont-tiszteletteljes kommunikáció...
Kérem szépen, ne legyen elvárás, és olyan természetes az itteni tevékenységünk, hisz mi nem egy állami hivatal vagyunk, csupán segíteni szeretnénk humánus alapon olyan kérdésekben, amelyek mindegyike egyértelműen megjelentek, és fellelhetőek a törvényekben, közlönyökben... és az interneten is!
Köszönettel...
2013, november 10 - 10:19
Tisztelt Rácz Úr!
2006 februárjában kaptuk meg a lakhatási engedélyt az építkezést követően, melyhez felvettünk 2.4MFt szocpolt és 10MFt hitelt. A hitelt azóta előtörlesztettük. Most szeretnénk egy másik ingatlant vásárolni. Szeretném megkérdezni a következőket:
1. Új ingatlan megszerzésével (ha az eredetit nem adjuk el) életbelép-e a szocpol visszafizetési kötelezettségünk?
2. Mi/Ki határozza meg a visszafizetéskor érvényes kamatot?
Köszönettel,
Ildikó
2013, november 10 - 14:19
Kedves Ildikó,
Mi alapvetően ingatlan értékesítők vagyunk, első sorban értékesítéssel kapcsolatos kérdésekre tudunk válaszolni!
Ebbe beletartozik az alapvető adózási es illetékfizetési kérdések is, viszont első sorban az adásvételi tudnivalók!
Az Ön kérdése, lényegesen speciálisabb, ráadásul alapvetően meghatározó információk is hiányoznak belőle!
Kérem, keresse fel jogi képviselőjét, adótanácsadóját, hogy teljeskörűen tájékoztatást kaphasson!
Amennyiben nincs megfelelő szakember az ismeretségi körében, cégünk jogásza készséggel áll rendelkezésére!
2013, november 9 - 16:15
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az éves adózásnál be kell-e jelenteni újra az eladást, vagy elég amit az ügyvéd intéz:Felek meghatalmazzák XY ügyvédet
jelen szerződés elkészítésével, ellenjegyzésével, az iratok Földhivatalhoz történő benyújtásával, továbbá a NAV-hoz benyújtandó 13B400 Adatlap
aláírásával és felek képviseletének ellátásával a NAV és az illetékes földhivatal előtt.
Lesz-e még valami kötelezettségünk?
Várom ismét válaszát: Kiss Zita
2013, november 9 - 17:16
Kedves Zita,
Nem ismerem az ügyvédjüket, a tárgyévi, jövő májusban történő adóbevallásának benyújtását meg csinálja e önök helyett?!? ...de az ingatlan értékesítést mindenképpen szerepeltetni kell az éves SZJA-ban, akar adózandó, akár nem!
2013, november 9 - 13:18
Tisztelt Ügyvéd Úr!
1987-ben vettünk egy lakóingatlant. Most el szeretnénk adni. Az ingatlan tulajdonosa(a hugom) a nyáron elhunyt. Várjuk a hagyatéki eljárást.A fia az egyetlen egyenesági örökös. Ő is az eladáson van. Neki lesz-e adózási kötelezettsége miután az ingatlan a nevére kerül?
Vátom sürgős válaszát, tisztelettel: K Z
2013, november 9 - 13:46
Kedves Zita,
A hagyatéki eljárás után, hogy a nevére kerül, nem lesz fizetendő adója, illetéke!
Amilyen érték a hagyatéki eljárásban szerepel majd, az lesz a "szerzési érték!
Ha annál többért adják el, akkor annak a 16%-a lesz adófizetési kötelezettsége
2013, november 1 - 10:05
Tisztelt Ügyvéd úr!
Segítségét szeretném kérni. Több mint 5 éve építkeztünk, mivel azóta külföldön élünk felmerült bennünk a gondolat, hogy eladnánk otthon a házat, de megriaszt minket a gondolat, hogy ha nem ingatlanba fektetjük a pénzt akkor magas adót kell befizetnünk az eladási árból maradt összegből. Legyen kedves megírni mekkora százalék terhelhet minket. A ház fele-fele arányban van a nevünkön. AZ eladási ár 24 millió lenne amiből 10 milliót a banknak be kellene fizetnünk 2,4 millió szocpolt pedig vissza kellene fizetnünk. Köszönöm segítségét! Judit
2013, november 2 - 11:51
Javaslom a http://www.lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013 cikkünk elolvasását!
2013, november 2 - 11:49
Kedves Judit,
Bár nem világos, hogy mit is takar pontosan, hogy 5 éve építkeztek, de tudni érdemes, hogy ha 5 éve van lakhatási engedélyük az adott lakóingatlanná, akkor értékesítés esetén nem keletkezik adófizetési közelezettséfük!
Fontos tudni, hogy eladás esetén adózási szempontból nincs jelentősége mire költik a vételárat, hitel törlesztésre, szoc.pol. vissza, vagy esetleg Monte Carloban a pirosra teszik fel!
2013, november 2 - 12:05
Kedves Péter!
Tehát ha jól értem, ha több mint 5 éve van lakhatásunk és eladjuk a házat akkor a hitel vissza fizetés a szocpol vissza fizetés után maradt összeg adó mentes semmi féle más járulék nem terheli??? Esetleg illeték??? Köszönöm az előző kérdésemre a gyors választ!
2013, november 2 - 14:33
Nem ismerem az ingatlanuk teljes jogi hátterét, de ahogy írta, és ahogy a javasolt cikkben is leírtuk, 5 éves tulajdonlás utáni értékesítést követően az ingatlan eladásból származó jövedelem adómentes!
Illetékfizetési kötelezettsége csak vásárlás után keletkezik! Lsd: http://www.lagunaingatlan.hu/miirtuk/mikor-kell-adozni-es-mikor-illeteke...
2013, november 4 - 20:20
Nagyon szépen köszönöm igazán megkönnyebbültem a választól. :-) További sikeres életet! tisztelettel: Tomola Judit
2013, október 28 - 21:35
2009-ben "főépület+telek+melléképület" ingatlant örököltünk hárman,amelyre vevő jelentkezett. 2013 november elején adás-vételi szerződés megkötésére kerülne sor. A vevő november hónaptól a vételárát havi törlesztéssel fizetné meg, a vételár teljes összege 2014. februárban kerül kifizetésre. Ebben az esetben hogyan alakul az adózási kötelezettségünk?
2013, október 28 - 22:04
Az adásvételi szerződés megkötésének dátuma a mérvadó! E szerint a hagyatéki érték és az eladási ártöbblet (ha több az eladási) 30% után kell 16% adót fizetni!
2013, október 28 - 22:02
Pontosítanám a kérdést. Korábbi kérdéseket olvasva úgy gondolom a "vásárlás" évének a hagyatéki végzés dátuma számít. SZJA szempontból mi számit az eladás évének?
Az adásvételi szerződés kelte? A birtokbadás időpontja? Az utolsó részlet megfizetésének időpontja? A földhivatali bejegyzés időpontja? Vagy esetleg a 2013-ban előleg és részletek után másként kell számítani mint a 2014-ben kapott részlet(ek) után? Utóbbi esetben ugyanazt az ingatlant a 2013.-as SZJA bevallásban és a 2014-esben is fel kell tüntetni?
2013, október 28 - 22:08
Szerzési dátumnak a hagyatéki végzés, eladási dátum az aláírás időpontja számít, es ebből indul ki az adózást is!
Mikor adták birtokba, vagy mikor fizették ki (ha kifizették egyáltalán), adózási szempontból nincs jelentősége!
2013, október 24 - 08:57
Tisztelt Uram!
2007-ben vásárolt lakásomat 16 millióréet eladtam (csak az én nevemen volt) és a férjemmel szeretnénk venni egy 15 milliós házat 1/2-1/2 arányban. Kell valamelyikünknek adót vagy illetéket fizetni? Illetve, ha a férjem lakását (csak az Ő nevén van) eladjuk egy éven belül, akkor miben változik a helyzet?
Üdvözlettel
SzMGY
2013, október 24 - 16:49
Kedves SzMGy,
Illetéket mindkettőjüknrk fizetni kell, mert az tartozik a vásárláshoz!
Adózni önnek semmiképp nem kell mert régebben vette mint 5év
A párja esetében nem tudok nyilatkozni, arról nem irt számokat!
2013, október 18 - 11:33
Tisztelt Szakértő!
A kiskorú lányom számára kivánok lakást vásárolni. Kell-e neki, s milyen mértékű illetéket fizetni?
Köszönettel: KTI
2013, október 22 - 09:10
Tisztelt KTI
Fiatalok esetében a hatályos jogszabályok szerint kedvezményes a lakásszerzési illeték. A 35 év alattiak lakásszerzési kedvezménye esetében a 35 éven aluli fiataloknak első lakásszerzésük után az egyébként fizetendő illetéknek csak a felét kell megfizetniük, amennyiben az egész lakástulajdon forgalmi értéke nem haladja a 15 millió Ft-ot.
2013, október 22 - 10:14
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm válaszát!
Üdvözlettel: KTI
2013, október 17 - 11:18
Kérem szépen szives segitségüket.
2003-ban vásároltunk egy lakást,garázzsal
A lányom nevére 1/1 de a haszonévezet rajta volt
akkor voltunk 53 és 57 éves szülők.
Most 2013-szeptember hónapban eladtuk 34m a lakás és 2 m a garázs.Még azon a héten vásároltunk hasonlo lakást 34 m a lakás és 2,5m a garázs,szintén 1/1 tulajdonos a lányom,de a haszonélvezet most csak a lakásre lett kérve a papa nevére aki 67 éves.Jövedelmunk nem volt,mivel még 500 e Ft-al többért vettünk.
Milyen ktg várható még Ön szerint? A mienket ingatlanos adta el,és ingatlan irodástól vettük a mostanit is.
Köszönöm a választ Kati
2013, október 17 - 15:15
Kedves Kati,
Nem látok különösebb fizetési kötelezettséget...
Bár nem írta a részleteket, hogy miként volt megosztva a vételár a lakó, és nem lakó (garázs) rész között, azt gondolom, hogy a garázs után kell majd illetéket fizetni, másban nem találtam fizetendőt ...
2013, október 17 - 15:50
Köszönöm a kedves megnyugtató választ,de Illeték hivatalnak
biztosan jó sokat kell fizetni?
Amit most vettünk a lakás 34m Ft a lakás 2m500 e Ft volt.
A garázs után mi a kötelező fizetni való? a diff? amit
eladtunk a garázs 2m Ft volt, a vételnél 2m500 e Ft volt a
vétel ár.
Bocsánat a zavarásért.Üdv Kati
2013, október 22 - 09:12
A garázs teljes vásárlási összege után 4% a fizetendő szerzési illeték, tekintettel a nem lakóingatlan mivoltára, nem részesülhet illetékkedvezményben
2013, október 13 - 10:34
Üdvölöm,szeretném véleményét kérni,2003-ban vásároltam a lakást most eladtam.Vásároltam egy hasonlót,hasznom nem keletkezett eladás vétel között diff 500 e Ft-tőbbért vettem.Lakás 34 m garázs 2.5 m Ft.Haszonélvezet egy 67 éves szülő csak a lakásra.Milyen fizetési költségekre számithatok.Köszönöm ha válaszol Kati
2013, október 13 - 10:50
Kedves Kati,
Sajnos ez igy kevés Info... Részletesebben kellene tudni az adatokat az eladott, es vett lakással kapcsolatban.. Ahogy látom több összetevős dolog ez az Ön esetében....
Eladott: egyedül volt e tulaj, mennyi vt az ea, ár, és mikor adta el, volt e haszonélvező, mennyi idős volt?
Vett: mikor, mennyiért, ehhez van e a garázs, mennyiért, ebben van e a haszonélvező?
2013, október 9 - 13:54
Kedves Racz Peter!
Koszonom a gyors valaszat,minden fontosat leirtam.A kirott illetek igy jott ki5,2 milliora:
4 mill. 2% - 80 000
1.2 mill 4% - 48 000
Nem ertem a kb. 400 000 illeteket, az eladas utan adoznom kell v. keverem a dolgokat?
Elnezest,ha igen,El tudna magyarazni?
nagyon koszonom,Zsuzsa
2013, október 9 - 14:03
Ah! Igen! Így már értem ... ezzel a legegyszerűbb esettel nem is számoltam ... azt hittem eladott valami mást is!
Ebben az esetben viszont sztorno a 400ezres észrevételem ...
2013, október 9 - 18:32
koszonom valaszat,
udv. Zsuzsa
2013, október 9 - 12:34
Tisztelt Racz Peter!
2012.11.20.-an vasaroltam ingatlant 5200000 forintert, a kirot illeteket befizettem/128000ft./
Iden,2013.05.29.en eladtam egy ingatlant 15 000 000 forintert,
Kerdesem,hogy a befizetett illeteket visszaigenyelhetem? vagy nem?
koszonettel, Zsuzsa
2013, október 9 - 13:25
Kedves Zsuzsanna, Valahogy sehogyse jön ki nekem a kirótt illeték az 5,2 milliós ingatlanra miért 128e Ft... Valamilyen fontos részletet nem tetszett leírni ... Ettől függetlenül sem tudja visszaigényelni az illetéket ha eladott egy 15 milliós ingatlant, a vásárláshoz tartozik az illetékfizetési kötelezettség!
2013, október 9 - 06:59
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ingatlan értékesítéssel kapcsolatban van kérdésem. 2003-ban eladtuk a férjemmel a tulajdonunkban álló ingatlant, melyet a vevő, mivel árva, lakhatási támogatásból fizetett a gyámügyön keresztül. Az ingatlan árából másik házat vettük, melyet azóta is használunk, akkor az illetéket megfizettük. Most kiderült, hogy az ügy nem futott végig, mert a vevő nem foglalkozott vele, és az ingatlan még mindig a mi nevünkön van. Most szeretné eladni, és azt kéri, hogy csináljunk egy másik adásvételi szerződést, de azt már az új vevővel és ő csak úgy lenne benne feltüntetve, hogy a vevő neki fizetett, hozzáteszem a lap alján alig látszódva, a nevén kívül semmi adat róla stb. Most így probléma van a dologgal, mert mi nem akarunk ebbe belemenni, mert hogyan tudok egy házat úgymond kétszer eladni?! Az ügyvéd aki akkor csinálta a szerződést, azt mondja hogy ez így jó, nekünk ebbből kárunk nem származik, stb. teljesen a vevő pártján van, és most mi vagyunk a "rosszak", mert nem akarunk ebbe belemenni. Azt mondja, hogy az eredeti szerződés alapján ezt már nem lehet átiratni... Ezt nem tudom elhinni, hogy az adásvételi szerződés érvényét veszti?! Én nem akarom mégegyszer eladni a házat, csak azt szeretném ha végre lekerülne a nevünkről! Hogyan lehet ezt végigvinni?
2013, október 9 - 14:17
Kedves Látogató,
Sajnos ez az ingatlanjog magasiskolája, és ebben sok sok egyéb infora is szükség lenne, hogy állást tudjak foglalni - mivel változtak a jogszabályok, és feltételek is azóta...
Mindenképpen javaslom, hogy egy saját képviseletű, ingatlanos szak-jogász segítségét kérjék!
nem vészes az ügy, de pontosan, az aktuális szabályok szerint kell eljárni!
2013, október 10 - 06:00
Köszönöm a válaszát!
2013, október 8 - 16:47
Tisztelt Rácz Úr!
Ingatlan értékesítéssel kapcsolatosan, SZJA fizetési kötelezettség.
Édesapánk 2008 ban hunyt el, két gyereke örökölte az apai részt 1/4-1/4, édesanyánk a 2/4 arányban , 2012-ben édesanyánk nekünk ajándékozta 1/4- 1/4 részt. ( meg volt sajnos az oka)
2013 évben ha értékesítjük a lakást akkor az apai rész után kell e SZJA fizetni ( 30 % ) illetve a 100 % SZJA az anyai rész után a Törvényt jól értelmezzük.
Köszönöm: Fazekasné
2013, október 8 - 18:37
Kedves Látogatónk,
1., szükséges lenne pontosan tudni a 2008-as örökléssel kapcsolatos hagyatéki végzés dátumát és értékét! Ez a szerzési időpont és érték az ingatlan 50%ára!
Ennek birtokában, és az eladási időpont és érték tudtával lehet kiszámolni, hogy erre a részre mennyi lesz az adózási kozelezettsége!
2. Az ajándékozott részre (50%) ha az idén adják el, akkor az eladási ár (50%-a) 16%-a lesz az SZJA, ha jovora adják el, akkor a 90%-ának a 16%-a...
2013, október 8 - 18:56
Tisztelt Rácz Úr!
A Hagyatéki végzés 2009. 01.20. Hagyatéki vagyon 1/2 része akkor 3 millió Ft.
Az ajándékozás 2012. 07.09. annak 2/4 forgalmi értéke 3.85millió Ft.
2013. évben 6 millió Ft adnánk el az ingatlan.
A 2013. évben az SZJA alapja ami után 16% kell befizetnünk.
Köszönöm: Fazekasné
2013, október 8 - 19:27
A fenti adatok tükrében...
1., öröklés utáni részre nem lesz adófizetési kötelezettség
2., az ajándékozott részre elvileg szinten nem lesz, viszont ezt meg kell néznem, mert úgy rémlik, mintha ilyen esetben a szerzési érték nem egyenértékű a forgalmi értékkel...
Ha ezen utóbbi eset all fenn, akkor az eladási ár 50%-a után kell 16% SZJA-t fizetni!
Erre a részre fizettek illetéket?!?
2013, október 8 - 19:45
Tisztelt Rácz Úr!
Az ajándékozási rész után nem fizettünk illetéket csak a földhivatali ktg, volt ami nem jelentős ktg volt illetve ügyvédi díj .
Még azt nem értem ha mégis csak 2014 évben adnánk el akkor a vételár 50 % a ennek a 90 % után a 16 % SZJA.
Nagyon köszönöm az eddigi fáradozását.
Szép estét
Fazekasné
2013, október 9 - 14:22
Kérem szépen, olvassa el a http://www.lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013 cikkünket, illetve a szerzési értéknek az ajándékozási szerződésben foglalt összeg 75%-át kell venni (Forrás: http://www.nav.gov.hu/data/cms278813/09_IF_Ingatlan_ertekesites_2013.pdf 8. oldala)
2013, október 8 - 09:19
Tisztelt Rácz Úr!
1990-ben épült ingatlanunkat adjuk el!Nagy részéből a jelzálogot fizetjük ki az eladási árból.Kb.1 000 000Ft marad az eladási árból.Kell-e ezután az összeg után adót fizetni ha nem ingatlanba fektetem?
Még egy kérdésem lenne!Származik-e hátrányom abból ha nem a valós eladási árat tüntetjük fel az adás-vételi szerződésben hanem a vevő kérésére többet?
Válaszát előre is köszönöm!Sarolta
2013, október 8 - 09:36
Kedves Sarolta,
Keresse meg a lakhatási, használatbavételi engedélyt! Annak a dátuma a "döntő", akkori a szerzés időpontja!
Ha az régebben van mint 5 év, akkor nem keletkezik adóköteles jövedelme amikor eladja!
A második kérdésére engedelmével nem válaszolnék az "irgum-burgum" megjegyzésen túl...
2013, október 8 - 09:54
Köszönöm a gyors válaszát!A második kérdésem a vásárló kérése lett volna! :)
Az ingatlant mi építettük 1990-ben!
Még egyszer köszönöm!
Üdvözlettel:Sarolta
2013, október 6 - 22:22
Tisztelt Rácz Úr!
Egy 2005-ben vásárolt ingatlan (lakóház) 50%-os tulajdonrésze után fizettem 608.500 Ft illetéket. Az ingatlant most (2013) értékesítettük, a befolyó összeget másik ingatlan (lakóház)vásárlására fordítom. Kérdésem az lenne, hogy az előző ingatlanra befizetett illeték összege levonható-e az új ingatlanra kiszabott illeték összegéből?
Válaszát előre is köszönöm!
2013, október 6 - 22:33
Kedves Krisztián,
Nem nem vonható le... Nincs túl sok köze hozzá, az illeték a vásárláshoz tartozik, az adó jellegű költségekből (az illeték is ilyen) nem igazán vonható le semmi, maximum az adóalapból, de annak csak 5 éven belüli eladás esetén van jelentősége!
Az Ön leírt esetében a vásárolandó ingatlan értékéből levonhatja az eladott ingatlan árát (saját rész) és a különbség után kell csak illetéket fizetni 4%-ot! Ennyi az összes kedvezmény amit a leírt esetből el lehet érni!
2013, október 8 - 21:01
Köszönöm a választ!
2013, október 3 - 15:00
Tisztelt Rácz Úr!
Ha zártkerti/külterületi ingatlant vásárolunk, lehet élnünk azzal a lehetőséggel, hogy az ingatlan átíratásának költségét részletekben fizessük? Első saját tulajdonú ingatlan, ha ez számít valamit.
Előre köszönöm válaszát!
Regina
2013, október 3 - 15:33
Kedves Regina,
Ezt a NAV minden esetben egyedi elbírálással dönti el... Alapjaiban nincs ilyen, de hallottam már a részletfizetési lehetőségről... Amikor megjön a határozat a vásárlási illetékről, akkor kell egy kérelmet beadni!
2013, október 3 - 08:34
Tisztelt Ügyvéd Úr !
2011-ben vásároltam egy szőlőültetvényt 2 mill Ft-ért. 2014-ben eladnám 2,5 mill Ft-ért.
Kérdésem az, hogy hány éven belül kell vásárolnom hasonló ingatlant ugyanebben az értékben, hogy adómentességet élvezzek.
Előre is köszönöm válaszát, tisztelettel
Horváth Zsolt
2013, október 3 - 08:59
Kedves Zsolt,
Sajnos nem függ az adózási kötelezettsége attól, hogy vesz e valamit utána, vagy sem!
Eladta, többért mint vette, 5éven belül, akkor a teljes többlet után 16% SZJA-ra számíthat, ha vesz, ha nem!
2013, szeptember 25 - 19:15
Tisztelt Rácz Úr!
2007-ben vásárolt ingatlanom 2/3 részben az én 1/3 részben a férjem tulajdona volt. Válásunk után édesanyám megvásárolta volt férjem 1/3 részét, majd 2011-ben elajándékozta nekem, melyről "Csereszerződéssel Vegyes Ingatlan Ajándékozási Szerződés" készült, édesanyám a teljes ingatlanra haszonélvező lett. A lakást most eladtam, a 2/3 részre nem kell adóznom, mert 5 évnél régebben vásároltam, az ajándékba kapott rész után tudom kell adóznom. Édesanyám a haszonélvezeti jogáról lemondott ingyenesen, amit az adásvételi szerződésbe belefoglaltunk.
Kérdésem az lenne, hogy így édesanyámnak nem kell fizetnie? A NAV-on érdeklődtem ott azt mondták nem. Én kiváncsi lennék az Ön véleményére, ugyanis a NAV-nál már kaptunk téves információt.
Tisztelettel és köszönettel
Zsuzska
2013, szeptember 25 - 23:14
Kedves Zsuzska,
Szerintem sem...
2013, szeptember 25 - 17:28
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ebben az évben örököltem szüleimtől egy házat, kell-e illetéket fizetnem valamint most szeretném eladni, kell-e adóznom.
Előre köszönöm válaszát.
Krisztina
2013, szeptember 25 - 17:44
Kedves Krisztina,
Egyenes ágon örökölt ingatlan utáni illetékfizetést eltörölték, nem kell fizetni!
Ha eladja, akkor a hagyatéki végzésben meghatározott érték, és az eladási ár többlete után kell adóznia 16%-ot!
Ez sávosan változik az idő előrehaladtával ... kérem olvassa el a http://lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013 cikkünket
2013, szeptember 23 - 01:05
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ingatlanirodán keresztül szerettem volna ingatlanomat eladni. A "Megbízási Szerződés" aláírásakor a haszonélvező édesanyám nem volt jelen, az ingatlanirodás azt mondta nyugodtan írjam alá helyette. Most viszont szeretnék visszalépni az eladástól, de az ingatlaniroda követeli tőlem a jutalékát, miszerint ő talált nekem megfelelő vevőt és én elfogadtam az általuk felajánlott összeget, amit "Vételi ajánlatuk"-ban alá is írtam, aminél édesanyám a haszonélvező szintén nem volt jelen. Semmiképpen sem szeretném már eladni lakásomat, mivel nem találtam helyette másikat.
Követelhet-e tőlem jutalékot az iroda?
Barátaim szerint nagy butaságot csináltam, hogy anyám helyett aláírtam, esetleg még ebből bajom is származhat.
Nagyom várom megnyugtató válaszát.
Üdvözlettel
Barbara
2013, szeptember 23 - 01:28
Kedves Barbara,
Sajnos nincs jó hírem...
Még én is szégyellem, de többször hallottam már, hogy egyes ingatlan irodák túlzottan egyoldalú szerződést íratnak alá a tulajdonosokkal... bár mentségükre szóljon, hogy sok esetben a tulajdonosok akarják kijátszani a tisztességesen munkájukat ellátó cégeket.
Ismerni kellene a Megbízás teljes szövegezetét, hogy mit irt alá, ugyanis az abban vállalt feltételeknek kell megfelelni... illetve valóban talált e az iroda egy valódi vevőt, és volt e vételi ajánlat, vagy csupán egy szándéknyilatkozat, vagy még az sem... egyáltalán elfogadta e Ön írásban...
Valóban nem szép dolog más helyett aláírni, de ebből aligha légy "baja", ha az édesanyja elfogadja önt mint meghatalmazott...
2013, szeptember 23 - 02:21
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm válaszát.
Édesanyám nem fogadja el a szerződésben foglaltakat és semmiképpen nem járul hozzá az eladáshoz, így is követelhetik tőlem a jutalékukat?
Mire számíthatok a helyette való aláírásért?
Bocsánat, hogy további kérdésekkel zavarom.
Barbara
2013, szeptember 18 - 15:56
Tisztelt Rácz Úr!
Örököltem egy ingatlant 2011-ben (6m Ft). 2013-ban vásároltam egy ingatlant (12m Ff). A 2013-ban vásárolt ingatlan 55%-ban az én tulajdonom, kb. 6m Ft hitel van rajta.
El szeretném adni a 2011-ben örökölt ingatlant. Milyen illetéket kellene ezután fizetnem? Az eladási árat nem szeretném beletörleszteni a 2013-ban vásárolt ingatlan hitelébe.
Köszönettel:
Kovács Zoltán
2013, szeptember 18 - 18:14
Kedves Zoltán
Tisztáznunk kell némi fogalmakat - mikor illeték, és mikor adózás?!
1., a 2013-ban vásárolt ingatlan után illetéket kell (kellett) fizessen - az illeték vásárlás után keletkezik, ez is neve: vagyonszerzési illeték.
2.,Az, hogy a 2013-as ingatlanon hitel van, nem befolyásoló tényező sem az illetékre, sem eladás esetén az adózásra - merthogy adókötelezettség eladás után keletkezhet, ha keletkezik!
3., Ha az örökölt ingatlant eladja, akkor annak függvényében, hogy mikor, és mennyiért - keletkezhet adózási kötelezettsége, attól függetlenül, hogy a befolyó összeget mire költi...
2013, szeptember 18 - 20:38
Kedves Péter!
Bocsánat, csak laikus vagyok...
Úgy tudom, hogy ha 5 éven belül eladom az örökölt ingatlant, és nem egy újabb ingatlant vásárolok a pénzből akkor adóznom kell. ( évente valahogy változik sávosan, hogy mennyi!az adó mértéke)
Ha a vásárolt ingatlanba betörlesztem az örökölt lakás eladási árát, az eladás után akkor is kell adózni?
Most vettem egy lakást, nem tudok még egyet venni, viszon nem szeretnék várni az eladással még 3 évig, de nem is szeretnék adózni.
Köszönöm
2013, szeptember 20 - 02:14
Kedves Látogatónk,
Ha 5 éven belül eladja, és lakóingatlanról van szó, csak abban az esetben keletkezik adózási kötelezettsége, ha többért adja el, mint a vételi ár! ... És a többlet -az adó alapja - változik sávosan a tulajdonlása évek tükrében!
Ha az eladott ingatlan eladási ára 2x annyi mint az eredeti vásárlási összeg, majd ezt egy mégdrágább ingatlanba forgatja akkor is lesz adóköteles rész, mert a hatályos jogszabályok figyelmen kívül hagyják, hogy az ingatlan eladásból származó bevételt mire fordítja!
Adózni senki sem szeret, de sajnos ez nem "szeret" kérdése, hanem adótörvények kérdése!
Ha többért adja el 5 éven belül akkor adózni kell a többlet után!
Lsd: http://www.lagunaingatlan.hu/adozas-ingatlan-eladasa-utan-2013
2013, szeptember 17 - 18:48
Tisztelt Rácz Péter.
Egy a nevünkön lévő zártkerti szántó-gyümölcsös területünk el lett adva 1990-ben.A vevő nem iratta át a saját nevére.A szüleim sajnos közben meghaltak,édesapám 1995-ben,édesanyám 2002-ben.így én és kettő testvérem örököltük meg a területet,Póthagyatéki után ment a nevünkre 2012 januárjában.Ilyenkor kinek van joga használni a földet,a "régi" vevőnek aki nem iratta át a területet vagy nekünk akiknek a nevén van?Feljelenthet-e érte ha használatba vesszük a területet?Konkrétan a rajta levő fát szeretnénk kitermelni,amire az illetékes erdészetnél jeleztük igényünket mint tulajdonosok.Van-e elévülési ideje az át nem iratott adásvételi szerződésnek? Köszönettel:Gubicza László
2013, szeptember 17 - 22:37
Kedves László,
Az ön kérdése jócskán túllép az ingatlanértékesítéssel kapcsolatos tanácsok körén, ez abszolút speciális tulajdonjoggal kapcsolatos téma, amelyhez számos egyéb részletet lenne fontos tudni!
Javaslom ingatlanjogban járatos ügyvéd felkeresését, ehhez mindenképpen szükség lesz jogi képviselőre egyébként is, ugyanis ha at kell íratni újra, akkor az okiratot mindenképpen ügyvéd készíti!
Sok gondolatom, és véleményem van, viszont mivel nem kifejezetten ez a szakterületem, és számos részének hatályos jogszabályaiban sem vagyok naprakész, ezért javaslom jogász felkeresését!
Ha nincs ilyen kapcsolata, Ismerose, szívesen ajánlok, aki hozzáérzéssel segítségére tud lenni!
2013, szeptember 17 - 16:44
Erdeklödnek, hogy mik a követelmenyek, hogy felmentest lehesen kapni az epitmenyado alol ha több lakoingatlannal rendelkezik az ember?
Kö
2013, október 3 - 15:35
Ugye viccel? Ha több ingatlana van, soha nem fog felmentést kapni egy adó alól! El kell adni az egiket, és abból fizetni a többi költségeit
Üdv.
Egy látogató!
2013, szeptember 17 - 15:15
Mikorra varhato az ingatlan vasarlasa utani illetek befizetesere valo felszolitas a NAV-tol?
Januraban vettem egy lakast de meg nem kaptam meg az illeteket ra. Mennyi idöbe szokott ez telni?
2013, szeptember 17 - 16:39
Kedves Géza,
Ez teljesen változó ... éppen mennyi ügy kerül a NAV-hoz (gondolom)
Egy biztos! Fog jönni! :)
2013, szeptember 15 - 13:13
Tisztelt Cím!
A 2006-ban vásárolt lakásomat eladom 19 millióért, vásárolok 13 millióért lakást, mennyi összeg után kell illetéket fizetnem és mennyit.
Köszönöm válaszukat.
2013, szeptember 15 - 18:01
Abban az esetben ha az eladás és vétel között nem telik el több mint 365 nap, akkor a két ár különbözete után (6millió) 4%-ot (240e Ft)
2013, szeptember 17 - 06:01
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm szépen gyors válaszát.
Szeretnék még kérdezni, úgy hallottam ha kevesebbért vásárolok ingatlant, abban az esetben nem kell illetéket fizetnem. Ön mint hozzáértő, mit tud erről?
Másik kérdésem,a fennmaradó 6 millió forintból 1 millió forintot az igatlan eladásában közremüködő irodának ki kell fizetnem, beszámítható-e az illetékszámításnál?
Köszönettel és tisztelettel várom válaszát.
Zsóka
2013, szeptember 17 - 08:12
Kedves Zsóka,
Az illeték kiszabásnál, lakóingatlanok esetében, az eladási és vásárlási ár különbözetének 4%-t kell megfizetni, függetlenül attól, hogy többért, vagy kevesebbért vesz...
Az adózás számításnál lehet minden, az adásvétellel kapcsolatos számlával igazolt költséget beszámítani!
2013, szeptember 17 - 08:35
Tisztelt Rácz Úr!
Köszönöm a tájékoztatást, nem is zavarom további kérdésekkel....
Megjegyzem a szamoldki.hu /kalkulátorok/ oldalon informálódtam arról, hogy ha kevesebbért vásárolok ingatlant az illeték o forint...
Az Ön válasza bíztosabb számomra.
Tisztelettel
Zsóka
2013, szeptember 17 - 09:00
Kedves Zsóka,
Akkor szó szerint a törvény:
"Lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon – terhekkel nem csökkentett – forgalmi értékének a különbözete."
2013, szeptember 20 - 01:04
Tisztelt Rácz Úr!
Sajnos további problémáim vannak, amire szeretnék választ kapni.
2006-ban vásároltuk lakásunkat, melyre 2,4 millió forint szoc.polt kaptunk, ez jelzálogként rákerült az ingatlanra.Most eladom a lakást, vásárolok másik ingatlant, de amíg nincs a nevemen, be kell fizetnem a Kincstár letéti számlájára a szoc.pol összegét, amit majd átjegyeztethetek a megvásárolt ingatlanra és állítólag a befizetett összeget visszakapom.
Problémám az hogy egy felújítandó olcsóbb ingatlant veszek, amire rá fogom fordítani az eladott lakásomból megmaradt összeget.Nagyon félek, hogy nem fogom visszakapni és nem fogom tudni lakhatóvá tenni lakásomat.
Ön szerint mennyi esélyen van arra, hogy megkapom.
Vissza is léphetnék az eladástól, de mivel Ingatlan irodával kötöttem szerződést, így ha mégsem adom el lakásomat akkor is ki kell fizetnem az irodának járó 1 millió forint jutalékot.
Várom válaszát, mit tegyek?
Köszöenettel
Zsóka
2013, szeptember 20 - 02:02
Kedves Zsóka,
Sajnos a szocpol fent említett, aktuális feltételeit nem ismerem...
Ami a kifizetendő jutalékot illeti - ott meg "nem eszik olyan forrón a kását"! Ismerni kellene a megbízási szerződése részleteit, de ha nem olyan ügyfelet hoznak akivel Ön meg tud állapodni az elvárásai szerint, akkor a közvetítő nem teljesítette a feladatát, ezért igénye sem lehet...